توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398502
پاسخ حجتی درباره قیمت برنج به مجلس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۳
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سوال نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی در خصوص قیمت برنج بررسی خواهد شد؛ قیمت برنج با توجه به توزیع برنج های وارداتی نگرانی ها همچنان وجود دارد.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در نشستی با اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اظهارات رئیس و اعضای این کمیسیون، گفت: سوال نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی در خصوص قیمت برنج بررسی خواهد شد و با توجه به اینکه در شرایط فعلی به این موضوع باید پرداخته شود، در دستور بررسی صحن علنی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: به نظر می رسد در مدت اخیر وضعیت برنجکاران نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده اما از لحاظ قیمت برنج با توجه به توزیع برنج های وارداتی نگرانی ها همچنان وجود دارد.

رئیس مجلس در خصوص بحران آب هم گفت: براساس پیگیری ها از وزارت نیرو اعلام شده که سند ملی آب تهیه شده است؛ این اقدامات باید بررسی شود، بنابراین می‌توان از وزیر نیرو نیز در کمیسیون دعوت شود تا علاوه بر شفاف‌سازی سند ملی آب، بر انجام کارهای تحقیقاتی پیرامون این سند تاکید شود.

لاریجانی با یادآوری اینکه خشکسالی فعلی خشکسالی موسمی نیست اظهار داشت: به نظر می رسد خشکسالی عمیقی در پیش رو داشته باشیم؛ از این رو باید در خصوص مصرف بی رویه آب نیز بررسی‌هایی صورت بگیرد، با توجه به تخصص های مختلف در این کمیسیون می توان از فرصت لایحه برنامه ششم استفاده و راهکارهای مناسب ارائه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در فرصت بررسی لایحه برنامه ششم توسعه راهکارهایی چون تصفیه فاضلاب، اصلاح امور کشت بهینه‌سازی آب از نظر سیستم های آبیاری تحت فشار، برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی بررسی شود همچنین به راهکارهایی چون سیستم های آبخیزداری جهت افزایش سرمایه گذای ها توجه شود.

وی جنگل کاری های وسیع در استان فارس را یادآور شد و گفت: در بخشی از این استان با کنترل و مدیریت آب جنگل کاری های وسیعی انجام شده که از این تجربه در سایر مناطق کشور نیز می‌توان استفاده کرد. در حقیقت اصلاح الگوی کشت از مهمترین اقداماتی است که باید در دستور قرار گیرد؛ همچنین ترویج سیستم های گلخانه ای در مناطقی که صرفه اقتصادی داشته باشد می‌تواند به بخش کشاورزی کمک کند.

ضرورت اصلاح چرخه معیوب اقتصاد و مدیریت روستا در کشور

لاریجانی ضمن تأکید بر اصلاح چرخه معیوب اقتصادی روستا و ساماندهی مدیریت روستا ادامه داد: متأسفانه با تامین بسیاری از امکانات در روستا همچنان شاهد افزایش مهاجرت از روستا به شهرها است، از این رو باید چرخه اقتصادی روستا که دارای اشکالات اساسی است اصلاح شود؛ چرا که روستاها با تقویت ظرفیت های دامداری و کشاورزی نمی‌توانند، جوانان را در خود نگه دارند.

وی ادامه داد: در برخی از مناطق با وجود منابع آبی فراوان نیز شاهد افزایش مهاجرت از روستا به شهرها هستیم؛ بنابراین مدیریت روستاها نباید همانند مدیریت شهرها باشد در واقع با توجه به تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس مبنی بر مدیریت روستاها، می‌توان اصلاحاتی را انجام داد؛ این اصلاحات تحولاتی را در روستا ایجاد خواهد کرد.

انتقاد از مشوق های صادراتی نامناسب در کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی به مشکلات بخش صادرات اشاره کرد و گفت: بازارهای خوبی برای صادرات در اطراف کشورمان وجود دارد. محصولات مناسب و خوبی نیز در کشور تولید می‌شود اما اشکال در بسته‌بندی ها و عدم تقویت تجار سبب شده تا در این بخش با ضعف و مشکل روبرو شویم در واقع باید مشوق های صادراتی پایدار ایجاد شود.

لاریجانی ضمن انتقاد از مشوق های صادراتی نامناسب در کشور گفت: این مشوق ها سبب شده صادرات پایدار و تقویت نشود در این زمینه نیز کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس باید با ارائه راهکارهایی در لایحه برنامه ششم تکلیف‌هایی را برای دولت مشخص کند.

طرح تنفس جنگل باید از مسیر مجلس پیگیری و دنبال شود

وی به مشکلات حوزه محیط زیست و با انتقاد از بی‌توجهی به نابودی جنگل های کشور اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در حوزه مشکلات محیط زیست از بین رفتن جنگل های کشور است. متخصصین حوزه محیط زیست نیز بارها به بنده تاکید داشتند تا با ایجاد دوره تنفس از بهره برداری جنگل و نابودی درختان آن جلوگیری شود.

لاریجانی با یادآوری نابودی صدهزار هکتار از جنگل های کشور در سال، تصریح کرد: این آمار بسیار تاسف بار است چرا که ما خود در کشور با کمبود جنگل مواجه هستیم. از این رو با توجه به پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست برای ایجاد دوره تنفس جنگل ها، باید این موضوع را از مسیر مجلس جهت اجرای قطعی دنبال کنید، دولت کاری را پیش نخواهد برد کمیسیون کشاورزی دنبال تعیین تکلیف این موضوع باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت زباله ها در کشور، گفت: زباله نوعی طلای کثیف محسوب می شود که در بسیاری از کشورها مورد استفاده مجدد قرار می گیرد، در واقع با توجه به مشکلات پیش آمده در این زمینه راهکارهای مشخصی باید ارائه شود.

راهکارهای بهبود وضعیت تالاب های کشور بررسی شود

وی به خشکی تالاب های کشور نیز اشاره کرد و یادآور شد: راهکارهای بهبود وضعیت تالاب های کشور باید بررسی و ارائه شود در لایحه برنامه ششم توسعه نیز در این زمینه باید پیشنهاداتی ارائه شود. در واقع کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با چند بند روشن برای رفع مشکلات کشاورزی جمع بندی و برای گنجاندن در برنامه ششم توسعه به کمیسیون تلفیق برنامه ارائه کند.

لاریجانی با یادآوری گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص محصولات تراریخته، گفت: این گزارش در این کمیسیون باید بررسی شود چرا که براساس تحقیقات انجام گرفته محصولات تراریخته از جنبه های مثبت و منفی برخوردار است و در برخی کشورها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین با دید علمی باید به این محصولات نگاه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص تسهیلات حوزه کشاورزی نیز گفت: در لایحه برنامه ششم توسعه سهم کشاورزان از تسهیلات بانکی باید مشخص شود ودر این زمینه دولت نیز باید مکلف به اجرا شود.
 
کلمات کلیدی : قیمت برنج+برنج ایرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.