نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393302
ادامه گران‌فروشی برنج + قیمت‌ها
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴
برنج ایرانی همچنان با گران‌فروشی در سطح شهر مواجه است؛ به طوری که هر کیلوگرم آن بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان بالاتر از سقف تعیین شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی عرضه می‌شود.

به گزارش ایسنا، در حالی که قیمت منطقی برای برنج با کیفیت ایرانی طبق آنچه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده‌اند باید حداکثر ۹۵۰۰ تومان در خرده فروشی‌های سطح شهر عرضه و به دست مصرف کننده برسد به شکل قابل توجه و محسوسی بیش از سقف تعیین در مغازه‌ها به فروش می‌رسد.

از شروع سال جدید قیمت برنج ایرانی به شکل فزاینده‌ای روند افزایشی در سطح بازار پیدا کرد؛ به طوری که در بسیاری از خرده فروشی‌های سطح شهر قیمت برنج ابتدا به برنج بیش از ۱۰ هزار تومان رسید.

اما در مرحله بعد و از شروع تابستان قیمت هر کیلگرم برنج به مرز ۱۵ هزار تومان رسید تا گران فروشی آشکار و علنی در بازار برنج اتفاق بیفتد و همچنان طبق آخرین بررسی‌های میدانی ادامه داشته باشد.

طبق مشاهدات قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی در جه یک و در جه دو در سطح شهر بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان فروخته می‌شود.

در ماه‌های اخیر که قیمت برنج با گران فروشی مواجه شده همواره دلالان به عنوان عامل اصلی این گران فروشی مطرح بوده‌اند.

مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی درباره دلایل گران فروشی برنج در سطح شهر و قیمت منطقی برای برنج ایرانی به ایسنا گفت که هیچ کنترل و نظارتی روی خرده‌فروشی‌ها وجود ندارد و دلالان نقش اصلی را در این گرانی دارند.

خاکسار با بیان این‌که گرایش شدید مردم به مصرف برنج داخلی تقاضا برای آن در بازار را افزایش داده است، تصریح کرد که قیمت برنج داخلی حتی از نوع ارقام پرمحصول‌اش به همین دلایل افزایش پیدا کرده در حالی که قیمت برنج‌های خارجی روز به‌ روز در حال ارزان‌تر شدن است و از آنجاکه به میزان نیاز داخلی تولید برنج نداریم و استقبال از برنج ایرانی نیز روز به روز در حال افزایش است، قیمت این محصول در بازه‌های زمانی خاصی افزایش پیدا می‌کند.

به گفته وی، هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی در مراکز عمده‌فروشی و بازارهای روز نهایتا ۹۵۰۰ تومان بوده و در مغازه‌های سطح شهر تا ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

همچنین بر اساس بررسی‌ها قیمت انواع برنج‌های ایرانی در سطح شهر به این شرح است: برنج هاشمی درجه یک به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین انواع برنج کیلویی ۱۵ هزار تومان و برنج طارم درجه یک از دیگر برنج‌های پر مصرف کیلویی ۱۳ هزار تومان قیمت دارد.

در مراکز عمده فروشی نیز برنج شیرودی کیلویی ۷۰۰۰ تومان، برنج ندا کیلویی ۶۰۰۰ تومان، برنج نیم دانه کیلویی ۴۵۰۰ تومان، برنج نیم دانه معطر ۵۰۰۰ تومان، برنج فجر کیلویی ۵۵۰۰۰ تومان و برنج دم‌سیاه کیلویی ۷۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر فروخته می شود.

همچنین در میان برنج‌های خارجی که از عرضه و مصرف کمتری در بازار برخوردار هستند، برنج هندی درجه یک کیلویی ۴۳۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان قیمت دارد و هر کیلوگرم برنج پاکستانی درجه یک ۳۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر عرضه می شود.

در میان دیگر اقلام برنج خارجی، برنج اروگوئه ای کیلویی ۴۲۰۰ تومان، برنج تایلندی ۳۲۰۰ تومان و برنج آرژانتینی ۳۰۰۰ تومان فروخته می شود.

بر اساس اظهارات مسئولان وزارت جهاد کشاورزی قیمت برنج‌های خارجی که مصرف بسیار کمتری نسبت به برنج ایرانی دارند در ماه‌های اخیر بر خلاف برنج ایرانی روند کاهشی داشته است.
 
کلمات کلیدی : قیمت برنج+برنج ایرانی
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۲:۳۷:۲۸
عامل اصلی گرانی برنج و خیلی از از اقلام مصرفی و غیره به دست خود دولت است و بس%%%%% (3939424) (alef-11)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۷:۲۳
بنده خودم برنج کار هستم.برنج زحمت زیاد و سود فراوانی داره.اما قیمت روزش تو بازار بسیار بیشتر از بهای واقعی اش است.نمایندگان دو استان شمالی به دولت فشار می آورند که برنج وارد نکند اما هیچ آنالیز هزینه ای برای یک کیلوگرم برنج ارائه نمیدهند.میخواهند یک کشاورز با هزار متر مربع زمین درآمدش خرج هزینه یکسال زندگی اش را بدهد!!! در شمال ایران به علت کمی زمین اغلب کشاورزان زیر 5000 متر مربع زمین دارند کاملا معلوم است که با این مقدار زمین نمیتوان هزینه یکسال یک خانواده معمولا شلوغ را تامین کرد.برنج را گران میکنند تا کشاورز بتواند سود کند.تقصیر بنده خدا مصرف کنندگان چیست؟
پیشنهاد میکنم دولت اجازه واردات برنج ممتاز خارجی را بدهد که قیمتش به قیمت واقعی برنج کشاورزان داخلی(پس از آنالیز هزینه) نزدیک باشد.در اینصورت مشکل حل خواهد شد. (3939453) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۳:۴۶:۳۷
بنده ساکن شمالم و با قاطعیت میگم که تمام برنج هایی که بنام برنج شمال پخش میشه همشون رو با برنج پاکستانی مخلوط میکنند و میفروشند بنام طارم محلی و هاشمی ؛ مطمین باشید که برنجی که بنام ایرانی میخورید هشتاد درصدش پاکستانی مخلوط کردند اگه یه سر به شمال بزنید متوجه میشین که تمام کشاورزان شمالی شاسی بلند زیر پاشونه (3939523) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۵:۲۵:۲۳
نه كشاورزان كه تاجران و دلالان برنج (3939713) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۷:۵۶:۴۵
احتمالا شما در شناخت کشاورز بدبخت دچار مشکل اساسی هستین، و گرنه کشاورز و شاسی بلند؟!! (3939933) (alef-11)
 
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۵:۴۸:۰۳
اگر شما ساکن شمال باشید قطعا می دانید اون کشاورزی که شاسی بلند سواره نه با فروش برنج بلکه با فروش زمینش سوار اون شده(که اون هم بحث جای خود داره) اصلا مگر تو شمال اکثریت چقدر زمین دارند که با فروش محصولش بتونن شاسی بلند بخرند.
پس لطفا بدون علم و آگاهی در مورد یک قشر مهم جامعه حرف نزنید. (4143447) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۴:۱۰:۳۷
واردات را آزاد کنید. مجبور میشوند به قیمت مناسب بفروشند.
ضمنا من یک سوال دارم. چگونه موز که از آن سر دنیا و با هزینه بسته بندی گزاف به میدانهای تهران می رسد ارزانتر از خرمای داخل کشور به دست ما میرسذ. چرا کشاورزان ما نمیتوانند هزینه تولید خود را پایین بیاورند. (3939583) (alef-11)
 
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۶:۴۱:۴۹
زمانی دولت باید از محصولات ایرانی حمایت کنه که اولا تولید کننده کیفیت مطلوب تولید کنه دوم با قیمت مناسب عرضه کنه ........ این چه مضعیه رفتم یخچال ایرانی بخرم حالا که قاچاق رو بستن یخچال ایرانی 300 هزار تومن گرون کردن ماشاله کیفیتش هم که هیچ ... من ساکن جنوب ایرانم (3939818) (alef-11)
 
بی جنبه هستیم
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۸:۲۰:۰۰
حالا هی بگید از محصول داخلی حمایت کنیم دیدید جنبه نداریم تا مردم میرن سراغ جنس ایرانی ،تولید کننده های داخلی هم بی جنبه بازی در میارن قیمتها رو دو برابر میکنن .همینه که هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم دولت هم که فقط نطاره گره. (3939957) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.