توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428826
ادامه ممنوعیت ثبت سفارش برنج
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۱
معاون دفتر امور واردات گمرک گفت: قرار بود ثبت سفارش برنج از ابتدای دی‌ماه آغاز شود که به نظر می‌رسد هنوز این کار انجام نشده است.

به گزارش ایسنا، علی معقولی درباره ادعای وزارت کشاورزی مبنی بر اینکه گمرک مجوز وزارت کشاورزی را برای واردات بادام هندی ندارد و محصولات واردشده به کشور، قاچاق هستند، با اشاره به واردات بیش از هشت تن بادام هندی از مبادی رسمی به ایران، گفت: برخی واحدهای تولیدی در مناطق ویژه اقتصادی مستقر هستند و محصولات مختلف تولید می‌کنند که این تولیدکنندگان ماشین‌آلات و مواد اولیه را بدون پرداخت حقوق گمرکی می‌آورند و اقدام به تولید کالا می‌کنند.

وی با اشاره به وجود کمیسیونی در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای تولید، اظهارکرد: بر اساس مصوبه این کمیسیون، هر واحد تولیدی مستقر در مناطق می‌تواند تا درصد مشخصی از تولید خود را بدون نیاز به ثبت سفارش، واردات انجام دهد که همه واردات از این طریق در محصولات مختلف به کمتر از دو درصد کل واردات می‌رسد.

معقولی با بیان اینکه همه این اقدامات بر اساس قانون است و مسیر قانونی خود را طی می‌کند، درباره بادام هندی تصریح کرد: شرکت مذکور حاضر در منطقه ویژه اقتصادی شیراز به کار فرآوری بادام هندی خام مشغول است و به همین دلیل می‌تواند تا درصدی از تولید و فرآوری خود را صرف واردات کند.

معاون دفتر امور واردات گمرک افزود: ما درباره این مسائل به اندازه‌ای سخت‌گیر هستیم که مناطق و تولیدکننده‌ها گاها از دست ما گله و شکایت می‌کنند و اطمینان می‌دهم اینکه تصور شود بدون مجوز واردات و ترخیص بادام هندی صورت گرفته، اصلا امکان ندارد.

وی اظهارکرد: ورود بادام هندی خام به مناطق ویژه اقتصادی از شمول مقررات عمومی صادرات و واردات خارج است و پس از انجام فرآوری در این منطقه، شرکت می‌تواند تا درصدی از این محصول را به کشور وارد کند و از ثبت سفارش طبق قانون معاف است، بنابراین نیازی به مجوز ثبت سفارش وزارت کشاورزی ندارد.

معقولی تاکید کرد که در عین حال شرکت مذکور باید حقوق و عوارض گمرکی را طبق قانون پرداخت کند و تنها پس از پرداخت این حقوق است که می‌تواند کالا را ترخیص کند.

معاون دفتر امور واردات گمرک با بیان اینکه برای واردات بادام هندی و سایر محصولات باید سایر مجوزهای مربوطه از جمله مجوز قرنطینه وزارت کشاورزی، سازمان غذا و دارو و استاندارد، گرفته شود، ادامه داد: دوستان جهاد کشاورزی انگار متوجه موضوع نیستند، چراکه در مورد برنج نیز دقیقا همین مسائل را مطرح کردند و بعد فهمیدند که موضوع از چه قرار است، اما تاکید می‌کنم که واردات بادام هندی، مجوز قرنطینه وزارت جهاد کشاورزی را دارد، چراکه برای ترخیص این‌گونه کالاها تنها به مجوز قرنطینه جهاد لازم است و نیازی به مجوز ثبت سفارش نیست.

وی با بیان اینکه در موضوع برنج نیز شرکت‌هایی در منطقه چابهار اقدام به واردات برنج خام و فرآوری آن می‌کردند و برای وزارت جهاد کشاورزی نیز توضیح دادیم، گفت: ممکن است که وزارتخانه مجوز هیچ‌گونه ثبت سفارشی را به کسی ندهد، اما قانون می‌گوید که این شرکت‌ها نیاز به ثبت سفارش ندارند و ما هم مجری قانون هستیم.

ثبت سفارش برنج هنوز ممنوع است
معقولی درباره ثبت سفارش برنج نیز توضیح داد: قرار بود ثبت سفارش برنج از ابتدای دی‌ماه آغاز شود که به نظر می‌رسد هنوز این کار انجام نشده است، البته ما مسئول ثبت سفارش برنج نیستیم، اما تا جایی که ما می‌دانیم هنوز ثبت سفارش باز نشده است، البته ممکن است باز شده باشد و هنوز کسی مراجعه نکرده باشد.
 
کلمات کلیدی : برنج ، برنج ایرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.