نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395460
اعتراض به گرانی بی سابقه برنج در تهران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه دلیل گران‌فروشی برنج در تهران عدم نظارت و کنترل است، گفت: مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا اجازه می‌دهند این همه در حق مصرف کنندگان اجحاف شود.

به گزارش مهر، جمیل علیزاده شایق درباره عدم کاهش قیمت برنج در تهران، اظهارداشت: قیمت برنج در شمال کشور نسبت به دوماه قبل کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سالیان سال است که در اوایل مردادماه و با آغاز فصل برداشت قیمت برنج کاهش پیدا می‌کند، اضافه کرد: حدود ۹۰ درصد از سطح زیرکشت برنج (۵۰۰ هزارهکتار) در دو استان گیلان و مازندران است و بنابراین با آغاز فصل برداشت و عرضه محصول به بازار قیمت‌ها افت می‌کند چراکه همه تولید این مناطق در محدوده زمانی کوتاهی وارد بازار می‌شود و آن را اشباع می‌کند.

دبیرانجمن برنج کشور تصریح کرد: بنابراین باید سوال کرد چرا در شهرهای بزرگی مانند شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز و تهران چنین اتفاقی رخ داده و نرخ‌ها افزایش چشمگیری یافته است؟

به گفته شایق تا عید امسال، تفاوت قیمت بین مراکز تولید و عرضه چندان زیاد نبوده و حدود ۱۰ درصد بوده اما از نوروز ۹۵ این اختلاف بسیار چشمگیر شده است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر شرایط قیمت درتهران بدتر از سایر نقاط کشور و غیر طبیعی است، گفت: نباید شرایطی ایجاد کرد یا حرفی زد که این قیمت‌ها برای فروشندگان تهرانی، طبیعی و منطقی به نظر برسد.

دبیرانجمن برنج کشور با اشاره به اینکه سازمان‌های نظارتی خواب هستند، افزود: یکی باید پاسخگوی این مساله باشد که چرا قیمت برنج در شمال گران نیست اما در تهران این همه افزایش یافته است؟

شایق ادامه داد: بالاخره باید یک دلیل منطقی برای این مساله بیاورند که چرا قیمت را این همه بالا برده‌اند که البته هیچ دلیلی ندارند و این امر به هزینه حمل و نقل نیز مربوط نیست چون هزینه‌های حمل آنقدر نیست که این همه بر نرخ برنج در تهران تاثیر داشته باشد.

وی سود عادلانه برای فروشندگان را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام و اضافه کرد: دلیل گران فروشی برنج در تهران عدم نظارت است، مسئولان باید پاسخگوی این مساله باشند که چرا اجازه می‌دهند این همه در حق مصرف کنندگان اجحاف شود؟

دبیرانجمن برنج کشور به این پرسش که درحال حاضر قیمت این محصول در شمال کشور چقدر است؟ پاسخ داد: قیمت بهترین نوع برنج با حداقل خرده ( ۲ تا ۳ درصد) و بدون حتی یک دانه ناخالصی در شمال ۹۴۰۰ تومان است.

شایق با اشاره به اینکه این قیمت بهترین نوع برنج و سقف آن است، تصریح کرد: نرخ ارقام پرمحصول در شمال کشور حدود ۴ تا ۵ هزار تومان است.

به گفته وی برخی افراد زمانی که برنج را از شمال به تهران می‌آورند آن را با برنج‌های دیگر مخلوط و سپس به مشتریان عرضه می‌کنند. ‌

بر اساس گزارش خبرگزاری ها؛ قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی در جه یک و در جه دو در سطح شهر بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان فروخته می‌شود.
 
کلمات کلیدی : قیمت برنج+برنج ایرانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۲:۱۴
حیف که از برنج کیلو 12هزار تومانی کیلویی 4000 تومن هم سهم کشاورز نیست همه با یک تلفن توجیب دلال میره (3948313) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۸:۳۹:۱۸
خوب همین دلال خیز بودن ایرانه که کمتر کسی به سمت تولید میره چون دلالی چند برابر سود بی زحمت داره. (3948999) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۲:۵۴:۰۱
دولت بايد دست واسطه ها و دلالان زالو صفت را كوتاه كند تا به كشاورز و مصرف كننده اجحاف نشود (3948559) (alef-11)
 
مستمر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۳:۰۰:۳۸
لعنت خدا برکسانیکه با گرانکردن برنج وسایر اقلام خون مردم راشیشه کردند واتش جهنم را برای خوشون خریدن وحرامخواری میکنند که قطعا این حرامخواری تاثیر بسیار زیادی درزندگی وخانواده اش خواهد گذاشت (3948570) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۳:۳۴:۴۳
بابا گروني اقلام أساسي مثل برنج و گوشت و...... مردم بيچاره كرده چرا مسولين به فكر نيستن اي خدا خودت به دادمون برس (3948616) (alef-11)
 
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۳:۵۲:۴۰
باسلام.
من خرده فروش برنج توی جنوبم. متاسفانه برنج از مبدا گرون شده.من برنج کیلویی 12000تا13500دارم میخرم چقدر بفروشم.الان مشکل دلالها هستند. بنظرم اگربازرگانی بخره بین خرده فروشها توزیع کنه کمی میتونه قیمت ها رو تعدیل کنه.تشکر (3948633) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۱:۴۱
وقتی از کشت برنج داخلی بدرستی حمایت نشه میزان تولید داخل کاهش پیدا میکند و با توجه به کیفیت بالای برنج داخلی در مقایسه با برنج خارجی،برنج داخلی به کالایی لوکس و گران قیمت تبدیل میشود (3948676) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۵:۳۸:۰۸
باید واردات برنج را آزاد کنید (3948771) (alef-11)
 
ایران من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۷:۰۵:۴۴
شاید آزاد شدن واردات برنج موجب کاهش قیمت شه اما از لحاظ کیفیت، برنج داخلی با خارجی قابل مقایسه نیست... (شاید یک از دلایل آن، افزایش هزینه ها و دستمزد های مربوطه باشه) (3948895) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۶:۳۴:۱۲
محض اطلاع الان برنج در گیلان در روستاهای اطراف سیاهکل درب کارخانه 9800تا 10000تومان هست و عده زیادی از کشاورزان منتظر افزایش بیشتر قیمت هستند و عملا فروش برنج خود را به ماههای اینده موکول میکنند. (3948847) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۶:۴۷:۲۳
شمالیها هم برنج نمی فروشند ، یعنی نمی دونن بفروشند یا نفروشند عده ای میگن گرانتر می شه نفروشید - نمی دونن با این کارشون ذائقه مردم رو به سمت برنج خارجی سوق می دن - من که یکی دوسال است برنج ایرانی خیلی کم می خرم و رو آوردم به برنج هندی . آخه بودجه ام نمی رسه - البته مصرف رو هم کم کردم - اگر این کار ادامه پیدا کند سرنوشت برنج هم مثل چای خواهد شد. (3948863) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۷:۰۰:۴۶
تو المان برنج هندی با کیفیت و طعم برنج ایرانی هست کیلویی دو یورو (3948883) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۱۸:۰۵:۳۷
برنج هندی آرسنیک دار است وواردات ان به اروپا مدتی است ممنوع شد (3948951) (alef-11)
 
کارشناس مواد غذایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۲۰:۰۳:۲۱
با سلام ;
دوستان عزیز مصرف برنج های خارجی موجود در بازار ایران دلیل اصلی سرطان و ... می باشد . ( به دلیل داشتن آرسنیک و سرب و ... )
با تشکر از سایت خوب شما (3949065) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۲۱:۳۲:۱۴
مردم از برنجهای هندی استفاده کنند تا برنجهای ایرانی قیمش پائین بیاد انقدر برنجو گرون کردند که دراستان البرز هم میخواهند به برنج کاری روبیارند (3949163) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۷:۰۴:۰۳
تمام این گرانی کار چند تا تاجر بیشتر نیست که مافیای برنج را انداختن دولت باید چند تا شون رو اعدام کنه خدا رحمت کنه خلخالی رو (3949476) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.