نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414549
طرح سوال نمایندگان از وزیر بهداشت درباره طرح تحول سلامت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۷
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از طرح سوال 13 نماینده از وزیر بهداشت در مورد علت هزینه‌کرد بودجه‌های چندهزار میلیاردی در اجرای طرح تحول سلامت خبر داد.

به گزارش ایسنا، بهرام پارسایی در گفت‌وگویی، اظهار کرد: طرح سوال از وزیر بهداشت که به امضای 13 نفر از نمایندگان رسیده تحویل هیأت رئیسه مجلس شده و هیأت رئیسه آن را به کمیسیون بهداشت ارجاع کرده است و قرار است دکتر قاضی‌زاده هاشمی با حضور در جلسه کمیسیون بهداشت به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

وی افزود: سوال نمایندگان درباره این است که چرا طرح تحول سلامت بدون پیش‌بینی منابع مالی پایدار و برنامه‌ای درازمدت و مدون اجرایی شد و بودجه‌های چندهزار میلیاردی در چه مسیری هزینه شده است.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی محور سوالات از وزیر بهداشت را به این شرح تشریح کرد:

1- چرا بدون در نظر گرفتن منابع مالی پایدار برای اجرا و تداوم طرح تحول سلامت اقدام به اجرای این طرح گسترده نمودید؟

2- چرا راهکاری برای جلوگیری از ایجاد تبعیض بین طبقات مختلف کادر درمانی که باعث نارضایتی بین کادر درمانی شد و بعضی از آنها به درآمدهای کلان دست یافتند در این طرح در نظر گرفته نشد؟

3- چرا این طرح بدون سیستم پایش و نظارت بر نحوه تجویز انواع درمان‌ها مثل آنژیوگرافی و... است؟

4- دلیل افزایش چندصد درصدی تعرفه‌ها چیست؟

5- چرا راهنماهای بالینی در این طرح اجرا نمی‌شود؟

6- چرا این طرح بدون در نظر گرفتن سیاست‌های نظام در حمایت از بخش خصوصی با ایجاد رقابتی ناسالم بین بخش‌های دولتی و خصوصی، بخش خصوصی را به سمت بدهکاری و شکست برده است؟

7- آیا بودجه‌های چندهزار میلیاردی این طرح در مسیرهای وعده داده شده هزینه شده است؟

8- چرا به پیشگیری کمتر توجه شده است؟
 
کلمات کلیدی : مجلس + نظام سلامت + وزارت بهداشت
 
hamad
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۲:۴۹:۴۶
و سئوال کنند که در این طرح جایگاه بهداشت و پیشگیری کجاست؟ ودرتیم سلامت در مراکزبهداشتی درمانی فقط پزشک دریافتی آنچنانی داشته باشد ؟ مگر بقیه اعضا تیم زندگی ندارند؟ (4018671) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۲:۵۹:۲۲
امیدوارم استیضاح و محاکمه بشه. (4018699) (alef-11)
 
کارمند دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۳:۵۰:۵۱
لطفا سوال های زیر نیز افزوده شود:

- چرا کادر اداری دانشگاه ها در این طرح نادیده گرفته شده اند؟ چرا کارکنان اداری دانشگاه های علوم پزشکی نه مانند سایر کارکنان دولت امتیاز می گیرند و نه از امتیاز کادر درمانی برخوردار هستند؟ چرا فکری برای رفع تبعیض و ظلم مضاعف به این گروه تدبیری اندیشیده نمی شود؟

- چرا به بهانه طرح تحول سلامت، درآمد صدها میلیون تومانی در ماه عاید گروه پزشکی می شود که تنها 4 سال بیشتر از بقیه کارشناسان و کارشناسان ارشد دانشگاه درس خوانده اند، حال آنکه گروه اخیر حداکثر 2 میلیون حقوق دارند و از کارانه خبری نیست؟

- منابع تامین کارانه های صدها میلیونی پزشکان از کجاست؟ آیا از خود مردم گرفته و به جیب پزشکان ریخته می شود؟ آیا مردم خودشان بلد نبودند آن پول را مستقیما به پزشک مورد نظرشان بدهند و باید اینگونه بیت المال اسراف می شد؟

- آیا وقت آن نرسیده که وزیر بهداشت بخاطر این برنامه خانمان برانداز از مردم عذرخواهی کرده و استعفا بدهد؟ (4018818) (alef-13)
 
جامعه ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۵:۱۵:۵۰
9-چرا طرح خام سلامت باعث ضرر و ورشکستگی شرکت های بیمه گر در رشته درمان شد بطوریکه مثلا سونوگرافی که قبلا 20 هزار بوده با اجرای طرح سلامت یکدفعه 50 هزار تومان شده و هزینه های بیمه گری را به شدت افزایش داده ، بیمه گران جهت جبران هزینه ها مجبور به بالا بردن نرخ خدمات شدند و خیلی از مردم از خیر بیمه تکمیلی با نرخ بالا گذشتند و سلامت جامعه به خطر افتاده است.
10-چرا طرح خام سلامت ، نه تنها سلامتی را برای مردم به ارمغان نیاورد بلکه جیب مردم را نیز خالی کرد.
11-چرا بایستی پزشکان شاغل در بخش دولتی در بودجه مراجع درمانی شریک شوند و بیش از 40% بودجه مراجع ماهیانه تحت عنوان کارانه به حساب پزشکان واریز شود .
12-چرا توقع پزشکان بقدری بالا رود که دولت را تهدید کنند که اگر به ما کارانه نجومی ندهید مراجع درمانی یتان را ورشکست می کنیم.
13- چرا حقوق پزشکان را که بایستی بر مبنای انجام وظیفه باشد با عناوین مختلفی تحت عنوان تمام وقت جغرافیایی به شدت افزایش دادید و بی عدالتی را در مجموعه وزارتخانه ایجاد نمودید.
14-چرا تعرفه ها را در همه زمینه ها بصورت نجومی افزایش دادید و چرا جلوی سازمان نظام پزشکی را بابت افزایش تعرفه نگرفتید.
15-چرا اکثر پزشکان بنگاه دار شده اند و شرکت های پخش دارویی زده اند و با تزریق شایعه در جامعه مثلا واردات آمپول انفولانزا ، باعث فروش آمپول 20 هزار تومانی به مبلغ 70 تا 150 هزار تومانی شده اند و از همه مهمتر چرا بررسی نکردید که این آمپول ها هیچ خاصیتی نداشته اند بلکه عوارضی چون اختلال در عصب های دست می شوند.
جناب قاضی زاده هاشمی شما مسئول حیف و میل هزاران میلیارد تومان بودجه بیت المال که در جیب پزشکانتان تحت عنوان کارانه کرده اید هستید.شما مخل سلامت مردم هستید و بایستی در این دنیا و آن دنیا جوابگو باشد .مردم ایران از شما و پزشکان نخواهند گذشت .باشد که حق داوری کند (4018953) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۵:۵۹:۲۸
هدف طرح این بود که پزشکان زیر میزی میگیرن با این کار دیگه زیر میزی برچیده خواهد شد حالا هم گرونش کردن هم زیر میزی هست (4019033) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۲:۲۱:۰۲
این طرح خیلی خجالت آوره. بودجه ای که باید صرف توسعه و صنعت شود تقریبا به صفر رسیده (4105266) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.