توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461556
احیای روابط سرد بین تاشکند و دوشنبه با اولین پرواز
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
یک هواپیمای مسافربری از ازبکستان پس از 25 سال برای نخستین باردر فرودگاه بین‌المللی دوشنبه پایتخت تاجیکستان به زمین نشست.پروازی که ناظران بین المللی آن را زمینه ساز احیای روابط دو کشور دانستند.

به گزارش ایرنا با درگذشت اسلام کریم اف، رئیس جمهوری پیشین ازبکستان در سال گذشته، دولت جدید به ریاست شوکت میرضیایف به ترمیم روابط سرد با تاجیکستان پرداخت و اولین قدم در این سمت به گفته ناظران، احیای پروازها بین دوشنبه و تاشکند است. تا کنون ساکنان هر دو کشور همسایه فقط از راه زمینی به قلمرو همدیگر می‌رفتند. بین دو کشور نظام روادید وجود دارد.

روز چهارشنبه رسانه های محلی گزارش دادند که اولین پرواز از سوی یک شرکت هواپیمایی ازبکستانی ساعت هشت صبح 11 آوریل ( 22 فروردین) با 25 مسافر به پایتخت تاجیکستان رسید.

انجام نخستین پرواز هواپیمای مسافری میان دوشنبه - تاشکند پس از 25 سال از استقلال دو کشور با استقبال مقامات و مردم تاجیکستان و ازبکستان رو به رو شد.

«جمیله حسین اوا»، سخنگوی فرودگاه بین‌المللی دوشنبه به رسانه گفت که پروازها میان شهرهای دوشنبه و تاشکند رسما به جدول پروازهای بین المللی وارد شده و قرار است هفته‌ای دو پرواز رفت و برگشت در روزهای سه‌شنبه‌ و جمعه توسط شرکت «ازبکستان هوا یولری»انجام شود.

طبق توافقات نهادهای هواپیمایی تاجیکستان و ازبکستان قرار است، شرکت هوایی «سامان ایر»نیز هفته‌ای دو پرواز در خط هوایی دوشنبه - تاشکند برقرار کند.

هفته گذشته هیئت های نهادهای هواپیمایی تاجیکستان و ازبکستان در شهر تاشکند توافقنامه بین دولتی پروازهای میان دو کشور را امضا کردند که بدین ترتیب زمینه حقوقی برای انجام پروازها میان تاشکند و دوشنبه فراهم شد.

شیرعلی گنجعلی زاده، معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان و رئیس هیئت این کشور در مذاکرات تاشکند گفت که در این نشست شرکت «سامان ایر» موظف شد تا در سریعترین زمان اقدامات لازم را برای برقراری پروازهای هفتگی به تاشکند انجام دهد.

مدت زمان پرواز میان پایتخت های دو کشور تاجیکستان و ازبکستان 45 دقیقه و مسیر زمینی آن حدود 12 ساعت است.

در پی آغاز جنگ داخلی در تاجیکستان در سال 1992 پروازها میان تاجیکستان و ازبکستان قطع شد. پیش از این، دوشنبه با شهرهای تاشکند، سمرقند، بخارا، نمنگان، اندیجان و قوقند ارتباط هوایی داشت و هفته‌ای دهها پرواز میان شهرهای تاجیکستان و ازبکستان انجام می‌شد.

تاجیکستان فارسی زبان و ازبکستان در آسیای میانه به ترتیب 9 و 30 میلیون نفر جمعیت دارند. نیمی از جمعیت ازبکستان نیز فارسی زبان هستند.
 
کلمات کلیدی : تاجیکستان + ازبکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.