توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397224
مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی قم: هیچ کنسرتی در قم برگزار نشده
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با بیان اینکه هیچ مجوز کنسرت موسیقی در استان صادر نشده است، در پاسخ به سؤالی در این زمینه، گفت: در همه حوزه های هنری مبنای وزارت ارشاد دیدگاه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب است.

به گزارش رسا، حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان قم، پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت با گرامی داشت هفته دولت به رویکرد دولت تدبیر و امید در عرصه فرهنگ و هنر اشاره کرد و اظهار داشت: قم به عنوان یک مرکز بزرگ علمی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت است و ما در قم مراکزی را داریم که در سطح کشور و در حوزه بین الملل فعال هستند.

وی با بیان این که ما به دنبال بهره مندی بیشتر شهروندانی قمی از فعالیت های فرهنگی هستیم، افزود: باید همه مجموعه های علمی، قرآنی، فرهنگی، مطبوعاتی و هنری در استان قم رویکرد استانی داشته باشند و اداره کل فرهنگ هم در این حوزه توجه ویژه دارد.

حجت الاسلام دانشی با اشاره به این که دولت تدبیر و امید در حوزه های فرهنگی از کتاب های ارزشمند حمایت کرده است، خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته بیش از دو و نیم میلیار تومان حمایت ریالی از این کتب داشته ایم و دولت تلاش کرده که هیچ اثر ارزشمندی روی دست ناشر و نویسنده نماند و این کتاب ها در یک کمیته علمی مورد بررسی قرار گیرد.

اهدای بیش از ۲۳۰ هزار جلد کتاب به نهادهای مردمی در دولت تدبیر و امید

وی ابراز داشت: در حوزه کتاب ۲۳۰ هزار جلد کتاب در سه سال گذشته به نهادهای مردمی اهدا شده است و همچنین سه دوره نمایشگاه کتاب سال حوزه و دو دوره نمایشگاه تخصصی حوزه دین برگزار شده که قابل توجه است؛ همچنین در سه سال دولت تدبیر و امید ۲۶ هزار و ۴۱ عنوان کتاب در استان قم منتشر شده است که با توجه به رکود اقتصادی در سایر حوزه ها این میزان چاپ کتاب حائز اهمیت است.

مدیر کل ارشاد استان قم با بیان این که آمار جشنواره تابسانه کتاب در قم بسیار خوب بوده است، گفت: ما با برگزاری جشنواره تابستانه کتاب فرصت نمایشگاهی به همه کتاب فروشی ها داده ایم و حدود ۸۰ کتاب فروشی در شهر قم به مدت یک ماه آثار خود را عرضه کرده اند که نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان کتاب به فروش رسانده اند که رتبه ۵ در سطح کشور را داریم.

وی با بیان این که استان قم در حوزه چاپ کتاب به زبانهای انگلیسی، عربی و اردو فعالیت دارد، ابراز داشت: ما اکنون شاهد صادرات کتاب از گمرک قم هستیم و به دنبال این هستیم که نمایشگاه های دائمی در شهرهای زیارتی عراق برپا کنیم تا بازارهای منسجمی را برای کتابهای فقهی شیعی ایجاد کنیم.

حجت الاسلام دانشی با بیان این که در حوزه مطبوعات هم اکنون ۲۶۶ رسانه را در استان قم داریم افزود: بیش از نیمی که شامل ۱۳۷ رسانه است مجوز آن در دولت تدبیر و امید صادر شده است که شامل یک روزنامه، ۶ دو هفته نامه، ۱۲ ماه نامه، ۷ دوماه نامه، ۲۹ فصلنامه، ۴۷ دو فصل نامه، ۲ سال نامه و ۳۳ مجوز پایگاه خبری بوده است که بسیار حائز اهمیت است و به افزایش بصیرت سیاسی مردم کمک می کند.

برگزاری دوره مقدماتی و تکمیلی روزنامه نگاری در قم

وی با بیان این که ما از سال ۸۲ جشنواره مطبوعات را در استان قم نداشته ایم، اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که این جشنواره را در سال جاری برگزار کنیم؛ همچنین در بخش آموزش روزنامه نگاری ما در مهر ماه سال جاری دوره مقدماتی روزنامه منگاری را خواهیم داشت و دوره تکیلی آن هم در پایان سال خواهد بود و به شرکت کنندگان گواهی پایان دوره معتبری خواهیم داد.

مدیرکل ارشاد استان قم با بیان ین که در سال گذشته ۹۴ گروه خبری خارجی در استان قم حضور داشته اند و در سال ۹۵ هم تا کنون ۱۴ گروه خبری خارجی را داشته ایم، گفت: از دیگر ویژگی های شهر قم وجود سه خبرگزاری کشوری و بین المللی رسا نیوز، حوزه نیوز و خبرگزاری ابنا در این استان است که محوریت استان قم در عرصه خبری حوزه علمیه و اخبار حوزه دین را می رساند.

وی با اشاره عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه سینما اظهار داشت: ما در سال ۹۵ صد صندلی به سینما های شهر قم افزوده ایم و در حال حاضر ۹۱۰ صندلی در سینما داریم که هنوز با میانگین آمار کشوری فاصله داریم و در مجموع ۱۰ سالن در استان قم در دست احداث هستند که اگر نیمی از این ها به بهره برداری برسد رشد قابل ملاحظه ای در یان بخش خواهیم داشت.

برگزاری نخستین جشنواره مد و لباس اسلامی در قم

حجت الاسلام دانشی به برگزاری نخستین جشنواره مد و لباس از ۱۳ تا ۱۹ شهریور در تالار مرکزی شهید آوینی قم خبرداد و افزود: ما دبیرخانه مد و لباس را فعال کردیم و تا کنون ۳۷۶ اثر به این جشنواره رسیده است؛ در این جشنواره علاوه بر این که به چادر به عنوان حجاب برتر توجه ویژه شده است نمونه لباس هایی از سایر ملل هم با همکاری جامعه المصطفی به نمایش در خواهد آمد.

وی به اقداماتی که برای نخستین بار دولت تدبیر و امید در قم به آن پرداخته است اشاره کرد و گفت: در این دولت نخستین تالار مدرن تئاتر کشور در شهر قم مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و همچنین شورای عالی هنر در استان قم برای نخستی بار تشکیل شد و بزرگترین نمایشگاه کتاب استان قم بعد از انقلاب در استان قم برگزار شد.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به این که اولین دوره جشنواره بین المللی رسول مهربانی در حوزه تقریب مذاهب در دولت تدبیر و امید برگزار شده است، اظهار داشت: قم نیازمند تئوری سازی برای وحدت اسلامی است و از این جهت برگزاری این قبیل همایش ها از ضروریات استان قم است.

تشکیل انجمن مفاخر استان قم در دولت یازدهم

وی به تشکیل انجمن مفاخر و در سال گذشته به ریاست استاندار و حضور علمای برجسته قمی در این انجمن اشاره کرد و افزود: مادر این انجمن به مفاخر قمی الاصل خواهیم پرداخت زیرا اگر بخواهیم به همه بخش ها تعمیم بدهیم هر روز باید یک آیین تجلیل داشته باشیم و اولین جلسه این انجمن به تجلیل از استاد تفضلیان در حوزه تئاتر پرداخته شد.

حجت الاسلام دانشی در بخش دوم این نشست در پاسخ به سؤال خبرنگاران در رابطه با برگزاری کنسرت موسیقی در شهر قم اظهار داشت: برنامه اداره کل ارشاد اسلامی قم در حوزه موسیقی پرداختن به سرودها و آهنگ های انقلابی و موسیقی سنتی است و در همین راستا قرار شد که هنرمندان قمی برنامه های خود را به ما ارائه دهند و امیدواریم که ما تا پایان دولت یازدهم بتوانیم آلبوم موسیقی فاخری از هنرمندان قم داشته باشیم.

وی در رابطه با موضع اداره کل ارشاد استان قم در رابطه با برگزاری کنسرت در این شهر ابراز داشت: به این خاطر که تا کنون در خواستی برای برگزاری کنسرت در قم نبوده است ما هم هیچ موردی را نداشته ایم.

رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه موسیقی بر اساس فتاوای رهبر معظم انقلاب است

مدیر کل ارشاد استان قم در پاسخ به این سؤال که نقش اداره کل ارشاد قم که باید به عنوان مرکز فقهی شیعی حدود و ثغور شرعی موسیقی را مشخص کند چیست، گفت: در همه حوزه های هنری مبنای وزارت ارشاد دیدگاه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب است که در دیدارهایی که با اهالی هنر داشته اند این دیدگاه های بیان شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته همایشی با حضور آیت الله علیدوست در زمینه فقه موسیقی برگزار و نتیجه آن به حضور مقام معظم رهبری ارائه شد.

حمایت دولت تدبیر و امید از مدارسی که به فقه هنر بپردازند

حجت الاسلام دانشی افزود: وزارت ارشاد هم در راستای تبیین فقه هنر از مدارسی که به این موضوع پرداخته اند مانند مدرسه اسلامی هنر حمایت می کند و به موسیقی و فقه آن نگاه ویژه دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که شورای عالی قرآن در استان چه ساز و کاری دارد و اعتبار آن به چه صورت است، گفت: اعتبارات قرآنی به لحاظ محدودیت منابع مالی دولت در سال گذشته افزایش نداشته است و امیدواریم در بودجه سال جاری اعتبارات بهتری به این بخش اختصاص پیدا کند و سازمان تبلیغات اسلامی هم به عنوان ناظر این هزینه کرد انتخاب شده است.
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۰:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۲ ۱۴:۵۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۲ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۴۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۲۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۰۵
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۰:۵۴
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۰ ۲۲:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۱۶:۴۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۸ ۱۳:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : کنسرت+کنسرت در قم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.