توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404711
رئیس جمهور فیلیپین در سفر به چین: وقت خداحافظی با آمریکاست
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۵
رئیس جمهور فیلیپین که در اقدامی تاریخی به چین سفر کرد، با همتای چینی خود دیدار و در جمع خبرنگاران گفت که وقت خداحافظی با آمریکا فرا رسیده است.

به گزارش فارس، «رودریگو دوترته» رئیس جمهور فیلیپین در سفر تاریخی به چین گفت «زمانش رسیده که با آمریکا خداحافظی کنیم».

به نوشته شبکه راشاتودی، دوترته در دیدار با «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین بعد از مدت‌ها سردی روابط و اختلاف، توافقاتی انجام دادند.

دوترته در کنفرانسی خبری در پکن گفت، «ماندن آمریکا در فیلیپین تنها به سود خود آمریکایی‌ها و بدین منظور است». وی در جمع خبرنگاران گفت «دیگر نباید مداخله آمریکایی وجود داشته باشد. نباید رزمایش آمریکایی دیگری وجود داشته باشد. برای چه؟ من دیگر به آمریکا سفر نمی‌کنم.»

رئیس جمهور فیلیپین به سود سیاسی و اقتصادی رابطه با چین اشاره کرد و گفت «آنچه ما را از چین دور کرد، دست خودمان نبود». وی وعده داد دوره جدیدی از روابط میان دو کشور را آغاز می‌کند.

اکنون با اعلام دوترته، جدایی فیلیپین از آمریکا برای اولین بار در 65 سال گذشته بعد از روابط نزدیک دو کشور روی می‌دهد.

در سفر رئیس جمهور فیلیپین به چین، مقامات دو کشور توافق کردند گفت‌وگوهای دوجانبه برای مناقشات دریای چین جنوبی را از سر بگیرند.

اختلافات دو کشور بر سر این دریا آنقدر زیاد بود که پیش از ریاست جمهوری دوترته، فیلیپین به دادگاه بین‌المللی لاهه درباره حق تاریخی چین بر این دریا شکایت و در آخرین حکم دادگاه که امسال اعلام شد، به نفع فیلیپین بود.
 
کلمات کلیدی : فیلیپین+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.