توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435925
الجبیر: به موضع ترامپ علیه ایران خوش‌بینیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۷
وزیر خارجه عربستان سعودی می‌گوید که این کشور نسبت به سیاست دولت بعدی آمریکا در ارتباط با سخت‌گیری نسبت به سیاست‌های ایران خوشبین است.

به گزارش تسنیم به نقل از «رویترز»، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی، روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاریس، گفت: «ما نسبت به دولت آینده (آمریکا) خوشبین هستیم و منتظر هستیم تا درهمه حوزه‌هایی که نگرانی مشترک داریم با یکدیگر همکاری کنیم.»

الجبیر گفت: «از نظر ما سیاست‌های دولت ترامپ (رئیس‌جمهور منتخب آمریکا) هماهنگ و روشن هستند؛ می‌خواهد نقش آمریکا را در جهان احیا کند، ما از این رویکرد استقبال می‌کنیم. می‌خواهد داعش را شکست دهد، کاملا. می‌خواهد ایران را مهار کند، …. کاملا (استقبال می‌کنیم).»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا روز جمعه به طور رسمی سوگند یاد خواهد کرد.

وزیر خارجه سعودی افزود: «عربستان و آمریکا منافع مشترک ژئوپولیتک در سوریه، عراق، یمن و ایران دارند. این دو کشور همچنین در حوزه‌های مالی و انرژی منافع مشترک دارند.»

وی تصریح کرد: «اهدافی که ما می‌خواهیم محقق شوند، اهداف مشترکی هستند. شاید ما اختلافات احتمالی بر سر چگونگی دستیابی به این اهداف با یکدیگر داشته باشیم، اما ما بر سر آنچه که با انجام شود یا نشود با یکدیگر اختلاف نداریم.»

عادل الجبیر در پاسخ به پرسشی در خصوص روابط بین ریاض و تهران، ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه متهم کرد و مدعی شد: «روابط ما با ایران تیره است و این هم نتیجه سیاست‌های خصمانه و تهاجمی ایران است. نمی‌توان گذاشت که به مرگ و نابودی محکوم بشویم، بعد هم انتظار داشته باشی ما صورتمان را برگردانیم (و نادیده بگیریم). ما (برای بهبود روابط) تلاش کردیم ولی نتیجه‌بخش نبود.»

وی همچنین در خصوص مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» پایتخت قزاقستان گفته است که این مذاکرات ارزش آزمودن را دارد، ولی نباید جریان‌های میانه‌رو مخالف حکومت سوریه از این مذاکرات کنار گذاشته شوند.»

عادل الجبیر عنوان داشت: «هدف این مذاکرات برقراری آتش‌بس و آغاز روند مذاکرات سیاسی است. بگذار آن را بیازماییم. البته تاکنون که موفقیتی نداشته است.»
 
کلمات کلیدی : عربستان، ترامپ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.