توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411840
واکنش اقلیم کردستان عراق به سخنان سرلشگر صفوی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۷
اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای بر روابط حسنه خود با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.
به گزارش مهر، اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای به سخنان سرلشگر صفوی پاسخ داد و بر روابط حسنه میان اقلیم کردستان و تهران تاکید کرد.

به گزارش پایگاه روداو، اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای بر روابط حسنه خود با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، اقلیم کردستان عراق در این بیانیه تصریح کرده است: یکی از اصول اقلیم کردستان عراق ایجاد روابط با کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران و همچنین تقویت این روابط است. ما متعهد هستیم که عامل ثبات و امنیت در منطقه باشیم و در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکنیم. این یکی از اصول سیاست خارجی اقلیم است که همواره در روابط خود آن را مدنظر قرار می دهیم.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: روابط میان اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس همکاری دوجانبه و روابط تاریخی است. ما از دولت و مردم ایران به دلیل اینکه در روزهای سخت از مردم اقلیم استقبال کردند، تشکر می کنیم و این اقدام را هرگز فراموش نخواهیم کرد. همچنین از تمامی کشورها از جمله ایران که به نیروهای پیشمرگه و مردم اقلیم کردستان در جنگ علیه تروریست های داعش کمک کردند، تقدیر می کنیم.

در پایان این بیانیه عنوان شده است: یک کارگروه امنیتی مشترک میان اربیل و تهران با هدف رفع اختلافات فی مابین ایجاد شده و طرفین بارها تاکید کرده اند که هرگونه مسئله امنیتی باید در این کارگروه بررسی شود.

این بیانیه با ادعای اینکه سخنان مطرح از سوی رحیم صفوی در این کارگروه مطرح نشده است بیان می دارد: هرگونه مسئله امنیتی مورد مناقشه در کارگروه امنیتی مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

گفتنی است، روز دوشنبه سرلشگر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در خصوص تحولات کردستان عراق گفته بود: از اینکه بارزانی ها اجازه می دهند در شمال عراق کنسولگری سعودی ها به ضد ایرانی سلاح بدهد، هشدار می دهیم. بارزانی باید بداند که حفظ اربیل را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستند. کردهای عراق آریایی هستند و ریشه شان آریایی است. به ایران علاقه دارند اما بدانند اگر وارد این بازی سیاسی شوند، معلوم نیست که دیگر ایران کمکشان کند. نگران هستیم که اقلیم کردستان یک واگرایی را نسبت به دولت مرکزی عراق پیدا کند و ما آن را نمی پسندیم.
 
کلمات کلیدی : کردستان عراق+ایران+سرلشکر صفوی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.