نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487568
ولایتی در گفتگو با اخبار ساعت 21:
دانشگاه آزاد درباره رشته‌های کارشناسی ارشد مطابق قانون عمل می‌کند/ کارشناسان وزارت علوم در برابر قانون اعمال سلیقه نکنند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۶
رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد گفت:‌دانشگاه آزاد در رابطه با کدرشته محل‌های کارشناسی ارشد مطابق قانون عمل می‌کند و انتظار داریم کارشناسان وزارت علوم نیز به قانون مراجعه کرده و اعمال سلیقه شخصی نکنند.

به گزارش فارس، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد در گفت‌وگوی ویژه اخبار شبکه یک سیما در رابطه با کدرشته‌ محل‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه که از سوی وزارت علوم حذف شده بود، گفت: کدرشته‌های محل‌های دانشگاه آزاد مطابق قانون اعلام شده و تکذیبیه وزارت علوم اعمال سلیقه در برابر قانون است.

وی افزود: سال 67 در زمانی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس بود با بعضی اعمال سلیقه‌های وزارت علوم روبه‌رو شد که کار قانونی به مجلس واگذار شد و از سوی مجلس قانونی تصویب شد که توسعه رشته‌ها از سوی سه نفر به عنوان نمایندگان دانشگاه آزاد، وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری شود که بیش از 3 هزار رشته تأیید شد و مجموع مصوبات نیز 244 صفحه است که به امضای سه نماینده رسیده است.

ولایتی گفت: بنابراین کار ما قانونی است و از معاون حقوقی مجلس نیز در رابطه با آن قانون سؤال شده که وی آن قانون را همچنان معتبر دانسته است.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد عنوان کرد: در زمان ریاست میرزاده در دانشگاه‌ آزاد در این زمینه به دیوان عدالت اداری شکایت شد که رأی را به نفع دانشگاه صادر کردند بنابراین ما قانون را اجرا می‌کنیم و خواهش‌مان این است که کارشناسان وزارت علوم به قانون مراجعه کنند و در برابر قانون اعمال سلیقه نداشته باشند.

وی افزود: 100 نفر از نمایندگان مجلس نیز به وزیر علوم تذکر دادند که چرا وزارت علوم در برابر قانون بیانیه مخالف صادر می‌کند، ناقض قانون مجلس باید از سوی خود مجلس تصویب شود.

ولایتی گفت: دانشگاه آزاد انتخاب رشته کارشناسی ارشد را مطابق قانون انجام می‌دهد و کاری به بیانیه وزارت علوم ندارد، من به عنوان مسئول هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد با قاطعیت می‌گویم که خود را حافظ کیان کمیت و کیفیت دانشاگه می‌دانم و یک واحد دانشگاه نیز نباید تعطیل شود.

وی اضافه کرد: برخی رشته‌ها در کارشناسی ارشد به صورت فله‌ای حذف شدند در حالی که همان واحدهای برای پذیرش دانشجو در همان رشته‌ها در مقطع دکتری مجوز گرفتند، اگر یک واحد دانشگاهی صلاحیت پذیرش دانشجوی دکتری در یک رشته را دارد پس چگونه برای کارشناسی ارشد صلاحیت ندارد، به نظر می‌رسد این در هم ریختگی در وزارت باید اصلاح شود.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد گفت: ما به کار خودمان ادامه می‌دهیم و مطابق قانون عمل می‌کنیم، به دانشجویان و اساتید تأکید می‌کنم سر کار خود باشند و در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال اشتغال اعلام کردند نباید هزاران نفر از اساتید و کارمندان بیکار و دانشجویان سرگردان شود.

ولایتی افزود: نمایندگان مجلس نیز نگرانند و در این زمینه به وزیر علوم تذکر دادند، کشور قانون دارد و تکلیف این مسئله را باید قانون معلوم کند که این کار صورت گرفته و در اسفند سال 94 قانونی در مجلس تصویب شد که مطابق یک بند آن کدرشته‌های محل‌های تا آن زمان معتبر است و کدرشته‌های پس از آن باید مجوز بگیرد که به همین صورت انجام شده است.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد در مورد سوابق علمی و پژوهشی خود گفت: من پزشک هستم، متخصص اطفال و فوق تخصص عفونی اطفال از دانشگاه آمریکا هستم. 43 سال در دانشگاه تدریس کردم، سال 71 استاد تمام شدم و در سال‌های اخیر به استاد ممتازی رسیدم و برای چند هزار نفر از پزشکان کشور تدریس کردم.

وی افزود: بیش از 200 مقاله پزشکی خارج از کشور دارم، اچ‌ایندکس من در مقالات پزشکی عدد 20 است و آخرین مقاله من در مجله معتبر نیچر چاپ شد و یک مقاله من 500 ارجاع داشته است.
 
کلمات کلیدی : دانشگاه آزاد+حذف رشته ها+وزارت علوم+ولایتی
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۲۳:۵۲:۰۵
خوب همه ما از نزدیک داریم میبینیم که دانشگاه ازاد بدون هیئت علمی و در پایننترین کیفیت داره ارشد و دکتری میگیره. چرا قضیه را میپیچونید؟!
اگر دنبال تایید رشته هستید بهتره که از راهکار قانونی و با جذب هیئت علمی و افزایش کفیت کار وارد شوید. اینقدر جوون بیکار در مقطع دکتری خوب جذب کنید.
من نمیدونم چرا هر کار مثبتب که میشه همه در مقابلش می ایستند و سریع سیاسیش می کنند. (4451815) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۲۹:۵۳
مشکل اساسی تر از این حرف هاست. دانشگاه های دولتی با گرفتن دانشجوی پولی رقیبی برای دانشگاه های غیر انتفاعی و آزاد شده اند. وضع بعضی از پردیس های دانشگاه های دولتی بسیار افتضاح است. تعداد وحشتناک دانشجویان و تعداد اندک اساتید. وارد شدن دولت که باید داور و قاضی باشد در بخشی از یک کار اقتصادی و رقابت با بخش خصوصی فساد ایجاد می کند. اگر قرار است نظر وزارت درباره دانشگاه آزاد پذیرفته شود و قضاوتی عادلانه در میان باشد دانشگاه های دولتی باید پذیرش دانشجوی پولی را کنار بگذراند. (4452060) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۲۳:۵۴:۵۷
من یه مثال میزنم جناب دکتر:
دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهرکرد:
تعداد هیئت علمی تمام وقت با مردک دکتری : 0 عدد
رشته ها: ارشد عمران - سازه ، ارشد عمران زلزله، ذکتری عمران - زلزله
آزمایشگاه در سطح ارشد: وجود ندارد
تشکیل کلاسها توسط اساتید مدغو : به صورت یک هفته در میان یا یک ماه در میان یا .....

الان به نظر شما این رشته ها باید مجوز داشته باشند؟ کدوم هیئتی اینو تایید کرده؟ به نظرتون کیفیت اموزش وجود داره؟!
این تنها یک نمونه بود.... (4451816) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۴۶:۵۸
معماری هم همین وضعه، دکتری هم میگیره! (4452076) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۱:۰۴:۵۴
آخه یعنی چه که یک واحد هم نباید تعطیل شود... اگر زیان ده است و بی کیفیت که هست مخصوصا بی کیفیت، خب تعطیل کنید.
ضمنا دانشگاه آزاد در بسیاری واحد ها که دکترا میگیره یک استاد تمام نداره و حتی صلاحیت ارشد گرفتن هم نداره ولی دکترا میگیره... خب ارشد + دکترا را باید وزارت علوم حذف کنه نه فقط ارشد رو ... واقعا مدرک رو بی ارزش کردین (4451857) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۶:۱۰:۲۴
وزارت علوم مرجع است (4451926) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۷:۵۰:۴۵
سطح علمي دانشگاه هاي شهر هاي كوچك خيلي پايين است ادامه كار اين دانشگاهها ظلم به علم و دانش و دانشجو است . وسرمايه مملكت نيز برباد ميرود و فقط يك سري فارغ التحصيل روي دست جامعه مي ماند. (4451953) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۳۳:۲۸
پیام نور وغیرانتفاعی ها استاد دارند واحد دوردست پیام نور هم ارشد می گیرد حتی در ان دانشگاه قسم میخورم یک نفر دکترا هم به زحمت پیدا می شود (4452065) (alef-11)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۳۴:۴۲
از دکتر ولایتی انتظار نداشتم........تو این جور تصمیمات باید منافع ملی رو در نظر بگیریم نه اینکه فقط به فکر دانشگاه مثلا ازاد اسلامی باشیم (4452068) (alef-11)
 
ایرانی
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۵۶:۲۵
با تشکر از وزارت علوم
به نظر بنده یکی از بهترین تصمیم های وزارت علوم در چند سال اخیر همین موضوع هست.
امیدوارم روی سطح کیفی و علمی دانشگاه ها بیشتر و بیشتر از گذشته توجه بشه. (4452089) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۱:۱۶:۲۹
فعلا آقایون عصبانی از دست دادن منبع مالیشون هستن یه خورده شیطنت می کنن (4452100) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.