توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322895
عملیات نظامی حزب‌الله علیه اسرائیل؛ آیا واکنش سختی در راه است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۹
مهم‌ترین سؤالی که بعد از عملیات نظامی مقاومت لبنان بر ضد رژیم صهیونیستی به وجود آمده، این است: آیا حزب‌الله لبنان به این واکنش بسنده خواهد کرد یا واکنش‌های دیگری را انجام خواهد داد؟

به گزارش تسنیم به نقل از المنار، مقاومت اسلامی تمامی اقدامات و آماده سازی‌های رژیم صهیونیستی را بعد از تهدیدات سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش نشان دادن نسبت به ترور شهید سمیر قنطار از بین برد. عملیات دو روز پیش که در مکانی نزدیک عملیات واکنش به ترور شهدای قنیطره صورت گرفت، تأکیدی بود بر اینکه مقاومت قادر به عبور از خطوط رژیم صهیونیستی بوده و می‌تواند امتیازات مهمی را برای خود جلب کند که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در پی این عملیات "موشه یعلون" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و "گادی آیزنکوت" رئیس ستاد مشترک ارتش و رؤسای شعبه اطلاعات و عملیات نشستی را برگزار کردند. خلاصه این نشست این بود که اتفاقات به وقوع پیوسته یک تحول خطرناک بوده و از حد و مرز تمامی اقدامات عبور کرده است.

کارشناسان و ناظران مسائل منطقه‌ای دو موضوع اساسی در مورد اهمیت این عملیات مطرح می‌کنند : اول اینکه دشمن از مدتی پیش در حالت آماده‌باش بوده و موضوع دوم اینکه دشمن تهدیدات گسترده‌ای را برای عدم آسیب دیدن خود مطرح کرده بود.

دشمن حجم نفوذ را درک کرده و با وجود سکوت رسمی، آن را در محافل و مطبوعات خود منعکس می‌کند. نکته قابل توجه در محافل صهیونیستی این است که احتمالاً این حمله بخشی از واکنش حزب‌الله لبنان به ترور سمیر قنطار بوده و تمام آن نیست. در همین راستا رسانه‌های صهیونیستی این موضوع را مطرح می‌کنند: آیا حزب‌الله لبنان ممکن است واکنش بیشتری انجام دهد؟

تصور شرایط کنونی همچنان نزد دشمن مخدوش بوده و محافل صهیونیستی می‌گویند که باید اسرائیل به آماده‌باش خود ادامه دهد تا به‌آسانی هدف یک واکنش دیگر قرار نگیرد. خبرنگار المنار در این رابطه گزارش می‌دهد که با وجود انجام این عملیات همچنان تحرکات گشتی‌ها و نظامیان اسرائیلی به‌صورت مخفیانه انجام می‌شود و اوضاع نظامی که از دو هفته پیش در این منطقه به وجود آمده، استمرار دارد.

در مورد ماهیت میدان عملیات باید به موارد زیر توجه کرد:

ــ تکنولوژی پیشرفته

ــ موشک‌باران مکرر

ــ نظارت بر منطقه به‌صورت کامل و گسترده.

سرتیپ محمد عباس تحلیلگر مسائل نظامی در گفت‌وگو با المنار در رابطه با میدان انجام این عملیات می‌گوید: این عملیات در شرایط و منطقه‌ای بسیار حساس به وقوع پیوست، آن هم در شرایطی که رژیم صهیونیستی تحرکات مرزی خود را کاهش و رصد و نظارت در منطقه به‌ویژه در منطقه مورد هدف را افزایش داده بود. اسرائیل از نفوذ عناصر مقاومت به این منطقه وحشت داشت. با وجود تمام این مسائل نیروهای مقاومت موفق به ورود به این منطقه شده و توانستند بمب‌ها را در مسیر کاروان صهیونیست‌ها قرار دهند.

وی می‌افزاید : این نشان دهنده قدرت مقاومت در عبور از تمامی این اقدامات بود، اقداماتی که از سوی دشمن برای فلج کردن تحرکات مقاومت در منطقه تحت تسلط صهیونیست‌ها انجام شود، آن هم در منطقه‌ای که گفته می‌شود بیشترین نظارت و مراقبت از آن به عمل می‌آید، چرا که از بلندی‌های اطراف آن بر تمامی منطقه از العباسیه گرفته تا الغجر و اطراف کفرشوبا و شبعا احاطه دارد.

اهمیت دستاورد مقاومت در عملیات اخیر
در اینجا باید به برخی عواملی که اهمیت دستاورد مقاومت در این عملیات را افزایش می‌دهد اشاره کنیم، از جمله اینکه زمانی که این عملیات انجام شد، زمانی بود که حاشیه‌ای بسیار محدود داشت، چرا که نیروهای مقاومت تلاش داشتند واکنش به این حمله را تا حد امکان به عملیات ترور نزدیک کنند. آنها در این رابطه موفق عمل کردند و واکنش به این ترور تنها چند روز بعد از انجام آن صورت گرفت. به این ترتیب مقاومت تهدید به واکنش را انجام داده و موفق شد آن را در زمانی بسیار کم به انجام برساند.

سرتیپ عباس در ادامه دو سؤال مطرح می‌کند: اگر دشمن در بالاترین سطح آمادگی خود نبود؛ چه اتفاقی می‌افتاد؟ مقاومت که موفق به دستیابی به این مناطق حساس شده، در مورد سایر مناطق مرزی چگونه رفتار خواهد کرد؟

علی شعیب خبرنگار المنار در جنوب لبنان در این رابطه می‌گوید: اهمیت این عملیات در نتایجی که دشمن صهیونیستی سعی داشته آنها مخفی نگه دارد، نیست، بلکه در مکان انجام عملیات است که در مسیر منتهی به بزرگترین پادگان نظامی در مزارع شبعا (پادگان زبدین) صورت گرفته است. در اطراف این منطقه تعداد زیادی از مواضع نظامی (الرمثا ــ قفوة ــ رویسة السماقة ــ زبدین ــ العباسیة) قرار دارد. این منطقه با سیم‌ خاردار احاطه شده و به‌صورت روزانه با گلوله‌های توپ‌خانه پاکسازی می‌شود. علاوه بر اینها ابزارهای جاسوسی و تصویربرداری روزانه و حرارتی صهیونیست‌ها همواره در این منطقه فعال است. در این منطقه کمین‌های متعددی قرار داده شده، اما با وجود تمام این موارد، نیروهای مقاومت موفق شدند از این تدابیر امنیتی عبور کرده و بمب بزرگی را در مسیر این کاروان قرار دهند و آن را منفجر کنند.

محمد عباس در مورد مسائل عمومی نظامی در رابطه با تحولات اخیر و تلاش برای ترسیم معادلات جدید می‌گوید: دشمن با ترور سمیر قنطار جنایت بزرگی را مرتکب شد و سپس تهدیداتی را مطرح کرد تا شاید بتواند عامل بازدارندگی در برابر مقاومت ایجاد کند، چرا که به‌قطع و یقین تصور می‌کرد که نیروهای مقاومت در چندین عرصه از سوی آمریکا و دولت‌های وابسته به این کشور مشغول هستند. از همین رو سرکردگان دشمن در ابعاد سیاسی و امنیتی سعی کردند این عملیات بدون واکنش باقی بماند. آنها این‌گونه تحلیل کردند "اگر مقاومت در واکنش به این عملیات فکر کند، ما نیز می‌توانیم تهدیداتی را در این رابطه مطرح کنیم"، اما اتفاقی که افتاد این‌ بود که مقاومت ثابت کرد ابزارهای بازدارندگی و تحمیل روش‌های مبارزه به دشمن صهیونیستی را در اختیار دارد.

وی در رابطه با اینکه آیا عملیات انجام شده پاسخ کامل به ترور شهید قنطار بود یا نه، ‌گفت: مقاومت این موضوع را بهتر می‌داند، چرا که مسائل را از تمامی جنبه‌های امنیتی و سیاسی و نظامی آن بررسی می‌کند.
 
کلمات کلیدی : اسرائیل، حزب الله
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.