توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458364
سعد الحریری: اسرائیل به دنبال جنگ افروزی است نه حزب الله
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۷
«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان گفت: اسرائیل به دنبال جنگ علیه لبنان است و حزب الله جنگ طلب نیست.

به گزارش ایرنا، سعد الحریری در گفت و گو با شبکه تلویزیونی فرانس 24 با بیان این مطلب به تجاوزات روزانه رژیم صهیونیستی به مرزهای خاکی و دریایی و آبی لبنان اشاره کرد و گفت: اسرائیل نمی خواهد اعراب در هیچ جایی آرامش داشته باشند.

نخست وزیر لبنان در پاسخ به این پرسش خبرنگار که «آیا شما نگرانی درباره ماجراجویی حزب الله ندارید؟» صراحتا گفت: نه نگران این موضوع نیستم.

گفت و گوی امروز الحریری با این شبکه فرانسوی در آستانه سفر وی به اروپا انجام شد. نخست وزیر لبنان قرار است از فردا(دوشنبه) سفر خود به فرانسه، آلمان و بلژیک را آغاز کند.

گفت و گوی الحریری با فرانس 24 شامل موضوعات مختلفی بود. وی علاوه بر موضوع تهدیدات رژیم صهیونیستی به موضوعات دیگری از جمله وضعیت آوارگان سوری، تحولات سوریه، روابط با عربستان سعودی، خرید سلاح از فرانسه و تحولات انتخاباتی لبنان پرداخت.

**لبنان تحمل این تعداد از پناهجوی سوری را ندارد/جامعه جهانی کمک کند
بخش عمده مصاحبه نخست وزیر لبنان با شبکه فرانس 24 به موضوع آوارگان سوری مربوط می شد. وی قرار است چهارشنبه این هفته در نشستی که در بروکسل درباره سوریه و وضعیت همسایگان این کشور برگزار می شود، شرکت کند.

الحریری در این مصاحبه به پیامدهای منفی حضور پناهجویان سوری در لبنان پرداخت و خواستار کمک جامعه جهانی در این خصوص شد.

نخست وزیر لبنان گفت: ما با مشکل یک و نیم میلیون پناهجوی سوری مواجه شده ایم، به خاطر جنگی که هم اکنون در سوریه جریان دارد و بر کل منطقه تاثیر گذاشته از این پناهجویان استقبال کردیم. وظیفه ما بود که این پناهجویان را در کشور قبول کنیم اما جامعه جهانی هم باید به تکلیف خود در قبال مردم سوریه و پناهجویان سوری حاضر در لبنان عمل کند.

وی افزود: جمعیت کل لبنان چیزی حدود 4.2 تا 4.5 میلیون نفر است که یک و نیم میلیون پناهجوی سوری و نیم میلیون پناهجوی فلسطینی نیز به آن اضافه شده اند. این بدان معناست که 44 درصد از ساکنان لبنان را پناهجویان تشکیل می دهند. مردم لبنان قادر به تحمل این همه فشار نیستند، مردم قادر به یافتن فرصت های کاری نیستند و فشارهای زیادی در زمینه برق و بهداشت و خدمات درمانی و قوت روزانه تحمل می کنند. وضعیت بسیار سخت شده، ما صبر و تحمل زیادی از خود نشان دادیم و جامعه جهانی باید این بار را به دوش بکشد.

نخست وزیر لبنان صراحتا گفت که اگر جامعه جهانی در لبنان سرمایه گذاری نکند این کشور مجبور خواهد شد دست به کارهایی بزند تا این پناهجویان از لبنان به جای دیگری بروند.

الحریری توضیح داد: اگر مناطق امنی تحت پوشش سازمان ملل در سوریه ایجاد شود وضعیت فرق می کند، اما در وضعیت کنونی قرار نیست دولت لبنان پناهجویان سوری را به سوریه بفرستد. اما اگر آنها بخواهند به خاطر وضعیت اسف بار زندگی شان در لبنان، اینجا را ترک کنند این دیگر به خودشان مربوط است و ما نمی توانیم مردم لبنان را به خاطر آنها تحت فشار بگذاریم.

وی افزود: ما از 6 سال گذشته صدایمان را بلند کرده و از جامعه جهانی خواسته ایم طرح ویژه ای برای لبنان و اردن در نظر بگیرد تا از جامعه لبنانی و همینطور از سوری ها حمایت به عمل آورد. جامعه جهانی باید بداند که ما می خواهیم سوری ها از فرصت های آموزشی و کاری بهره مند شوند اما در نهایت من نخست وزیر لبنان هستم و در قبال لبنانی ها مسئولیت دارم. قطعا درباره پناهجویان سوری هم مسئول هستم اما ما امکانات کافی برای قبول این تعداد پناهجو را نداریم.

نخست وزیر لبنان خواهان سرمایه گذاری خارجی به مبلغ 10 تا 12 میلیارد دلار در لبنان در مدت 7 سال برای کمک به این کشور در مساله پناهجویان سوری شد.

سعد الحریری در ادامه گفت و گوی خود تاکید کرد که تغییر سیاسی در سوریه فقط در صورتی اتفاق خواهد افتاد که همه گروه های سیاسی دور میز بنشینند و درباره نحوه اداره مرحله انتقالی به توافق برسند.

**تاکید بر روابط نزدیک با عربستان سعودی
روابط با عربستان سعودی یکی دیگر از محورهای صحبت های الحریری در گفت و گو با شبکه فرانسوی بود. نخست وزیر لبنان هفته پیش پس از پایان نشست سران اتحادیه عرب در اردن در اقدامی غیرمتعارف سوار هواپیمای «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان شد و همراه وی به ریاض رفت. این اقدام الحریری در شرایطی انجام شد که شایعاتی در خصوص سردی روابط او با مقام های سعودی در ماه های اخیر مطرح شده بود.

وی در گفت و گو با فرانس 24، روابط بیروت و ریاض را «تاریخی» توصیف کرد و گفت: در دوره گذشته برخی مشکلات در این روابط پیش آمد و من موظف به اصلاح این رابطه و بازگرداندن امور به وضعیت سابق هستم.

الحریری با اشاره به سفر اخیر خود به عربستان سعودی افزود: توافق کردیم یک کمیته عالی لبنانی سعودی برای بررسی مسائل اقتصادی و نظامی تشکیل شود. حکومت سعودی از رابطه با لبنان استقبال می کند و من فکر می کنم اوضاع به وضعیت قبل برگشته است و ان شاء الله در آینده شاهد بهبودی بیشتر اوضاع خواهیم بود.

نخست وزیر لبنان در پاسخ به پرسشی درباره امکان از سرگیری خرید سلاح لبنان از فرانسه که گفته می شود سعودی ها در مانع تراشی آن نقش داشته اند، گفت: بعد از بازگشت به لبنان ظرف یک ماه با آنها رایزنی خواهم کرد. یک کمیته اقتصادی و نظامی و حقوقی و صنعتی تشکیل خواهیم داد و در همه زمینه ها قراردادهایی به امضا خواهیم رساند. درباره سلاح فرانسوی هم که قرار بود به لبنان داده شود صحبت هایی انجام خواهد شد. من درباره این قضیه با صراحت صحبت کردم و این مساله ان شاء الله در یک ماه آینده در سعودی مورد بحث و مناقشه قرار خواهد گرفت.

**قانون انتخابات یا بر اساس «نسبیت» یا «مختلط»
تحولات داخلی لبنان از جمله موضوع روند تصویب قانون جدید انتخابات که موضوع نخست سیاسی این کشور است از جمله موضوعاتی بود که در گفت و گوی شبکه فرانس 24 با سعد الحریری مطرح شد.

نخست وزیر لبنان برگزاری انتخابات در موعد مقرر (30 ماه مه میلادی) بعید دانست و گفت: ما می خواهیم قانون انتخابات را تغییر داده و قانون بهتری جایگزین آن کنیم، قانونی که انتخابات های متعددی به مدت طولانی بر اساس آن انجام خواهد شد.

وی توضیح داد: این قانون جدید مبتنی بر 2 الگوی نسبیت یا مختلط (نسبی و اکثری) خواهد بود. این یک گام رو به جلو در لبنان است و اگر تاخیری در برگزاری انتخابات به وجود آید صرفا یک تاخیر فنی است. من خیلی خوشبین هستم که به زودی به قانون انتخابات جدیدی دست خواهیم یافت.
 
کلمات کلیدی : اسرائیل، حزب الله
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.