توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468940
وزیر کشور پاکستان مامور احیای روابط با ایران شد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۷
یکی از رسانه های معتبر پاکستانی روز جمعه اعلام کرد دولت پاکستان 'چودری نثار علی خان' وزیر کشور کابینه نواز شریف را به عنوان مامور ویژه احیای روابط دوجانبه اسلام آباد- تهران برگزیده است.

به گزارش ایرنا، چودری نثار علی خان یکی از بانفوذ ترین وزیران کابینه نواز شریف و از نزدیک ترین اعضای کابینه به شخص نخست وزیر است.

روزنامه اردو زبان 'جنگ' در خبر خود، از سفر روز چهارشنبه گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هیات عالی سیاسی-نظامی-انتظامی همراه وی به اسلام آباد که پس از حادثه ناگوار حمله تروریست ها به مرزبانان ایرانی در نزدیک مرز پاکستان و با هدف پیگیری این حادثه انجام شد، با عنوان سفر 'سفر طوفانی' نام برد.
این روزنامه نوشت: چودری نثار علی خان وزیر کشور پاکستان از روحیه مثبت و سابقه خوبی در زمینه روابط ایران و پاکستان برخوردار است. 

براساس گزارش روزنامه جنگ، پرویز مشرف زمانی که حاکم نظامی پاکستان بود، تنش ها میان آمریکا و ایران به جایی رسید که آمریکا تهدید به حمله به ایران کرد و پس از آن مشرف بدون جانبداری از همسایگی با ایران اعلام کرد که در صورت بروز این حمله، پاکستان موضع بیطرفانه اتخاذ خواهد کرد. در چنین شرایطی، چودری نثار علی خان که در آن زمان نماینده مجلس ملی پاکستان و رئیس فراکسیون جناح مخالف در مجلس بود، اظهارات نامعقول پرویز مشرف را رد کرد و رسما اعلام کرد که مردم پاکستان حرف های یک حاکم نظامی را درباره روابط با کشور دوست و همسایه ایران قبول ندارد. 

براساس گزارش روزنامه جنگ، چودری نثار در آن زمان به صراحت اعلام کرد: در صورت حمله آمریکا به ایران، 'تک تک مردم پاکستان' برای دفاع از ایران به عنوان کشور همسایه بر می خیزند. 

'مواضع قاطعنانه چودری نثار علی خان در آن زمان توسط بسیاری از رهبران سیاسی پاکستان به ویژه مقامات ایران مورد ستایش قرار گرفت.' 

روزنامه جنگ نوشت: ظریف در دیدار روز چهارشنبه خود با چودری نثار علی خان، وی را نماد دوستی ایران و پاکستان توصیف کرد. ظریف گفت که ما به نقش بی بدلیل آقای نثار علی خان و عزم وی برای بهبود روابط دو کشور یقین داریم. 

چودری نثار علی خان وزیر کشور پاکستان بعد از ملاقات روز چهارشنبه گذشته با ظریف، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در توصیف روابط دوستانه ایران و پاکستان گفت: ایران و پاکستان، یک روح در دو کالبد هستند.

وی در این مصاحبه گفت: در ملاقاتی که با برادرم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و دیگر برادران ایرانی خود داشتم، تصمیم گرفتیم از این ملاقات به تمام جهان، این پیام را بفرستیم که دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان از هم جدایی ناپذیر بوده و دو کشور با یک روح هستند.

وزیر کشور پاکستان تصریح کرد: هرگز اجازه نخواهیم داد که عاملی سد راه روابط خوب ایران و پاکستان شود.
 
کلمات کلیدی : پاکستان + احیای روابط + ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.