توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415542
وزیر خارجه عربستان در کنگره آمریکا به دنبال چیست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۸
روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم در مقاله ای به بررسی سفر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان به آمریکا پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور وتأثیر آن بر رویکرد حکومت عربستان سعودی پرداخت.

به گزارش ایرنا، رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت: پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا٬ مسئولان سعودی را نگران کرده است زیرا وی در تبلیغات انتخاباتی خود هیچ علاقه ای برای دوستی با عربستان نشان نداد . وی گفت که از این کشور نفت نمی خرد و ریاض باید در مقابل حمایت آمریکا یک چهارم درآمد نفتی اش را بپردازد.

این نگرانی باعث شد که عربستان برای کاهش خسارت هایش دست به دو اقدام مهم بزند: اول اعزام عادل الجبیر وزیر خارجه و سفیر سابق عربستان در واشنگتن به آمریکا در یک اقدام پیشگیرانه با هدف کاهش خسارت های ناشی از پیروزی ترامپ به عربستان و همچنین تقویت اتحاد میان دو کشور که به هشتاد سال می رسد.

دوم: انعقاد قرارداد با 12 شرکت غول پیکر در زمینه ارتباطات و به کار گیری شماری از شخصیت های تاثیرگذار مانند وزیران و دیپلمات های سابق برای دفاع از منافع عربستان در رسانه ها و موسسات سیاسی و اقتصادی آمریکایی.
درخصوص اقدام نخست٬ الجبیر با دو شخصیت بسیار مهم و با نفوذ کنگره یعنی جان مک کین رئیس کمیته خدمات نظامی در مجلس نمایندگان و سناتوراوروین هاش رئیس امور مالی در مجلس سنا دیدار کرد و جالب توجه این بود که شاهزاده عبدالله بن فیصل بن ترکی آل سعود سفیر عربستان در واشنگتن در این دیدارها حضور نداشت.
اما درباره اقدام دوم باید گفت که شخصیت هایی مانند دنیس راس فرستاده ویژه سابق در امور خاورمیانه و زلمای خلیل زاد سفیر سابق آمریکا در عراق به کار گرفته شدند تا به عربستان کمک کنند.

تمرکز الجبیر بر مجلس سنا و نمایندگان٬ اقدام مهمی است هر چند با تأخیر صورت می گیرد. این دو مجلس٬ وتوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مورد ممنوعیت قانون عدالت علیه حامیان تروریسم یا همان جاستا را نقض کردند ؛ قانونی که بر اساس آن به متضررین از حملات یازدهم سپتامبر اجازه داده می شود تا عربستان را به دلیل حمایت از تروریسم محاکمه کنند.

ماموریت الجبیر بسیار دشوار است زیرا جمهوری خواهان در حال حاضر بر هر دو مجلس کنترل دارند و اکثریت را در این دو مجلس از آن خود کرده اند. آنها از ترامپ حمایت می کنند در حالی که عربستان و قطر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از هیلاری کلینتون حمایت و به ستاد تبلیغاتی وی به شکل غیرمستقیم کمک مالی کردند.

ایمیل های فاش شده از کلینتون ، نشان می دهد که وی زمانی که وزیر خارجه بود٬ از حکومت قطر به شکل کمک به صندوق خیریه کلینتون پول دریافت کرده بود.

نکته قابل توجه دیگر اینکه سفر جبیر در سایه تحولات خطرناکی صورت گرفت که اخیرا در پرونده های سوریه، عراق و یمن رخ داد، در حلب وموصل درگیری ها به اوج خود رسیده ودر بحران یمن جان کری در عمان با هیأت ملی یمن برای توقف درگیری ها وارد مذاکره شد. غیبت الجبیر از این تحولات سریع حکایت از آن دارد که رهبران عربستان به شکل تدریجی شروع به عقب نشینی از این پرونده ها کرده اند و روابط عربستان با دولت جدید آمریکا در رأس اولویت های آنهاست.

الجبیر مهارت زیادی در امور آمریکا دارد و این مهارت را زمانی که به عنوان دیپلمات وسپس سفیر کشورش در واشنگتن فعالیت می کرد به دست آورده است، اما در ماموریت جدیدش با چالش های بزرگی مواجه است که احتمال موفقیتش را محدود می کند زیرا دشمنی شدیدی بین کشورش با بزرگترین نهاد های حاکمیتی آمریکا یعنی مجلس سنا و نمایندگان از یک سو و نهاد ریاست جمهوری آمریکا از سوی دیگر وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : وزیر خارجه عربستان + کنگره آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.