توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481027
تیلرسون: عربستان و دیگر کشورهای عربی از فشار بر قطر بکاهند
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۴

وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن خواستار توقف بحران به وجود آمده کشورهای عربی با قطر است.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی مطبوعاتی امروز جمعه خود از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی و بحرین خواست تا سریعا محاصره قطر را کاهش دهند.

تیلرسون گفت که محاصره قطر پیامدهای انسانی برای مردم قطر به همراه دارد و مانع از فعالیت نظامی آمریکا در منطقه و جنگ علیه گروه تروریستی داعش می شود.

آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که بحران قطر تاثیری بر تلاش های نظامی آمریکا در خاورمیانه نخواهد داشت.

تیلرسون با تاکید بر اینکه قطر باید سریع تر اقدامات بیشتری را برای مقابله با تروریسم و رفع نگرانی سایر کشورهای عربی عملیاتی کند، از عربستان سعودی خواست تا اختلافاتش با قطر را حل و فصل کند. 

وزیر خارجه آمریکا افزود که قطر سابقه حمایت از گروه های خشونت طلب را دارد و اقداماتی برای بررسی نگرانی کشورهای عربی برداشته است اما باید این اقدامات را بیشتر کند.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که دولت واشنگتن همراه با کویت از تلاش ها برای تعدیل بحران قطر پشتیبانی خواهد کرد. تیلرسون با اشاره به اینکه عناصر مورد نیاز برای رفع مشکل به وجود آمده بر سر قطر وجود دارد، گفت که آمریکا می خواهد که تشدید بیشتری در این بحران به وجود نیاید.

وی افزود: از میانجیگیری کویت در قضیه قطر حمایت می‌کنیم.

تیلرسون خواستار برگزاری گفتوگوهای آرام و دقیق با بیان انتظارات صریح طرفین پیرامون بحران قطر شد.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که کشورهای عربی از جمله بحرین و عربستان سعودی از دوشنبه هفته گذشته تاکنون، روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع و دوحه را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند.

این در حالیست که در شبکه تلویزیونی «راشا تودی» در گزارشی نوشت که تروریسم بهانه است و علت اصلی قطع روابط کشورهای عربی با قطر، استقلال دوحه در تولید گاز مایع طبیعی است.
 
کلمات کلیدی : بحران کشورهای عربی+ قطر+تیلرسون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.