توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494988
"ی.پ.گ" نام خود را تغییر داد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد که تشکیلات نظامی و سیاسی یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) به توصیه دولت آمریکا نام خود را تغییر داده است.

به گزارش ایرنا، بنا به اعلام این رسانه، این تشکیلات به سبب متهم شدن به ارتباط با گروه تروریستی پ.ک.ک و به توصیه ژنرال رایموند توماس فرمانده نیروهای ویژه آمریکا نام خود را به 'نیروهای دموکراتیک سوریه(س.د.گ)' تغییر داده است.

یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) که شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) محسوب می شود، همواره از سوی دولت ترکیه متهم به همکاری با تشکیلات تروریستی حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) شده و شاخه سوری پ.ک.ک معرفی شده است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از یک منبع آمریکایی اعلام کرد که این تغییر نام و قرار دادن عبارت دموکراتیک در اسم این تشکیلات نظامی با هدف جای دادن آنها در ترکیب گروه های سوری معارض در مذاکرات مربوط به تعیین آینده سوریه انجام شده است.
به نوشته این رسانه، یکی از اهداف دیگر این تغییر نام نیز تشکیل گروهی حامی ناتو و مقابل نیروهای فعال روسیه در سوریه از سوی آمریکاست.

ارسال تسلیحات از سوی دولت آمریکا به دو گروه کُردی پ.ی.د و ی.پ.گ در شمال سوریه در ماه های گذشته، موجب بروز تنش بین آمریکا و ترکیه شده و روابط دو طرف را تا آستانه بحران سوق داده است.

ترکیه مدعی است که سلاح های ارسالی آمریکا به این دو گروه و از طریق آنها در اختیار گروه تروریستی پ.ک.ک قرار می گیرد و هر سه گروه در واقع در صدد تشکیل دولت محلی کُردی در شمال سوریه و جنوب مرزهای ترکیه هستند.
آمریکا اعلام کرده است که ارسال این سلاح ها با هدف مبارزه با داعش انجام شده و سلاح های تحویلی بعد از سرکوب داعش در منطقه، از گروه های کُردی پس گرفته خواهد شد.

قبل از آغاز عملیات آزادسازی شهر رقه سوریه از دست داعش توسط نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی ضد داعش با همراهی عناصر حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ)، ترکیه اعلام کرد که در این عملیات مشارکت نخواهد کرد چرا که این دو گروه، تشکیلات تروریستی و شاخه سوری پ.ک.ک هستند.

ترکیه در مناطق جنوبی خاک خود 910 کیلومتر با کشور سوریه مرز مشترک دارد.
 
کلمات کلیدی : سوریه + کردها + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.