توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418722
حق التدریسی های آموزش و پرورش همچنان در انتظار حقوق
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۲
بیش از دو ماه از آغاز سال تحصیلی ۹۵_۹۶ می گذرد در حالی که نیروهای حق التدریس هنوز حقوق سال تحصیلی گذشته را دریافت نکرده اند.

به گزارش مهر؛ سومین ماه سال تحصیلی ۹۵_۹۶ را طی می کنیم و همچنان گروهی از فرهنگیان رسمی به تاخیر در پرداخت حقوق ها انتقاد دارند، حقوق هایی که سر موعد مقرر پرداخت نمی شود و تاخیر در پرداخت ها برنامه ریزی های فرهنگیان را به هم می ریزد.

اما گروهی دیگر از معلمان که به عنوان حق التدریسی ها لقب گرفته اند، انتقادشان به چند روز تاخیری نیست، گلایه آنان به ماه ها تاخیر در پرداخت است. تاخیرهایی که یک سال تحصیلی از آن می گذرد.

معلمان حق التدریس با حضور در مدارس، کمبود نیروی وزارت آموزش و پرورش را جبران می کنند، حقوق و مزایایی ندارند، آنان سال تحصیلی ۹۵-۹۶ را آغاز کرده اند تا دانش آموزان طعم بی معلمی و سردگمی را نچشند، درحالی که حقوق سال تحصیلی گذشته را دریافت نکرده اند.

 ساعت های تدریس برای تعدادی از  نیروهای حق التدریس تعیین شده است در صورتی که آنان عیدی و حقوق سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد مربوط به سال گذشته و مهر، آبان خود را دریافت نکرده اند اما با این وجود در سر کلاس درس حاضر می شوند.

یکی از معلمان حق التدریس همدانی به خبرنگار مهر می گوید: از سال گذشته که سر کار رفتیم، تنهای یک بار  اردیبهشت ماه حقوق ۵ ماه قبل را دادند و دیگر خبری از معوقات نیست. ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان حقوق برای ما رد می شود.

وی ادامه می دهد: کد پرسنلی برخی از استان ها فعال است اما کد ما فعال نیست. ضمن خدمت هایمان را نمی توانیم اینترنتی ثبت کنیم. حضوری هم شرکت کنیم به دلیل فعال نبودن کد پرسنلی گواهی نمی دهند.

نبود سهمی برای حق التدریسی ها در آزمون استخدامی وزارت آموزش وپرورش

در عین حال وزارت آموزش و پرورش دو سال است که برای تامین نیروی انسانی از آزمون استخدامی استفاده می کند. امسال نیز ۱۰ هزار نیروی انسانی را طبق ماده ۲۸ در دانشگاه فرهنگیان جذب می کند این آزمون محدودیت جنسیتی و سنی داشت و افراد بالای ۳۰ سال نمی توانستند در این آزمون شرکت کنند بنابراین بسیاری از نیروهای حق التدریس که سابقه زیادی را در این نظام تعلیم و تربیت دارند به دلیل محدودیت ها، سهمی در آزمون استخدامی نداشتند.

نیروهای حق التدریس در سال تحصیلی ۹۴_ ۹۵ بخشی از معوقات خود را  با وقفه طولانی دریافت کردند و با وجود اینکه سال تحصیلی جدید آغاز شده است، هنوز وزارت آموزش و پرورش به آنان بدهکار است.

حضور بدون حقوق نیروهای حق التدریس در مدارس

در این باره یکی دیگر از نیروهای حق التدریسی که ۱۰ سال سابقه تدریس دارد به خبرنگار مهر می گوید: ۸ سال مربی پیش دبستانی بودم و نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی الحاق یک تبصره به ماده۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش را تصویب کردند و فعالیت مربیان پیش دبستانی به صورت نیروی حق التدریسی شد.

وی ادامه می دهد: حقوق ما ۶۵۰ هزار تومان است که با وقفه های طولانی پرداخت می شود و بیمه نیز به تعداد روزهایی که کار می کنیم حساب می شود.

این معلم پایه دوم ابتدایی استان البرز با صراحت می گوید: با وجود آغاز سال تحصیلی جدید هنوز حقوق سه ماه و عیدی سال تحصیلی گذشته پرداخت نشده است با این وجود بنده در هفته  ۲۴ ساعت تدریس دارم که از سوی آموزش و پرورش۲۲ ساعت محسوب شد و با اعتراض های ما آن را ۲۴ ساعت محاسبه کردند اما حق الزحمه اضافه نشد در صورتی که بنده در کنار تدریس، مربی ورزش نیز بودم.

وی با ابراز تاسف از شرایط موجود نیروی های حق التدریسی گفت: با سخت ترین شرایط و گذشت سال های زیاد تدریس در آموزش و پرورش، شرایط آزمون را به دلیل محدودیت های سنی و جنسیتی نداریم و آموزش وپرورش با وجود بلاتکلیفی ما قصد برگزاری آزمون و گرفتن ۱۰ هزار نیروی جدید را دارد.

به هر روی؛ نیروهای حق التدریس درحالی که  حقوق سال تحصیلی گذشته را دریافت نکرده اند، با این شرایط همچنان سر کلاس های درس حضور می یابند و بار کمبود نیروی انسانی را بر دوش گرفته اند تا کلاس های نظام تعلیم و تربیت کشور تعطیل نشود.
 
کلمات کلیدی : فرهنگیان + حق التدریسی + آموزش و پرورش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.