نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 322340
دانش‌آموزان افغان در مدرسه کتک خوردند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
درست حوالی ساعت يك بعدازظهر حمید، روح‌الله، سعید، ابوالفضل، مهدی و یحیی * به همراه بقیه بچه‌های کلاس هفتم ب مدرسه‌ای در دماوند، وقتی صدای زنگ تعطیلی مدرسه در حیاط و کلاس‌ها پیچید، فریاد و همهمه کردند. مثل تمام روزهای سرخوشانه مدرسه، قرارشان فوتبال دم‌ظهر بعد از مدرسه بود. آنها با هم دوست‌های صمیمی‌تری بودند. همه آنها بچه‌های افغانستانی مدرسه دماوند بودند. بچه‌هایی با خنده‌های سرخوشانه و نگاه بی‌خیال روزهای نوجوانی. کلاس بچه‌های هفتم ب طبقه دوم بود.

به گزارش شرق، این پنج نفر با هشت نفر دیگر از هم‌کلاسی‌هایشان تصمیم می‌گیرند کیف‌هایشان را از پنجره کلاس به پایین پرت کنند تا دو طبقه تمام سنگینی کیف‌ها را روی دوششان حس نکنند. بچه‌ها کیفشان را از پنجره به پایین پرت می‌کنند و یکی از کیف‌ها به ناظم مدرسه می‌خورد. آقای ناظم از این اتفاق عصبانی می‌شود، خیلی هم عصبانی می‌شود. اما این عصبانیت را روی همان پنج پسربچه خالی می‌کند؛ حمید، روح‌الله، سعید، ابوالفضل، مهدی و یحیی. بچه‌ها را از هم جدا می‌کند و این پنج نفر را به دفتر می‌برد. توی دفتر ردیفشان می‌کند و می‌گوید: شما افغانی‌ها اینجا زیادی هستید. شما افغانی‌های اضافی باید از اینجا بروید. بعد شیلنگ را بر می‌دارد، شیلنگ در پهلوی حمید و یحیی فرود می‌آید و روح‌الله صورتش را ناغافل برمی‌گرداند و شیلنگ به صورتش می‌خورد و صورتش کبود می‌شود... .

این گزارشی بود که رقیقه نجفی، مدیرعامل انجمن یاری کودکان در معرض خطر، در اختیار روزنامه «شرق» قرار داد و درخواست کرد این مسئله پیگیری شود.

اینجا روستای مشای دماوند است. پدر روح‌الله، کارگر ساختمانی و ١٢ سال است با زیور ازدواج کرده. زیور ایرانی است و اهل رودهن. همین‌جا عاشق هم شده‌ و زندگی‌شان را سروسامان داده‌اند. همین زیور پای حق روح‌الله ایستاده. زیور آن‌قدر رفت‌وآمد کرده تا ناظم و مدیر در خانه‌شان آمده‌ و معذرت خواسته‌اند و زیور می‌گوید: «برای همین نمی‌خواهم اسم‌ورسم مدرسه بیاید. نمی‌خواهم فکر کنند معذرت‌خواهی را نمی‌فهمم. اما می‌خواهم یادشان باشد که بچه را نباید زد. من خودم به بچه‌هایم از گل نازک‌تر نمی‌گویم. اما صورت پسرم سرتاسر کبود بود...».

بابای روح‌الله ماجرا را جور دیگری تعریف می‌کند؛ او می‌گوید: «بچه‌ها را توی مدرسه به خاطر شیطانی‌کردن کتک زده بودند. شیطانی‌کردن مال پسربچه است و فقط هم بچه‌های ما شیطنت نکرده بودند. اما بچه‌های ما را جدا کرده بودند و گوششان را پیچانده بودند و برده بودند توی دفتر. انگار مدیر مدرسه هم کربلا بوده. ناظم با شیلنگ به جان بچه‌هایمان افتاده بود. صورت بچه‌ام کبود شده بود. ناظم بعد از اینکه بچه‌ها کبود شده بودند، پرونده‌ها را به دست آنها داده و گفته بود می‌روید خانه و چیزی به خانواده‌هایتان نمی‌گویید. اگر حرفی به خانه بزنید، از ایران بیرونتان می‌کنیم و دیگر مدرسه هم راهتان نمی‌دهیم. فردا نفری ٢٠٠‌ هزار تومان می‌آورید و بدون اینکه خانواده‌هایتان بفهمند، با پرونده‌ها به مدرسه می‌آیید تا ببینم می‌توانم دوباره ثبت‌نامتان کنم یا نه...». پدر روح‌الله عرق‌های درشت پیشانی‌اش را پاک می‌کند و می‌گوید: خانم می‌بینی؟ می‌بینی به جای درستی و راستی، دزدی یاد بچه‌ها دادند؟»

بابای روح‌الله ادامه می‌دهد: «شب که آمدم خانه، دیدم صورت روح‌الله سیاه شده، علت را جویا شدم و بچه گفت زمین خورده، گفتم این چه زمین‌خوردنی است که دست و پایت سالم است، هرچه گفتم باز هم گفت زمین خوردم و با بچه‌ها دعوا کردم. من هم دیگر پا‌پی‌اش نشدم. صبح تا نزدیک مدرسه بردمش. یکی از دوستانش، همین یحیی، مشکل جسمانی دارد و تشنج می‌کند، انگار از درد دوباره تشنج کرده بود و مجبور می‌شود ماجرا را برای خانواده‌اش بگوید. در راه مدرسه بابای یحیی را دیدم و او گفت مدرسه نمی‌روی؟ گفتم ماجرا چیست و او برای من داستان را تعریف کرد... با هم رفتیم مدرسه».

پدر این دانش‌آموز برخورد ناظم مدرسه را جالب توصیف کرده و می‌گوید: «ناظم به جای معذرت‌خواهی به من گفت من سالی یک‌ بار عصبانی می‌شوم و این سالی یک‌ بار پرم به پر بچه‌های شما گرفت. حالا هم اتفاقی نیفتاده؛ بچه‌های شما شیطانی کرده‌اند و بچه با کتک‌خوردن بزرگ می‌شود. من گفتم شما به بچه‌های ما دزدی‌کردن یاد دادید، شما باعث شدید آنها از ما دردشان را پنهان کنند، ما خودمان به بچه‌هایمان از گل نازک‌تر نمی‌گوییم و ناظم حتی نگاهمان نمی‌کرد. ما به اداره آموزش‌وپرورش رفتیم و شکایتمان را آنجا بردیم و آنجا هم به داد ما رسیدگی کردند و بازرس به مدرسه فرستادند. اما نتیجه فرستادن بازرس هم بعد از بازگشت مدیر مدرسه از کربلا، واکنش جالب مدیر مدرسه بود. او به ما گفت دیگر از این جلوتر نروید و ماجرا را کش ندهید. بچه‌های شما مقصر بوده‌اند. آنها شیطانی کرده‌اند، ناظم مدرسه را عصبانی کرده‌اند و بهتر است آن‌قدر ماجرا را کش ندهید...». زیور هنوز عصبانی است. می‌گوید: «غرور بچه‌هایم را لگدمال کرده‌اند. پسرم حرف‌های خیلی زشتی از ناظم مدرسه شنیده و حالا باید هر روز توی صورتش نگاه کند. اما چاره‌ای هم نیست. چند وقت پیش ناظم و مدیر نشانی خانه‌مان را از روح‌الله گرفته بودند و روح‌الله خیلی ترسیده بود. مدیر و ناظم شب به خانه‌مان آمدند و معذرت‌خواهی کردند. ناظم گفت عذاب‌وجدان دارد و حلالیت طلبید. حالا من می‌ترسم شما اگر این گزارش را بنویسید، فکر کنند ما آدم‌های نمک‌نشناسی هستیم. من دوست ندارم فکر کنند من و بچه‌هایم معذرت‌خواهی نمی‌شناسیم. اما یحیی به خدا هنوز تشنج‌هایش قطع نشده. چشم روح‌الله هم هنوز درد می‌کند. شما که اسم مدرسه را نمی‌آورید؟ اخراجشان نکنند یک‌وقت؟» آنها هنوز هم پنج نفرند، پنج تا بچه‌های افغانستانی کلاس هفتم ب مدرسه‌ای در دماوند که در روستای مشا زندگی می‌کنند و احتمالا دیگر هیچ‌وقت کیف‌هایشان را از طبقه دوم پایین نمی‌اندازند، در راهرو نمی‌دوند و به فوتبال دم ظهر فکر نمی‌کنند. خاطره‌های این پنج نفر با آن بعدازظهر سرد زمستانی در دفتر مدرسه و ناظم عصبانی و شیلنگ قرمزی که روی سروصورتشان فرود می‌آمد، گره خواهد خورد. حمید،‌ روح‌الله، سعید، ابوالفضل، مهدی و یحیی... .

--------------------------------
پی‌نوشت:
*نام این دانش‌آموزان به علت درخواست خانواده‌ها مستعار انتخاب شده و همچنین مستندات این اتفاق نزد خبرنگار محفوظ است.
 
کلمات کلیدی : مدرسه ، کتک ، دانش آموزان افغان
 
محسن
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۱۶:۱۵
باید برای جلوگیری از هرگونه شائبه تبعیض بچه های دیگر را هم کتک می زدند,تبعیض بدترین چیز ممکن است... (3444043) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۰۸:۱۲:۰۴
خوبه شما رو وزیر آموزش و پرورش کنند با این افکار مترقی (3446493) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۱۹:۰۵
مایه تاسف. اخلاق در این مملکت خیلی کمرنگ شده. (3444052) (alef-11)
 
مسعود انتظاری ملکی
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۲۸:۲۸
سوالی از مجلسان محترم دارم که طرح اقامت افراد خارجی که با زنان ایرانی ازدواج کرده اند را رد کردند گناه فرزندانی که دراین کشور از پدران خارجی ومادران ایرانی به دنیا امده اند ودر این کشور بزرگ شده اند چیست ؟ (3444086) (alef-11)
 
ايراني
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۲۸:۴۳
عجب مملكتي شده ! هر لحظه يك اتفاق و يك فاجعه از يك گوشه از اين كشور به گوش ميرسه ! كسي هم نيست به داد مردم برسه ! (3444087) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۱:۵۷:۰۵
چن سال دیگه مملکتمونو کامل اشغال میکنن
خب ماهم ازین کتکا خوردیم تو مدرسه
زیادی داریم رو میدیم به اینا خیلی داره خطرناک میشه (3444182) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۳:۴۶:۰۱
جطوری این آدم ناظم مدرسه شده؟ بچه رو طوری زده که صورتش کبود شده و تشنج هم کرده (3444626) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۳:۴۷:۱۹
من بعنوان یک ایرانی از مسولین میخواهم در صورت تخلف مسولین مدرسه با شدت هرچه تمامتر با انها برخورد نمایند (3444634) (alef-11)
 
دلسوز خوزستانی
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۴:۰۶:۴۲
من به عنوان یک ایرانی از خانواده افغانستانیهای عزیزکه مهمان هستند معذرت خواهی میکنم .ناظم مدرسه واقعا کار زشتی انجام داده است ومستحق مجازات حتی اخراج هم میباشد.این مسئله باید ازسوی مسئولین آموزش وپرورش برسی وفرد خاطی مجازات شود. (3444695) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۳:۱۸:۰۹
دو کلمه هم بشنو از افغانی های ایرانی-نما !!!!!!! که در مورد وقایع ایران اظهار نظر میکنند ؛ (3446080) (alef-11)
 
دلسوز خوزستانی
۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۰۷:۵۳:۲۰
ببخشید اینجانب کارمند27سال سابقه کار این نظام هستم اینی که گفتی نیستم اگر هم بودم افتخار میکردم لطفا برو تاریخ را بخوان وبدان که افغانستان زمانی جزئی از ایران بوده است.الف حتما جوابم را نمایش بده .متشکرم (3446474) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۰:۱۷:۱۲
شما هم معلومه نژادپرست ایرانی نما هستی (4297722) (alef-3)
 
حسن
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۵:۱۳:۰۱
کیف عمدا انداختن رو سر معاون بنده خدا، حالا طلبکار هم شدن ؟؟؟اگه میفتاد سر یه بچه و میکشتش چی؟ (3444902) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۶:۲۴:۴۹
افغانیها برن کشور خودشون.

چه دانش آموز چه کارگر چه هرکس. (3445121) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۱۶:۴۲:۲۶
الان شمام دقیقن با اون ناظم چه فرقی دارین یعنی تو این مملکت هر کس نژاد پرست نباشه افغانیه (3448255) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۱۹:۵۹:۰۷
این رفتار سیاست مدارانه ناظم! دقیقا مغایر با منویات رهبری انقلاب اسلامی میباشد. باید آموزش و پرورش پاسخگو باشد. (3445686) (alef-11)
 
روح الله
۱۳۹۴-۱۰-۱۵ ۲۰:۰۲:۵۱
الان جاي وزير بهداشت خاليه،كاش يكي رو ميفرستاد كه ببينه چرا دكترها نتونستند تشنج بچه را كنترل كنند،،،
اخلاق در ايران از بين رفته (3445701) (alef-11)
 
آقا امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۰۹:۲۴:۴۸
مقصر اصلی معلم های بی حال و کسل هستند که به وظایفشون عمل نمی کنند . . . .اگه هر معلم نظم کلاس رو موقع ورود یا خروج دانش آموزا حفظ کنه این مسائل پیش نمیاد و بهانه هم دست ناظم نمیاد واسه این جور برخوردها - من مدتی معلم اونم تو مقطع دبیرستان - وقتی زنگ آخر تعطیل می شد - بچه ها رو با صف و نفر به نفر خارج می کردم و خودم آخرین نفر از کلاس بیرون میرفتم - بقیه همکارا هم همینطور و هماهنگ بودیم - هیچ مشکلی هم پیش نیومد تو اون دو سال - معلم باید قبل از حضور دانش آموزا اولین نفر وارد کلاس بشه و آخرین نفر هم خارج بشه و نظم را حفظ کنه - تنها راهش همینه (3808552) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.