توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453642
مخالفت شدید وزیر کشور آلمان با کمپین‌های انتخاباتی ترکیه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
وزیر کشور آلمان گفت با تجمع‌های سیاسی وزرای دولت ترکیه در کشورش مخالف است. وی همچنین تصریح کرد که برای جلوگیری از برگزاری یک چنین کمپین‌هایی راه‌های قانونی در آلمان وجود دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، توماس دومیزیر، وزیر کشور آلمان در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی گفت: کمپین سیاسی ترکیه‌ای‌ها هیچ ربطی به آلمان ندارد.

او تاکید کرد که شدیدا به لحاظ سیاسی مخالف چنین اتفاقاتی است.

این اظهارات وزیر کشور آلمان در حالی مطرح شده که آنکارا با چند کشور اروپایی بر سر جلوگیری از تجمع‌های انتخاباتی وزیران ترکیه در این کشورها برای حمایت از رای مثبت به اصلاحات قانون اساسی ترکیه دچار مناقشه شده است.

وزیر کشور آلمان اظهار داشت: اگرچه مخالف چنین تجمع‌هایی است اما باید در ممنوع کردن ورود این سیاستمداران به آلمان احتیاط و ملاحظه کرد.

وی گفت: محدودیت‌های آشکاری در قوانین به عنوان مثال قوانین کیفری وجود دارد اما به ندرت به آن توجه شده است.

دومیزیر گفت: کسی که به آلمان و قانون اساسی آن توهین کرده و با سوء‌نیت آنها را محکوم می‌کند مرتکب یک جرم کیفری شده است. این خودش دست‌کم یک محدودیت به وجود می‌آورد.

اظهارات وزیر کشور آلمان بعد از آن مطرح شد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تصمیم مقام‌های محلی آلمان برای جلوگیری از تجمع‌های سیاسی مقام‌های ترکیه را "اقدامات آلمان نازی" خوانده و باعث ناخرسندی برلین شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اینگونه صحبت‌ها را "مایوس کننده" خوانده و گفت: این صحبت‌ها باعث تحقیر قربانیان هولوکاست شده و ارزش اظهارنظر ندارد.

همچنین ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان اظهار امیدواری کرد "ترکیه سر عقل بیاید".

وی اظهار کرد: ترکیه و مسئولان این کشور پایه و اساس پیشرفت بیشتر در همکاری‌ها را نابود کرده‌اند.

همچنین وزیر کشور آلمان درخواست برخی مقامات این کشور برای خارج کردن نیروهای آلمانی از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه را رد کرده و گفت: حضور سربازان آلمانی در این پایگاه به جهت حفظ منافع ناتو و بنابراین حفظ منافع خود ما است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + اتحادیه اروپا + آلمان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.