توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 371300
ابتکار: لایحه حمایت ازمحیط بانان ارائه شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: گزارش های متعددی از آلودگی های نفتی در سواحل بندرعباس داریم که باید راهکارهای مقابله با آن با توجه به اهمیت حفاظت از دریا اجرا شود.

به گزارش مهر، معصومه ابتکار بعد از ظهر دوشنبه در پنجمین نشست شورای اداری استان هرمزگان با بیان اینکه دولت یازدهم دولتی قانون گراست، عنوان کرد: در موضوع فیش های حقوقی شفافیت عملکرد و اقدام سریع دولت نشان از توجه دولت به قانون گرایی است.

وی ادامه داد: سال گذشته حمایت های ویژه ای از سوی مقام معظم رهبری داشتیم که سیاست های کلی محیط زیست را ابلاغ و تکلیف کلی کشور را در این حوزه مشخص کردند و باید توجه داشته باشیم که محیط زیست یک بخش نیست و مرتبط به همه ارکان و بخش های یک حکومت و جامعه است و هر بخشی به نوعی با محیط زیست ارتباط دارد و محیط زیست موضوعی عمومی و ابعاد آن جهانی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه امروز دنیا با دو مسئله اصلی صلح و امنیت و محیط زیست مواجه است، افزود: کل رهبران دنیا در خصوص محیط زیست اجماع کردند چون خطر جدی است و انسان به دست خود در حال نابود کردن کره زمین و خود است و اگر می خواهیم حیاتی رو به رشد داشته باشیم نمی توانیم از محیط زیست غافل باشیم.

ابتکار تصریح کرد: امروز اگر توجه ما به بحث آب و خاک و محیط زیست نباشد اقتصاد ما با مشکل مواجه می شود و بنا و مولفه اصلی کشاورزی که بخش عمده غذای کشور را تامین می کند و اشتغال بسیار زیادی دارد، حفاظت از محیط زیست است.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم برای حل معضلات اقتصادی گام های موثری برداشته است، بیان داشت: مهار تورم و گرانی، حل مسائل اجتماعی و رفع مشکلات با دنیا از جمله اقدامات دولت بوده است، اما در کنار همه این ها رئیس جمهور اعلام می کند، دولت یازدهم، دولت محیط زست است چون همه مسائل به آن مرتبط است و مواردی همچون فرونشست دشت میناب بازگشتی ندارد. خیلی ها معتقد بودند اگر دولت سه سال قبل به داد دریاچه ارومیه نمی رسید وضعیت آن قابل بازگشت نبود.

معاون رئیس جمهور گفت: محیط زیست آینده و همه مسائل را تحت تاثیر قرار می دهد و باید برنامه ریزی کنیم تا توسعه پایدار را داشته باشیم. برای همه ما اشتغال و تولید و رونق پایدار بسیار مهم است.

ابتکار با اشاره به شهادت محیط بانان در استان های هرمزگان و فارس، بیان داشت: لایحه حمایت از محیط بانان را به دولت ارائه کردیم که موجب حمایت قوی تر از محیط بانان خواهد شد که این لایحه به زودی در دولت تصویب می شود.

وی بازنگری در سیاست های آب را از اولویت های دولت یازدهم برشمرد و اظهار داشت: استفاده صحیح از منابع موجود آب، جلوگیری از هدر رفت آب، استفاده از پساب از اقداماتی است که باید صورت گیرد و در جایی که نیاز است با ارزیابی های زیست محیطی از آب شیرین کن استفاده شود و مدیریت مصرف آب هم اهمیت زیادی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور دریا را یک ظرفیت عظیم خدادادی دانست و بیان داشت: باید محافظت لازم را از دریا داشته باشیم و گزارش های متعددی از آلودگی های نفتی در سواحل بندرعباس داریم که باید راهکارهای مقابله با آن با توجه به اهمیت حفاظت از دریا اجرا شود و اگر دریا آلوده باشد نمی توان آب شیرین کن هم استفاده کرد.

ابتکار با تاکید بر حفاظت از سواحل دریا، بیان داشت: نباید اجازه دهیم این سرمایه خدادادی مصادره شود و این امکان وجود دارد که روی بحث بنادر جدید کار کنیم.

وی با اشاره به وجود سازمانی منطقه ای برای حفظ محیط زیست خلیج فارس، خاطرنشان کرد: این سازمان مدتی است به دلیل فضای سیاسی منطقه غیرفعال شده و موضوعات محیط زیست نباید تحت تاثیر موضوعات سیاسی قرار گیرد. متاسفانه امروز این سازمان نمی تواند از محیط زیست دفاع کند و به دلیل اهمیت مسئله این موضوع را پیگیری می کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: مشکلی با توسعه صنعتی نداریم مگر اینکه در طراحی های توسعه صنعتی مسائل محیط زیست دیده شود. هرمزگان منبع عظیم خدادادی انرژی خورشیدی را دارد که بهره وری بسیار بالایی دارد. در استانی همانند هرمزگان حتما باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

ابتکار با بیان اینکه ارزیابی زیست محیطی ابزار موثر و قانونی است، گفت: این ارزیابی می تواند تضمین کند که یک شهرک صنعتی و بندر با رعایت مسائل محیط زیست احداث شود.

وی با اشاره به وضعیت هوای پاک در هرمزگان، ادامه داد: استان هرمزگان از ۳۶۵ روز سال ۳۵۸ روز هوای پاک دارد که وضعیتی بسیار عالی در مقایسه با دیگر شهرهای کشور است و مزایای بسیاری دارد. امیدوارم بتوانیم از حریم دریا و آب هم دفاع کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر لزوم مدیریت پسماند، بیان داشت: با همکاری راهداری و تشکل های محیط زیست می توان برنامه های پاکسازی جاده ها و همچنین سواحل را اجرا کرد تا طبیعت استان پاکسازی شود و آلودگی نداشته باشد و مدیریت پسماند اهمیت بسیاری دارد و بحثی اقتصادی در دنیاست که باید به آن توجه کافی داشته باشیم.
 
کلمات کلیدی : ابتکار+محیط بانان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.