نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279782
طرح سعودی-صهیونیستی برای براندازی نظام ایران
بخش خارجي الف، 10 تير 94
«تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی با افشای محتوای مذاکرات محرمانه تل‌آویو و ریاض که به موازات مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب برگزار شده، تأکید کرد: اسرائیل و عربستان با حمایت کامل غرب، برای براندازی نظام در ایران پیمان بسته‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷
«تیری میسان» روزنامه‌نگار، نویسنده و تحلیلگر فرانسوی به تازگی و در جریان مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در رابطه با برنامه‌ی هسته‌ای مقاله‌ای در پایگاه تحلیلی «ولترنت» منتشر کرد که در آن به افشای محتوای مذاکرات پنهان و همزمان میان ریاض و تل‌آویو در واکنش به مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب پرداخت.

این نویسنده‌ی فرانسوی با بیان اینکه توافق تهران و واشنگتن بر سر مسئله هسته‌ای و موضوعات احتمالی دیگر سرنوشت خاورمیانه در ۱۰ سال آینده را مشخص می‌کند، نوشته است: «این توافقات درست در زمانی مطرح شده که آمریکا به نخستین تولیدکننده نفت و جلوتر از روسیه و عربستان در این حوزه تبدیل شده و در نتیجه به نظر می‌رسد دیگر به نفت خاورمیانه برای رفع نیازهای داخلی خود نیازی نداشته و صرفا مایل است کنترل این ذخایر را نیز در دست داشته باشد تا بتواند همچنان سلطه‌ی دلار بر بازار جهانی را حفظ کند.

علاوه براین، واشنگتن فرایند جابه‌جایی نیروهای نظامی که در غرب اروپا و خاورمیانه داشت را آغاز کرده و قصد دارد تا آنها را در خاوردور مستقر کند. این بدان معنا نیست که آمریکا تصمیم به ترک کامل این مناطق گرفته بلکه در عوض سعی دارد تا روش‌های دیگری را برای تضمین امنیت این مناطق بیابد.»

میسان در این گزارش تصریح می‌کند: بنا بر اطلاعات بدست آمده، طی ۱۷ ماه گذشته (یا به بیان دیگر، از زمان اعلام مذاکرات میان واشنگتن و تهران که در حقیقت طی ۲۷ ماه گذشته در جریان بود)، تل‌آویو نیز مذاکرات محرمانه‌ای را با ریاض آغاز کرده است و هیأت‌های عالیرتبه هر دو طرف دست‌کم ۵ مرتبه در این مدت در هند، ایتالیا و جمهوری چک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، همکاری میان تل‌آویو و ریاض، بخشی از طرح آمریکا برای ایجاد یک «نیروی دفاعی مشترک عربی» با حمایت اتحادیه‌ عرب، اما به فرماندهی اسرائیل است. این "نیروی مشترک" هم اکنون در یمن فعال شده است؛ منطقه‌ای که خلبانان اسرائیلی سوار بر جنگنده‌های سعودی در چهارچوب ائتلاف عربی که مقر فرماندهی آن توسط اسرائیل در مناطقی از سومالی در آن سوی تنگه باب المندب قرار گرفته است، در آن جولان می‌دهند.

با این وجود ریاض مادامی که تل‌آویو با "طرح صلح عربی" پیشنهادی "ملک عبدالله" در سال ۲۰۰۲ به اتحادیه عرب موافقت نکرده، تمایلی به رسمی کردن این همکاری ندارد.»

بنا به گفته این روزنامه نگار فرانسوی، اسرائیل و عربستان سعودی هم در زمینه اقتصادی و هم در زمینه سیاسی به توافقاتی دست یافته‌اند. بر همین اساس، در حوزه سیاست، تل‌آویو و ریاض توافق کرده‌اند تا از یک سو برای تغییر و برقراری نظام‌هایی دموکرات در کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز تغییر نظام سیاسی در ایران تلاش کنند و از سوی دیگر، با ایجاد کردستانی مستقل به نحوی باعث تضعیف ایران، ترکیه (مگر اینکه تضمین کند متحد همیشگی اسرائیل خواهد) و عراق شوند.

بر اساس این گزارش، توافقات تل‌آویو و ریاض در حوزه اقتصادی عبارت است از:


* بهره‌برداری کامل از میادین نفتی منطقه «ربع الخالی» و ایجاد فدراسیونی میان عربستان سعودی، یمن، و شاید عمان و امارات عربی متحده؛
* بهره‌برداری از میادین نفتی منطقه «اوگادن» در شرق اتیوپی، تضمین امنیت بندر عدن در یمن، و ساخت پلی ارتباطی میان یمن و جیبوتی.
* تضمین این مسئله که انقلاب ایران به دیگر مناطق خاورمیانه صادر نخواهد شد. (آنها در حقیقت به این مسئله معترفند که دو سوم عراق و سوریه و نیمی از لبنان به شدت تحت تأثیر و نفوذ ایران است)
* کنترل منطقه خاورمیانه البته به استثنای ترکیه که در حال حاضر با گرفتن ابتکار عمل در سوریه از عربستان در دستان خود، شرایط متفاوتی را تجربه می‌کند.
منبع: فارس
 
کلمات کلیدی : عربستان+اسرائیل
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۱:۵۶:۱۸
خدا به فریادمان برسد خواهشا توافق کنید من و هر کسی از اطرافیانم را که میشناسم حاضر به جنگ نیستیم (3008404) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۲۲:۳۷
شما با اطرافیان تشریف ببرید اونور آب مثل زمان جنگ آبا که از آسیاب افتاد برگردید.با امثال شما آشنا هستیم. بله آقا بله. (3008767) (alef-2)
 
rahim
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۳۷:۱۵
شما نترس اونا هیچ غلطی نمیکنن (3008802) (alef-2)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۴۶:۴۰
سوراخ موش برای خودت بخر (3008824) (alef-2)
 
مصطفی
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۵:۱۰:۴۶
با سلام
ان شاءالله که جنگی اتفاق نیفته ولی اگه کوچکترین غلطی از طرف عربستان و متحدانش سر بزنه شک ندارم دیگه دولت ال سعودی وجود نخواهد داشت.

اللهم الرزقنا توفیق الشهادت فی سبیلک (3008892) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۵:۲۷:۱۵
حالم از امثال تو و اطرافیانت به هم میخوره که حاضری تن به هر خفتی بدی و هر قرداد ترکمنچایی رو بپذیرید اما مرد نباشید
من هم طرفدار جنگ نیستم اما بزدلی هم حدی داره
اسراییل و عربستان و .. هم پیمان جنگی بشوند و تو بیایی و درباره توافق به هر قیمتی حرف بزنی، آخه چه ربطی داره؟؟!!!
از تو احمق تر هم اون کسی است که کامنت های این چنینی رو تایید میکنه (3008930) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۵:۲۸:۴۰
خوبه دفاع مقدس دست شماها نبود والا باید به صدام و ژنرالاش میگفتید بابا
خدا به فریاد سعودی ها و صهیونیستی های حرومزاده برسه اگه تعرض کوچکی به ایران بکنند (3008935) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۸:۳۰:۱۱
چرا اینقدر میترسی بنده خدا . تو جنگ ایران و عراق از جمعیت 35 میلیونی 300 هزار نفر رفتند و 8 سال جنگیدند الان به طبق موسسه بروکینز امریکا اگر مراجع و رهبر ایران دستور جهاد بدن حداقل 15 میلیون نفر بسیج میشوند . از چی میترسی ؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3009326) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۲:۴۸:۲۲
توافق بشه احتمال جنگ بیشتره. تهش همه می میرن دیگه چه بهتر که در مبارزه با این کفار شهید بشیم (3010794) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۳:۴۱:۴۸
فکر کردی مثلا اگه توافق کنیم اون هم با شرایط بد قضیه تموم میشه نه دوست عزیز این ها هدف نهایی شون تجزیه و تضعیف ایران هست تا خطری براشون نداشته باشه توافقی اگر صورت گیرد باید حتما قدرت و منافع ما را تضمین کند وگرنه به درد نمی خورد و فایده ای ندارد و ترس شما رو هم موقت از بین می برد و دچار ترس عظیم تری مثل داعش ممکن هست بکند (3010913) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۳:۵۴:۱۷
ل‌آویو و ریاض توافق کرده‌اند تا از یک سو برای تغییر و برقراری نظام‌هایی دموکرات در کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز تغییر نظام سیاسی در ایران تلاش کنند
این حرف ها بیشتر به یک جوک شبیه است چون عربستانی می خواهد یک نظام دموکراتیک برقرار کند که خودش به صورت قبیله ای و حسینقلی خانی اداره می شود (3008693) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۵:۵۵:۱۹
همین جمله عمق تحلیل نویسنده فرانسوی رو نشون می ده (3008985) (alef-2)
 
فرید
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۰۳:۰۵
عربستان تنها کشوری در دنیاست که اگه بخواد چشم طمع به مرزهای ایران داشته باشد 99% مردم ایران در مقابلش بسیج می شود و نابودش می کند (3008710) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۱۷:۴۷
مکرو و مکر الله والله خیر الماکرین (3008755) (alef-2)
 
سعید تمر
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۲۳:۳۶
این پارانتز را کی اضافه کرده؟ میسان؟
(مگر اینکه تضمین کند متحد همیشگی اسرائیل خواهد)
خیلی حرف در این است. چرا فکر می کنید ترکیه دست نشانده اسرائیل و غرب است؟ واقعا کی میخواهید باور کنید مشکل ما با ترکیه درونی است در هر دو کشور. (3008772) (alef-2)
 
ali
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۴۳:۲۴
پس لابد نتیجه میگیریم ما باید مثل لیبی کلیه امکانات نامتعارف خود را دو دستی در اختیار غرب قرار داده و لابد انها هم امنیت ما را تضمین میکنند لابد... (3008823) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۴۸:۲۲
در زمین بازی مشخص میشه که ایران برنده است یا طرح ها و استراتژی ها دشمنان.
فعلا که عراق رو گرفتیم. لبنان و با حزب اله در اختیار داریم. فلسطین و غزه رو با حماس سنی واس ماس. افغانستان هم که تو دست های ما بوده.
می خواستن از دریای یمن نفت جابجا کنن که سریع قاپیدیم.
حالا دیگه میخوان چکار کنن تا ما بر خلاف میل اونا پیروز بشیم (3008827) (alef-2)
 
افطس
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۴:۵۹:۴۳
موضوع تازه ايي نيست اسراييل و عربستان از ابتداي انقلاب سر توي يک آبشخور داشتند (3008862) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۵:۳۰:۱۱
اینها کی باشند که بخواهند از این غلط ها بکنند. جفت شان را می کنیم توی سوراخ شان و چنان فشار می آوریم که شیر دوران کودکی شان از توی دماغ شان بیرون بیاید. (3008938) (alef-2)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۸:۱۰:۳۵
یریدون لیطفئو نورالله بافواههم والسنتهم والله متم نوره ولو کره المشرکون ولوکره الکافررون گنده تراز اینها زمانی به طبس حمله کردند و طوفان شن آنها را جزغاله کرد
خداوند بهترین حافظ خون شهداست من یتوکل علی الله فهو حسبه برادران ایمانتان را قوی کنید از خداوند وامام زمان استمداد کنید نگران نباشید چاه نکن بهر کسی اول
خودت دوم کسی (3009299) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۸:۲۲:۱۰
فرانسه با کشورهای مرتجع عرب واسرائیل وترکیه در کمینند که در صورت عدم توافق ایران را درگیر ودر نهایت پاکستان هم به کمک خواهد امد ونقشه شوم انها این است (3009314) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۲:۴۰:۲۱
صدام هم همین نظر را ذاشت ببینید الان کجاست و چه به روزش آمد عربستان از تاریخ درس بگیر تا خیلی دیر نشده تا به سرنوشت صدام دچار نشدی (3010769) (alef-5)
 
توحید
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۲:۴۳:۳۰
بنازم به رگ وغیرت مردان وزنان ایرانی زمان جنگ باچندتا کشورجنگیدندشجاعانه بدون هیچ ترسی اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا (3010781) (alef-5)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.