توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 348853
شرط عربستان برای افتتاح سفارت در اسرائیل
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۳
یک ژنرال بازنشسته ارتش عربستان روز سه‌شنبه گفت اگر اسرائیل ابتکار صلح اعراب را که سال ۲۰۰۲ مطرح شد بپذیرد ، ریاض سفارت خود را در اسرائیل دایر می‌کند.

انور عشقی ژنرال بازنشسته ارتش عربستان روز سه شنبه گفت اگر اسرائیل ابتکار صلح اعراب را که سال ۲۰۰۲ مطرح شد بپذیرد ، ریاض سفارت خود را در اسرائیل دایر می کند.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، این روزنامه صهیونیستی نوشت: انور عشقی که پیش از انتصاب دوری گلد به سمت مدیر کل وزارت امور خارجه اسرائیل با وی دیدار کرده بود ، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره با این پرسش روبرو شد که چه مدت طول می‌کشد تا عربستان سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کند.

عشقی پاسخ داد: «می توانید این سؤال را از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بپرسید. اگر نتانیاهو اعلام کند طرح صلح اعراب را می پذیرد و همه حقوق فلسطینی ها را بدهد ، عربستان شروع به افتتاح سفارت خود در تل آویو خواهد کرد.»

دفتر نخست وزیری اسرائیل به این سخنان عشقی واکنشی نشان نداده است.

طرح صلح عربی خواستار تشکیل دو کشور بر اساس عقب نشینی اسرائیل به خطوط آتش‌بس سال ۱۹۶۷ و قرار گرفتن بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین در ازای برقراری روابط عادی در چارچوب صلح جامع با اسرائیل است.

این طرح همچنین خواستار دستیابی به راه حلی عادلانه برای مشکل آوارگان فلسطینی است، راه حلی که باید بر اساس قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص آن توافق شود.

در جهان عرب، این تلقی در مورد این قطعنامه وجود دارد که به «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به مکان هایی در اسرائیل که آنها یا اجدادشان از آنجا فرار کرده اند یا در طول جنگ سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۴۹ از آنجا بیرون رانده شده اند اشاره می کند.

نتانیاهو موضع خود را در خصوص این طرح در مصاحبه سال ۲۰۱۴ با روزنامه جروزالم پست بیان کرد و گفت این ابتکار در برهه ای به طور قابل توجه متفاوت در خاور میانه (غرب آسیا) تدوین شد و دیگر ربطی به اوضاع فعلی ندارد.

وی از آن زمان موضعی متفاوت در مورد این طرح بیان نکرده است.

مجری شبکه الجزیره گفت عشقی و دولت عربستان حاضر به اقدام نظامی در یمن بودند اما هرگز از فلسطینی ها در غزه، زمانی که بمباران می شدند به صورت فیزیکی حمایت نکرد.

عشقی با سخنان انحرافی به این سخنان واکنش نشان داد و گفت: «من این موضوع را به ایرانی ها گفتم. من گفتم شما با سلاح از فلسطینی ها حمایت می کنید ولی ما از آنها با پول حمایت می کنیم. هنگامی که ما از فلسطینی ها با پول حمایت می کنیم ، می خواهیم آنها به خوبی زندگی کنند و شما به آنها سلاح می دهید تا خودشان را از بین ببرند.»

بعد مجری از عشقی پرسید فلسطینی ها زمانی که می شنوند شما نتانیاهو را رهبری قوی و منطقی معرفی می کنید ، فکر می کنید چه احساسی خواهند داشت؟

وی پاسخ داد :« من در مورد رهبری قوی و رهبری منطقی حرف زدم، چون این به معنی قوی در برابر اعراب نیست. من گفتم که او در کشور [رژیم] خود قوی است.»

انور عشقی، ۷۳ ساله رئیس «مرکز مطالعات استراتژیک و حقوقی خاور میانه» واقع در جده و مشاور شاهزاده بندر بن سلطان سفیر سابق عربستان در آمریکاست.

عشقی پیش از نشست عمومی با گلد در نیویورک، شش بار با وی در پایتخت های مختلف دیدار کرده بود.
 
کلمات کلیدی : عربستان+اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.