توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497711
فارین‌پالیسی: پرتاب‌های‌موشکی‌ایران خلاف برجام نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۷
نشریه فارین پالیسی در گزارشی با اشاره به اینکه آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست، نوشت: ایران هر زمان که بخواهد قادر است یک موشک بالستیک قاره‌پیما بسازد، چراکه تکنولوژی آن شبیه به موشک های ماهواره‌بر است و دونالد ترامپ نمی‌تواند هیچ کاری برای آن انجام دهد.

به گزارش ایسنا، به نوشته نشریه فارین پالیسی، کارکنان دولت آمریکا دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور را متقاعد کردند تا تایید کند که ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای که در دولت پیشین حاصل شد، پایبند است. ترامپ که از این نتیجه خرسند نیست، تلاش می کند راه‌هایی برای نابودکردن آن پیدا کند.

ایران هفته گذشته یک موشک ماهواره‌بر به اسم سیمرغ پرتاب کرد که بخشی از یک برنامه برای استقرار ماهواره در فضا است. سیمرغ به خودی خود یک موشک بالستیک قاره‌پیما (ICBM) نیست اما تکنولوژی آنها به شدت مشابه است.

این پرتاب‌ها به فضا نقض متن توافق هسته‌ای نیستند، برخلاف آنچه برخی مخالفان توافق ادعا می کنند. متن این توافق، یعنی برنامه جامع اقدام مشترک در موضوع آزمایش‌های موشکی سکوت کرده است. از اینرو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیز که توافق را تایید می کند، لحن ادبیات تند قطعنامه های پیشین را آرام‌تر کرده است.

این قطعنامه از ایران تنها می‌خواهد که از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند، پرهیز کند و اصطلاح " با قابلیت حمل طراحی شده‌اند" نیز بسیار مبهم است و تقریبا معنایی ندارد. در واقع، حقیقت این است که توافق هسته‌ای هیچ محدودیتی بر برنامه موشکی ایران اعمال نمی‌کند، موضوعی که مخالفان به شدت روی آن تمرکز کردند.

با این حال، دولت ترامپ این پیام را ارسال می‌کند که مایل است با اصرار روی بازرسی‌های بیشتر باعث خروج ایران از توافق هسته‌ای شود و در نهایت توافق را نابود کند.

برجام در حال حاضر نیز بازرسی در ایران را فراهم می‌کند اما به نظر می‌آید که ترامپ به دنبال جایگزین است که به جای گرفتن مچ ایران، زندگی را در شرایط ادامه توافق هسته‌ای برای این کشور به شدت سخت کند.
 
کلمات کلیدی : یزجام+برنامه موشکی+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.