نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407530
اختلاس، ترمیم کابینه واحیای سنت های غلط در دولت داری
محمد جعفری، 7 آبان 95
تاریخ انتشار : جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
اتفاقات جالب در چند ماه اخیر در حال روی دادن است. بعد از آشکار شدن ابعاد وسیع تری از اختلاس صندوق فرهنگیان، موضوع استیضاح وزیر آموزش و پرورش قوت گرفت. اما علی رغم میل وزیر با لابی دولت با برخی نمایندگان مجلس طرح استیضاح لغو شد و چند روز بعد وزیر استعفا داده شد و به سرعت مورد پذیرش قرار گرفت.

استعفای وزیر آموزش و پرورش اما دامن دو وزیر وزرش و فرهنگ را هم گرفت تا این سوال پیش آید که چه ارتباطی میان این سه استعفا است. در رسانه هاعنوان شد که دولت یازدهم در حال ترمیم کابینه است. اما 7 ماه مانده به انتخابات ترمیم کابینه چه سودی خواهد داشت. صادق زیباکلام چندی پیش گفته بود روحانی اگر نتواند مشکلات اقتصادی را در چند ماه باقیمانده حل و فصل کند شکست خواهد خورد. حال با وجود انتقاد ها از عملکرد اقتصادی دولت به نظر می رسد روحانی حالا حالا ها باید قید پیشرفت اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم را بزند. این مسئله با رسانه ای شدن حقوق های نجومی مدیران دولتی و به تازگی حقوق های نجومی برخی پزشکان دولتی پیکر بیمار گونه دولت روحانی را به بستر احتضار کشانده است.

از این رو به جای ترمیم زیرساختهای بازار پولی و بخش صنعت، او به فکر مبارزه با مفاسد اقتصادی برآمده. مفاسدی که معلوم نیست اگر رسانه ای نمی شدند آیا به آنها رسیدگی می شد یا نه. حسن روحانی البته تنها رییس جمهوری بود که به خاطر حقوق های نجومی مدیران میانی اش، رسما از مردم عذرخواهی نمود. مدیرانی که بعضا خود او در نصبشان دخالتی نداشته و بسیاری شان از دوره های گذشته در ساختار مدیریتی کشور ریشه دوانده بودند. حسن روحانی اما در خصوص اختلاس از صندوق فرهنگیان هنوز لب به عذرخواهی نگشوده است. شاید تجربه بد او در عذرخواهی اول باعث شده به فکر روشی دیگر برای ابراز پشیمانی اش بیافتد.

ابتکاری که این بار در ظاهر استعفای وزرایش آشکار شد. روحانی در نامه ای کوتاه ضمن قدردانی از زحمات وزیر با استعفای فانی موافقت نمود.

نکته جالب توجه آنکه آقای فانی قبل از پذیرش استعفایش آن را تکذیب کرد و در نامه ای به حسن روحانی نوشت:

«حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهور محترم؛
با سلام و تحیات:
پس از اطلاع از نظر جناب عالی درخصوص ضرورت ترمیم کابینه که در جلسه روز چهارشنبه 28 مهرماه 95 هیأت محترم دولت ابراز فرمودید؛ علی رغم آمادگی کامل برای حضور در جلسه استیضاح و ارائه گزارش عملکرد سه ساله وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید و پاسخ به سؤالات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، بدین وسیله آمادگی خود را برای عمل به هرگونه تصمیم حضرت عالی درخصوص ادامه کار خویش نیز اعلام می نمایم. والامرالیکم»

در این نامه او به صراحت استیضاح را برای خودش ارجح شمرده است در عین حال خود را برای عمل به دستورات روحانی آماده نشان داده است. اینکه آقای فانی میل به استیضاح دارد و روحانی از استیضاح وزیرش طفره می رود نشانه ای از عمق خطر افشای فساد اقتصادی در صندوق فرهنگیان، عذرخواهی دولت و درنتیجه هزینه گزاف انتخاباتی آن برای دولت یازدهم دارد. هزینه ای که مسلما متوجه شخص فانی نمی شود و او در پی نشان دادن عملکرد خود به عنوان وزیر سه ساله آموزش و پرورش بود اما هرگز این فرصت را پیدا نکرد. علاوه بر آن اینکه بر اساس اطلاعات نه چندان کامل منتشره درباره اختلاس در صندوق فرهنگیان باید گفت تمام تخلفات رخ داده مربوط به این دولت نبوده و به گفته رییس فراکسیون شفاف‌سازی و انضباط مالی در مجلس دهم صندوق فرهنگیان از سال 1386 دارایی معدوم الوصول داشته است. از این رو نمایان شدن وسعت این فساد در جلسه استیضاح وزیر آموزش و پرورش، احتمال زیاد تماما گریبان فانی را نمی گرفت اما لکه سیاهی را بر پیشانی دولت روحانی می گذاشت. از این روست که روحانی به دنبال استعفای وزیر است و هیچ علاقه و حوصله هم ندارد که برای دفاع از عملکرد وی در مجلس حاضر شود.

حسن روحانی با محافظه کاری خاص خودش سعی دارد دره ها و قله های مسیر دور دوم ریاست جمهوریش را فتح کند ولو به قیمت زنده کردن «فرهنگ دولت داری» برخی گذشتگانِ نزدیک.

فانی روز پنجشنبه  در گفت و گو با ایرنا در خاش اظهار داشت:«من قویاً موضوع استعفا را تکذیب می کنم؛ هم اکنون از جلسه شورای عالی فرهنگی می‌آیم و این روزها خودم را برای موضوع استیضاح آماده میکنم تا به واسطه بررسی استیضاح در مجلس گزارشی از کارنامه عملکرد خودم در طول تصدی بر وزارت آموزش و پرورش را به نمایندگان و مردم ارائه کنم. وی ضمن رد مجدد تمام شایعات مربوط به استعفایش کفت: تصمیم گیری در باره استیضاح هم با نمایندگان محترم مجلس است.» اما روحانی نگذاشت کار به شنبه بکشد و سنت حذف عوامل هزینه زا را با اقتباس ازروش دولت احمدی نژاد اجرایی کرد.

می شود به روحانی حق داد که برای ریاست جمهوری دوازدهم از حاشیه ها تا می شود دوری گزیند.اماسوال اساسی که باقی میمانداین است که این روشِ دولتداری تاکجا مشکل گشای ناکارامدی های دولت خواهد بود و تا کی ادامه خوا هد داشت؟
 
کلمات کلیدی : روحانی+فانی+وزیر آموزش و پرورش
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۲۴:۳۰
اختلاس 8000 میلیاردی و اختلاس 1200 میلیاردی در دو بانک کرسنت و خسارت 56هزار میلیاردی و ........ های نجومی،و نتیجه برجام=گلابی در مورد کامنت ها سلیقه ای عمل نکن سایت الف (3991376) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۷:۳۰:۱۵
جناب آقای روحانی اگر دولت شما در 3 سال گذشته نهالی کاشته بود تا حالا میوه داده بود، اگر نهال رسیدگی به کارگاه‌های کوچک و تولیدی‌ها را غرس می‌کردید امروز شکوفایی آن مشاهده می‌شد. اگر خودروسازها را مکلف می‌کردید به جای وارد کردن لوازم یدکی و قطعات از دیگر کشورها در کشور خودمان و با تکیه بر دانش مهندسان نخبه مراکز علمی تولید کنند، امروز میوه صنعت خودرو به ثمر رسیده بود. اگر به جای دادن حقوق‌های نجومی به مدیران به فکر اشتغالزایی جوانان و ازدواج‌شان بودید، این باغ گلستان بود. اما افسوس که برجام تمام توان کشور را گرفت و دست آخر با تحریم‌های جدید و دخالت دشمنان و نفوذ، کشور را به رکود شدید وارد کرد. (3991682) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۷:۳۳:۵۱
رئیس‌جمهور طوری سخن می‌گویند که گویا در هفته اخیر رئیس‌جمهور شده‌اند! ولی متاسفانه چه زود دیر شد جناب آقای روحانی! بیش از 3 سال گذشت، توصیه‌ها و انتقادات دلسوزان را به باد تمسخر گرفتید و حال سخن از مشکلات جامعه می‌گویید؟! باغ شما با شعار و پرخاش به منتقدین به بار ننشست و نمی‌نشیند، چون به عمل کار برآید! (3991686) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۷:۳۷:۲۷
سخنان و آمارهای پر از تناقض مسئولان موجب بروز مخاطرات بیشتر برای کشور و مردم می‌شود و جبران آن برای دولتی که بخواهد در دوره بعد سکاندار امور مردم شود بسیار دشوار خواهد بود. تعجب اینجاست که نمایندگان محترم مجلس هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند! در کنار این مصیبت‌ها معرفی سه وزیر پیشنهادی نیز بیشتر جنبه سرمایه انتخاباتی دارد تا رفع مشکل مردمی که حیران و سرگردان این بازی‌های کودکانه پسابرجامی‌اند. (3991691) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۲۰:۱۰:۴۳
وقتی خود دولت حقوق‌های نجومی را به مدیرانش داده تحت هیچ شرایطی با آنان برخورد نمی‌کند. این کارها راه رفتن روی اعصاب مردم است. (3991798) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۳۲:۱۰
چیزی که دیده میشه فعلا پرونده سازی برای دولت (3991388) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۳۵:۰۹
ما مسبب تمام این معضلات و زیاده خواهی ها و تحقیرها و توهین ها و رانتها و حرامخواریها را مجلس میدانیم .
______________________________________________________________________________________________________
عدم نظارت !! عدم استیضاح !! مماشات !! همکاری !! و همیاری !! و مشارکت !! عده ای از وکیل الدوله های بی بصیرت و بی درد و صر ّاف ، بلا و آفت جان ملت است . (3991392) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۴۱:۲۶
"7 ماه مانده به انتخابات ترمیم کابینه چه سودی خواهد داشت؟"

سودش اینه که یه عده آدم فوق ساده خام این استعفاهای نمایشی می شن و دوباره به روحانی رای می دن غافل از اینکه 4 سال بعدی هم به همین منوال و چه بسا بدتر از این سپری می شه چون اگه دولت قرار بود کاری کنه در 4 سال اول می کرد تا دوباره رای بیاره ولی وقتی خیالش در 4 سال دور دوم راحته مطمئن باشید بدون نگرانی از افکار عمومی به سیاست های غلطش ادامه می ده. در عجبم که ظاهرا در بین اقشار فرهنگی هم تعداد طرفداران روحانی اونقدرها که فکر می کردم کم نیست و دلیلشون چیه؟ "روحانی مثل دولت قبل برای وزیر وزراش خط قرمز قائل نشد!" (چه دلیل محکمی! ظاهرا باید تاوان عملکرد افتضاح دولت احمدی نژاد رو با همچین مقایسه های سیاسی جناحی تا ابد بدیم).

اینجاست که باید گفت: از ماست که بر ماست. (3991403) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۴۵:۴۹
این فساد اخلاقی در تمام ابعاد زندگی ما ریشه دوانده و با عوض کردن دولت ها تغییر نمیکند مگر ما تغییر را از خودمان شروع کنیم و به فرزندانمان هم بیاموزیم. (3991412) (alef-13)
 
عاشق صداقت و راستی و درستی
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۵۵:۰۱
خداوکیلی سری قبل به این آقا رای دادم ولی اگر زنده باشم به او رای نخواهم داد (3991417) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۵۶:۵۹
ای کاش فردا 29 اردیبهشت 96 بود
خسته شدیم
این 3 سال 30 سال بر ما گذشت (3991420) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۲:۵۷:۲۸
تنها آماری که مطمئنم توی ایران بالاتر از کشور های دیگه س، آمار دروغ مسئوالانه. و هیچکسم مانعی نمیبینه براش. (3991421) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۳:۱۲:۳۲
همان اش است و همان کاسه.............. (3991439) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۳:۳۰:۵۹
حالا مثلا اگر استيضاح ميشد چه مشكلي حل ميشد..ايا صندوق ذخيره فرهنگيان به راه راست مي امد يا ان پولها برگشت داده ميشد ..نهايت ان اين بود كه فاني عوض ميشد كه دولت خودش اينكار را كرد..براي خشكاندن ريشه تخلفات هم كه تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان انجام ميشود....انشا الله كه مثل تحقيق و تفحص از بنياد شهيد به كما نرود...انشا الله تا هركس در او غش است سيه روي شود و حقوق بيت المال استيفا گردد... (3991454) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۳:۴۰:۰۹
کلا اینقدر اختلاس میشه تو این کشور که برای مردم عادی شده اگه خبری از رشوه خواری و اختلاس نشه عجیبه هر کی به فکر حسب و منافع خودشه (3991467) (alef-13)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۴:۱۵:۰۵
به خودتان اين قدر زحمت ندهيد فرهنگيان از رفتن دكتر فانى خوشحالند. پاسخ درست دولت به راى دهندگانش. (3991506) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۲۰:۰۸:۵۱
آقای روحانی که نتوانسته با گذشت بیش از سه سال وعده‌های خود را عملی کند از مردم درخواست صبر و حوصله کرده است تا درخت‌های سیب و گلابی کاشته دولت در برجام میوه دهد! ولی به نظر می‌رسد این عملکرد را صبر چند ماهه و چند ساله افاقه نمی‌کند، صبر 40 ساله و بی‌چشم‌انداز می‌طلبد! شما وقتی سوار بر اریکه دولت شدید وعده صد روزه دادید ولی با گذشت بیش از هزار روز هم نتوانستید وعده‌تان را عملی کنید. (3991795) (alef-13)
 
منتظر اختلاس
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۲:۱۸:۱۹
برای پوشش خبری این همه اختلاس باید یک روزنامه تخصصی مثلا "اختلاس روز" راه اندازی شود! (3992531) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۶:۴۰:۳۹
الف کامنتهای مشابه یک نفر را فقط به صرف مخالفت با روحانی منتشر می کند اما کامنت مدافعین او را شاید یکی در میان ! عجب عدالتی ! به هر حال مخالفان روحانی پاسخ خود را در انتخابات 96 با رای بالای روحانی خواهند گرفت ! (3992921) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.