نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 266997
چرا انتشار فکت شیت ایرانی به ضرر ماست؟
بخش تعاملی الف - ایلیا سالار
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴
هنوز دقایقی از قرائت بیانیه ژنو نگذشته بود که منتقدان شروع به تعبیر و تفسیرهای گوناگون کردند. آقای شریعتمداری از دادن اسب زیر شده و گرفتن افسار پاره گفت، محمد نبویان هم عنوان کرده که از این دولت به جز از دست دادن پشت سر هم منافع ملی به دست نیاورده ایم (ایشان در همین سخنرانی گفته اند که تمام صنایع نظامی ما قرار است که در اختیار آنها قرار بگیرد! در صورتی که سردار دهقان هرگونه توافق برای بازرسی از مراکز نظامی را رد کرده اند) محمد محمدی از مشاوران تیم قبلی مذاکره کننده که در دفاع از عملکرد تیم قبلی گفته بود "در هیچ یک از دوره های مختلف، تیم مذاکره سیاست گذار نبوده و مجریان سیاست هستند"، پس از بیانیه لوزان عنوان نمود که در مورد فردو فاجعه رخ داده است! همچنین انتقادها ادامه داشت تا به نظر میرسد بخشی از مجلس، وزارت خارجه را در تنگا قرار داده تا فکت شیت خود را از بیانیه لوزان منتشر کند.

 

اما چرا انتشار این فکت شیت به نفع مذاکرات و کشور نیست؟

اولا اینکه در صورت وجود مغایرت هایی بین فکت شیت ها، خوراک سیاسی برای مخالفان توافق از اسرائیل تا بخشی از حاکمیت آمریکا، که مخالف هرگونه توافقی هستند، فراهم می شود. لابی اسرائیل و کنگره فشار بیشتری بر دولت آمریکا آورده تا انبوهی از تعهدات، مطالبات و خطوط قرمز سختگیرانه تر را بر تیم امریکایی تکلیف کنند.

مشکل دوم این است که انتشار فکت شیت از طرف آمریکا و سخنرانی بلافاصله رئیس جمهور آمریکا، آن هم با برجسته کردن نقاطی از بیانیه لوزان که به نفعشان می باشد، همه تلاشی برای راضی نمودن لابی های قدرت و مخالف در آمریکا و دیگر کشورها بود.

اما آیا دولت ایران هم با لابی های داخلی و خارجی ای روبرو است که بایستی برای راضی نگه داشتن آنها دست به اقدامات سیاسی بزند؟ آیا اصرار بعضی از منتقدان دولت به انتشار فکت شیت طرف ایرانی نشانه ای از عدم اعتماد از مدیریت و نظارت رهبری نیست؟

مشکل دیگر این است که همانطور که از عنوان بیانیه لوزان بر می آید، طرفین در مذاکرات به چهاچوبی framework برای توافق نهایی دست یافته اند که درون آن چهاچوب میتوانند بنابر مصلحت هایی، مانور دهند. مهمترین مشکل هم همین است که با انتشار فکت شیت، هم دولت و هم رهبری در موقعیتی قرار می گیرند که بازگشتن از مطالبی که در فکت شیت آمده، بنا بر هر مصلحت اندیشی منطقی (حتی بنابر امتیاز گیری در جای دیگری)، بسیار پرهزینه و شاید غیرممکن گردد.

از اینرو به نظر می رسد، نمایندگان منتقد بجای اصرار بر انتشار فکت شیت از طرف وزارت خارجه (که بیشتر از صحبت های دوساعته ظریف در تلویزیون نخواهد بود)، به شورای عالی امنیت ملی، تیم مذاکره کننده و دولت و رهبری اعتماد نمایند. نمایندگان کنگره و اسرائیل به دولت آمریکا اعتماد ندارند که در مسیر مورد نظر آنها حرکت نماید، اما آیا شرایط کشورمان هم همینطور بوده و منتقدان داخلی به دولت و حکومت بی اعتماد می باشند؟

 
کلمات کلیدی : ایلیا سالار
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۶ ۰۸:۲۰:۳۹
با سلام. خواهشن از رهبری هزینه نکنید. (2824090) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۱-۲۷ ۰۱:۱۱:۲۱
دلایل ارائه شده درست و منطقی است( البته اگر نخواهیم از پشت عینک جناحی و فرقه ای خودمان نگاه کنیم ) . شاید به همین دلیل هم بوده که دکتر ولایتی با انتشار فکت شیت مخالفت کرده است (2826430) (alef-11)
 
محمودی
۱۳۹۴-۰۱-۲۷ ۰۸:۳۱:۴۷
باسلام . رهبر معظم انقلاب فرمودند ما چیز محرمانه ای با مردم خودمان نداریم . پس لطفا تحلیلی بکنید تا کسی باورش شود . هدف شناخت نقاط ضعف بیانیه و پیشنهاد راه حل می باشد . درصورتیکه نویسنده محترم ناخواسته بی اعتمادی القا می کند . اعتماد کامل به تیم مذاکره کننده هیچ ربطی به احتیاط ندارد. کمی ظرفیت داشته باشید . (2826586) (alef-11)
 
محبوبه
۱۳۹۴-۰۱-۲۷ ۱۲:۵۰:۲۰
پس با توجه به این همه ضرر که شماگفتین!!! چرا رهبری خواستار انتشار فکت شیت شده اند؟!!!! (2827168) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۷ ۱۶:۵۱:۱۵
انتشار فکت شیت ایرانی به ضرر شماست، اما به نفع مردم و نخبگان است که بدانند که در مذاکرات چه می‌گذرد. (2827631) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۷ ۱۹:۴۹:۵۲
این نخبگان رو خوب میان، یه جوری برا خودشون نوشابه باز می کنن انگار چه گلی به سر ملت زدن...
دست بر دارید، مردم نون هم ندارن بخورن... (2827890) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۳ ۱۲:۴۶:۱۱
خوب اگر نان مردم به غرب و بردگی ان بند است چرا نمی روند و بگویند اصلا ما از استقلال ناخرسندیم و لطف کنید یک چشم سبز مو بلوند بیاورید بر ما حکومت کند تا غم نان نداشته باشیم (2842971) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۴ ۱۱:۴۳:۲۹
اولا رهبری خودشان فرموده اند که در جزئیات دخالتی ندارند و خودشون خواستار انتشار جزئیات هستند.پس از ایشان هزینه نکنید.ثانیا چرا آمریکایی ها حق دارند مشکل داشته باشند ولی مذاکره کنندگان ما حق ندارند؟آیا این یک خود کم بینی نیست که فکر میکنند نباید با غرب مقابله به مثل کنند.ثالثا افکار عمومی داخلی مهم تر از افکار امریکایی هاست چون اتکای ما به داخل است.رابعا ما با بچه طرف نیستیم که این قدر راحت بتوانیم گولشان بزنیم.اینان مار خورده اند افعی شده اند و نظارت کامل بر مذاکرات و توافقات دارند.خامسا اعتماد کور نتیجه ای جز پشیمانی ندارد.ملت به کسی چک سفید امضا نمیدهد و رهبری هم در اول فروردین فرمودند که چک سفید امضا به کسی نمی دهند.سادسا انتشار گزاره برگ ایرانی می تواند اهرم فشار مذاکره کنندگان ایرانی بر غرب بشود.سابعا در دریافت موضع رهبری درباره ی مذاکرات باید به سخنان مختلف ایشان توجه کنیم و صرف اجازه دادن برای مذاکره را حمل بر تائید کل ماوقع نکنیم.وقتی ایشان می فرمایند بروند هرچه دلشان می خواهد مذاکره کنند دیگر تکلیف معلوم است که رهبری خود را مذاکره کننده نمی دانند و اعتقاد و امیدی هم به مذاکره ندارند.لکن چون رهبر جامعه هستند به این تفکر موجود در جامعه مجال بروز و آزموده شدن داده اند.
پس در کل باید نتیجه گرفت که رهبری هم مثل سایر مردم منتظر نتیجه اند.پس به صرف اعتماد به ایشان به آقای روحانی و ظریف اعتمادی نیست.
و در آخر ماموم باید امامش را و سیاست وی را بشناسد و ما شیوه ی رهبری را می دانیم که متکی بر فعالیت مردم است.پس اگر بایستیم و فقط منتظر دستور بمانیم در حقیقت خلاف امر مولایمان عمل کرده ایم.ایشان از مردم و دانشجویان و نخبگان فعالیت،پرسش و انتقاد را می طلبند. (2844419) (alef-3)
 
میثم
۱۳۹۴-۰۲-۰۸ ۰۱:۱۴:۲۴
احسنت. بسیار عالی بود. (2853147) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۱-۲۸ ۱۰:۴۱:۲۰
از کاری که کرده یا می خواهند بکنند می ترسند. (2828503) (alef-3)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۱-۲۸ ۱۲:۵۹:۱۶
واقعا از این خزعبلات که بنام دفاع از ایران میشود دارم شاخ در میارم اگه منافع ملی را مفت فروختند باید جواب پس بدهند وگر نه این همه پنهان کاری برای چیست .متاسفانه فکر میکنم بیشتر مطالب فکت شیت آمریکایی با ایرانی منطبق است و اینها از افشای آن میترسند. (2828678) (alef-3)
 
عبدالله
۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۱۰:۱۹:۲۸
راحت بگید مردم نا محرمند یا اصلا به مردم چه ربطی داره که چه توافقی انجام شده.؟؟؟ (2835148) (alef-3)
 
سید قاسم
۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۰:۰۷:۰۶
متاسفانه در همین بیانیه ای که منتشر شده مشکلات حقوقی زیادی وجود دارد.
متاسفانه با بازی با کلمات چنان شرایط را محدود کرده اند که تقریبا می توان گفت که هیچ تحریم برداشته نخواهد شد و آقایان هم این را قبول کرده اند!!!!!!!

مطمئن باشید فکت شیت را منتشر نمی کنند! چرا که بیانیه مطبوعاتی اینقدر افتضاح و ترکمنچای است وای بحال جزئیات فکت شیت!!!! (2840181) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۵ ۰۵:۴۱:۱۸
این مصلحت اندیشی و برخی مصالح که فقط معدودی سر در میرن و ملت از درک آن عاجز است ، ما رو کشته. این استدلال واقعا بی مایه و آبکی بود. (2845394) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۲-۱۰ ۱۲:۲۶:۳۵
از سوی دیگر انتشار فکت شیت آن هم تحت فشار نیروهای مخالف چند تأثیر و پیام مثبت هم برای مذاکره کنندگان ایرانی برای احقاق حقوق و گرفتن امتیازات بیشتر هم دارد
1. به طرف مقابل این پیام را دارد که ما هم مخالفانی در داخل داریم و نمی توانیم امتیاز زیادی بدهیم.
2. انتشار فکت شیت با بیان خواسته های ایران، قدرت چانه زنی مذاکره کنندگان را بالا می برد
3. نقش پلیس خوب و بد که آمریکا و کنگره بازی می کنند، می توان توسط دولت و مجلس ایران هم به کار رود.
4. دولت آمریکا می تواند کنگره و اسرائیل را متقاعد کند که این فکت شیت ایرانی برای قانع کردن تندروها بوده و از این طریق فشار لابی صهیونی و کنگره را کم کند، همان طور که در ایران نیز در مورد فکت شیت آمریکا چنین گفته می شود.
5. دولت آمریکا حتی برای قانع کردن کنگره و اسرائیل به وجود تندروها در ایران اشاره کرده، پس حتی اگر خواهان موفقیت دولت آمریکا در مقابل کنگره و رسیدن به توافق هستیم، پس باید بازار مخالفت و تندروی در ایران را گرم نگه داریم. (2859263) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۲-۱۲ ۲۳:۳۸:۲۷
علاوه بر نکاتی که نویسنده محترم ذکر کرده اند چند دلیل دیگر نیز وجود دارد که نشان میدهد انتشار فکت شیت از طرف ایران کار درستی نیست.
1-انتشار فکت شیت موجب بی اعتمادی عده ای از مردم آمریکا نسبت به رهبرانشان میشود و مذاکره کنندگان آمریکایی تضعیف میشوند . وقوع این اتفاق قبل از امضای توافق به نفع ما نیست.
2- منطقه خاور میانه درگیر اختلافات حساس مرگ و زندگی است.به نظر مبرسد آمریکا در حال رویگردانی از اسراییل و اعراب و چرخش به طرف ایران است.(به لطف موقعیت ویژه ایران در منطقه و دیپلماسی قوی ظریف) یگذاریم تحولات سیر طبیعی خود را طی کند. (2863203) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.