توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416027
پس از ۸ سال؛ اوباما با عرصه سیاسی جهان خداحافظی کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۱
رئیس جمهور آمریکا در آخرین سفر خارجی خود که به کشور پرو انجام شد ضمن خداحافظی از عرصه سیاست جهان به شرح میراث خود پرداخته و به جانشینش توصیه‌هایی را کرده و همچنین درباره زندگی خود پس از ادعای ریاست جمهوری صحبت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، ‌رئیس جمهوری آمریکا در جریان آخرین کنفرانس خبری خود در آخرین سفر خارجی‌اش هم خطاب به مردم آمریکا و هم خطاب به جهانیان صحبت کرد.

او تاکید کرد که در نهایت این دو گروه مخاطبان سخنرانی من به طرزی غیرقابل تفکیک با هم مرتبط هستند.

همچنین چندین تن از شرکای اوباما در میان رهبران جهان خداحافظی احساسی با او داشتند.

مالکم ترن بل، نخست وزیر استرالیا گفت: این یک لحظه بسیار مهم اما غم انگیز است که آخرین نشست میان خود را داشته باشیم.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز گفت: من دلم برای ملاقات با باراک اوباما تنگ خواهد شد.

اوباما در این سخنرانی خود گفت: جهان امروزی که هر چه بیشتر مرزهای خود را از دست می‌دهد دستاوردهای تاریخی در زمینه تحصیلات، بهداشت و موفقیت به دست آورده اما جهانی سازی هم برنده‌ها و هم بازنده‌هایی داشته است.

وی اظهار کرد: زمانی که اشتغال و سرمایه بتواند از مرزها فراتر برود و کارگران اهرم کمتری داشته باشند و همچنین زمانی که شرکت‌های ثروتمند قوانین متفاوتی را رعایت کنند پس از آن کارگران و گروه‌ها ضربه سختی خواهند خورد.

وی خاطرنشان کرد: این می‌تواند در سیاست ما تاثیر بگذارد به همین دلیل من معتقد هستم یکی از بزرگترین چالش‌های ما در سال‌های پیش رو در کشورهای ما اطمینان حاصل کردن از تقسیم مزایای  اقتصاد جهانی خواهد بود.

اوباما همچنین از کشورهای جهان خواست تا رویکرد خودش را در قبال دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در پیش بگیرند: "منتظر باش و ببین". اوباما همچنین تلاش کرد تا جانشین خود را از برخی مسائل برحذر بدارد.

او با تاکید بر اینکه توافق تجاری مهمش موسوم به توافق شراکت ترانس پاسیفیک همچنان به رغم وعده‌های ترامپ برای کشتن آن زنده است همچنین خواهان دستیابی به توافقی بر سر بحران اوکراین پیش از ترک ریاست جمهوری شد.

او گفت که احتمالا ریاست جمهوری ترامپ خیلی متفاوت از دوران کاندیداتوری او برای انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که شما وارد کاخ سفید و دفتر ریاست جمهوری شوید و شروع به تعامل با رهبران جهان کنید پیچیدگی‌هایی را در مسائل خواهید دید که تفکر شما را شکل خواهند داد.

اوباما گفت: زمانی که ریاست جمهوری من به اتمام برسد طبق سنت سابق به عنوان یک رئیس جمهور سابق تلاش خواهم کرد که به آرامی مسیر را برای جانشینش باز کرده و فضا را برای ریاست جمهوری او فراهم کنم. به عنوان مثال درباره آغاز ریاست جمهوری خود که در آن زمان جورج دبلیو بوش بهترین رفتار را با من داشت و من هم قصد دارم همین فرصت را در اختیار ترامپ بگذارم تا دستور کار خود را بدون آنکه کسی مزاحمش شود به پیش ببرد.

وی با اشاره به اینکه اگر ترامپ ارزش‌های آمریکا را تهدید کند در آینده مداخله خواهد کرد،‌ تصریح کرد: اما من به عنوان یک شهروند آمریکا که شدیدا به کشورم اهمیت می‌دهم هنگامی که با مسائل مهمی درباره آرمان‌ها و ارزش‌هایمان مواجه و یا با مسائلی در ارتباط با یکسری قوانین پیشنهادی رو به رو شوم مداخله خواهم کرد و لازم می‌دانم که از آرمان‌ها دفاع کنم و آنها را در زمانش بررسی خواهم کرد.

اوباما با اشاره به اینکه ماموریتش برای دو ماه آینده به پایان رساندن ریاست جمهوری خواهد بود گفت، بعد از آن قصد دارد به همراه همسرش به تعطیلات رفته و زمانی را برای دخترانش و همچنین برای اموری نظیر نوشتن و تفکر صرف کند.

او همچنین اظهار تاسف کرد که به رغم برخورداری از میزان محکومیت بالا در زمینه مسائلی مثل کنترل مالکیت سلاح، افزایش پایه دستمزد و صرف هزینه برای زیرساخت‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است. با این حال او از ارزش‌های ریاست جمهوری خود دفاع کرده و گفت: در پایان هشت سال ریاست جمهوری من می‌توانم به عقب نگاه کرده و بگویم که کاری را که از نظر من بهترین بوده انجام دهم. البته معنی آن این نیست که شما اشتباه می‌کنید بلکه به این معنی است که شما نسبت به سوگندی که خوردید و تعهدی که به مردم داشته‌اید وفادار باقی بمانید.

اوباما همچنین در این سخنرانی به مساله سوریه نیز پرداخته و از تصمیمش برای عدم حمله نظامی به این کشور دفاع کرد اما هشدار داد که خشونت‌ها در سوریه به زودی پایان نخواهد یافت.

رئیس جمهور آمریکا گفت: من نسبت به دورنمای کوتاه مدت در سوریه خوشبین نیستم. او روسیه و ایران را متهم وقوع خشونت‌ها در سوریه به دلیل حمایتشان از حکومت بشار اسد کرد.

او مدعی شد: بشار اسد جسارت پیدا کرده است او کسی است که تصمیم گرفت کشورش را از بین برده و آن را ویران کند و شاهد آوارگی مردمش و کشته شدن آنها باشد تنها به این خاطر که از نظرش این کار برای باقی ماندن در قدرت ارزش دارد. ما در مقطع فعلی نیاز داریم که همه طرف‌ها تغییری در تفکر خود به وجود آورند.
 
کلمات کلیدی : پیروزی ترامپ + آمریکا + باراک اوباما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.