توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474799
پدرانی که نخستین فرزندشان بدنیا می‌آید به ۱۰ روز مرخصی نیاز دارند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۹
رئیس انجمن علمی مامایی ایران بر افزایش مرخصی مردان در زمان تولد فرزندشان تاکید کرد و گفت: پدری که نخستین فرزندش بدنیا می‌آید، به ۱۰ روز مرخصی با حقوق نیاز دارد.

 ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره کاهش 11 روزه مرخصی مردان در زمان تولد فرزندشان اظهار داشت: مقوله بارداری فقط و صرفاً مربوط به یک زن نیست زیرا پدر خانواده نیز به تبع دچار پیچیدگی‌ها و مسائل و حواشی بارداری همسرش می‌شود، بنابراین در علم پزشکی مولفه بارداری را یک مقوله مشترک بین زن و مرد عنوان می‌کنند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران ادامه داد: به هر حال وقتی یک فرزند بدنیا می‌آید فشارهای اقتصادی، اجتماعی و مباحث دیگر آن را هم زن و هم مرد خانواده حس می‌کنند، بنابراین زمان فراغت بیشتر مرد در زمان زایمان همسرش بسیار اهمیت دارد تا مرد خانواده در این مواقع در کنار همسر و فرزندش باشد.

خداکرمی با بیان اینکه در کشورهای دیگر نیز به مرخصی مردان در زمان تولد فرزندشان بسیار اهمیت می‌دهند، گفت: پیشنهاد می‌شود حداقل مردانی که فرزند نخست‌شان به دنیا می‌آید حداقل از 10 روز مرخصی بهره مند شوند، زیرا تجربه پدر و مادر در تولد فرزند اول زیاد نیست.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران با اشاره به اینکه البته ارتقای مولفه‌های اقتصادی از جمله شغل پایدار و مناسب از دغدغه مرخصی مسلماً بیشتر اولویت دارد، افزود: البته با وجود اینکه هنوز هم در کشور ما فرهنگ کمک کردن اعضای دیگر خانواده به مانند مادر و خواهر به زنی که تازه فرزند به دنیا آوره است؛ پایدار است ولی هیچ کسی جای مرد و پدر فرزند تازه متولد شده را در مباحث حمایت‌های روحی و روانی پُر نمی‌کند.

مرخصی تشویقی مردان در زمان تولد فرزند 11 روز کاهش یافت
در اسفند سال 95؛ مصوبه‌ای در مجلس به تصویب رسید که به‌زعم کارشناسان امر، بسیار حیرت‌آور و تأسف‌بار بود، ولی متأسفانه با مصادف شدن ایام نوروز و همچنین در ادامه آن نزدیک شدن به انتخابات، گرد فراموشی و بی‌اهمیتی به این مصوبه عجیب پاشیده شد؛ و آن مصوبه چیزی نبود جز کاهش مرخصی برای مردان در زمان تولد فرزندانشان، به‌طوری که به‌گفته فرشته روح‌افزا ــ معاون سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده قرار بود مرخصی مردان در زمان تولد فرزند دو هفته تعیین شود ولی در اقدامی غیرکارشناسی به سه روز کاهش یافت!

در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی (چهارشنبه 11 اسفند 95) در جریان بررسی مواد ارجاعی برنامه ششم توسعه از سوی شورای نگهبان، از مجموع 200 نماینده حاضر، با 113 رأی موافق،‌ 48 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع بند (ب) ماده 118 این لایحه را تصویب کردند. 

طبق بند (ب) ماده 118 لایحه برنامه ششم توسعه، از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون برنامه ششم، کلیه مردان شاغل در قوای 3گانه، بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می‌شوند از 3 روز مرخصی تشویقی برخوردار می‌گردند.

طبق برنامه پنجم توسعه که هم‌اکنون نیز در حال اجراست، مرخصی تشویقی برای مردانی که صاحب فرزند می‌شوند 14 روز بوده که طبق قانون برنامه ششم به 3 روز کاهش یافت.
 
کلمات کلیدی : مرخصی زایمان، مجلس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.