توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496335
تحریم های سه گانه آمریکا چه مسیری را خواهد پیمود ؟
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۳
پس از تصویب طرح تحریم های سه گانه علیه ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا، نوبت به مجلس سنا و سپس امضای ریاست جمهوری این کشور می رسد. در صورت تبدیل این طرح به قانون، پیامدها و تحولاتی را در سطح بین المللی شاهد خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، مجلس نمایندگان آمریکا سوم مردادماه طرح «قانون مقابله با اقدامات بی ‌ثبات ساز ایران» را با اکثریت 419 رای موافق در برابر سه رای مخالف از تصویب گذراند. این مصوبه اصلاح شده بار دیگر در سنا مطرح و به رای گذاشته خواهد شد تا در انتظار امضای «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا قرار گیرد.

در اصلاحیه جدید، نام روسیه و کره شمالی نیز گنجانده شده و به عبارتی تحریم ها در صورت گذر از فرایند مشخص شده، علیه این سه کشور اعمال خواهد شد. این تنها یک طرف قضیه است و طرف دیگر آن به اقدامات متقابل طرف های مقابل و پیامدهای بین المللی این اقدام ارتباط می یابد.

** پاسخ غیرهسته ای ایران به تحریم های غیرهسته ای
نگاهی به دلایل تصویب و اعمال این تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران نشانگر آن است که آمریکا مانند دوره پیش از برجام قادر به تصویب و اعمال تحریم های هسته ای علیه ایران نیست در نتیجه راه را در ایجاد تنگناهای غیرهسته ای یافته است.

از همین رو می بینیم که جنس تحریم های جدید از سال های گذشته متفاوت است. کنگره و کاخ سفید با بهانه هایی چون حمایت ایران از گروه های تروریستی منطقه، نقض حقوق بشر و فعالیت های موشکی، کشورمان را مورد تحریم قرار می دهند.

با توجه به دشمنی دیرینه آمریکا با ایران و به ویژه کینه شخص ترامپ از کشورمان و همچنین آرای بالای موافقان این طرح تحریمی در کنگره، رییس جمهوری آمریکا نیز به احتمال زیاد آن را امضا خواهد کرد و این طرح به قانون تبدیل خواهد شد.

به طور تقریبی بیشتر تحلیلگران به این نتیجه رسیده اند که هدف آمریکا از تشدید فشار تحریم به ایران از آن جهت صورت می گیرد که مردم و مقامات جمهوری اسلامی را نسبت به برجام و نتایج آن بدبین کرده و تهران در خروج از توافق هسته ای پیشگام شود. زیرا آمریکا به دلیل حمایت جهانی از برجام و هفت گزارش مثبت آژانس از همکاری های سازنده ایران قادر به ضربه زدن مستقیم به برجام نیست. حتی مقامات کاخ سفید در هفته های گذشته به رغم میل باطنی ناگزیر پایبندی خود را به برجام اعلام کرده اند.

اقدام کنگره آمریکا در تحریم سه کشور از جمله ایران با واکنش مقامات عالی رتبه کشورمان مواجه شد. چهارم مرداد حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری طی سخنانی در جلسه هیات دولت به خصومت ‌های ادامه دار آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران اشاره کرد.

رییس جمهوری در این باره اظهار کرد : برجام دست و پای آمریکا را هم برای بردن این گونه تحریم‌ها به بهانه مسایل سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای به شورای امنیت و هم در راستای وضع تحریم های جدید بسته است. تحریم‌های ایران در واقع تکرار تحریم‌های گذشته بود و این نشان آن است که حربه تحریم آمریکا نسبت به گذشته بسیار کند شده است.

برخی کارشناسان بر این باورند که راه پاسخگویی به تحریم های غیرهسته ای، اقدام متقابل است و ایران باید به همین شیوه مشابه با تصمیمات نامتعارف ترامپ و نمایندگان کنکره مقابله کند.

یکی از مهمترین و اثرگذارترین پاسخ ها باید از طرف مجلس شورای اسلامی صورت گیرد که البته تا حدی این امر اتفاق افتاده است. مجلس شورای اسلامی چند روز پیش طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» را با 216 رای موافق در برابر 6 رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در صحن تصویب کرد.

همچنین در این برهه، تقویت توان نظامی کشور امری مهم است؛ موضوعی که به نگرانی دشمنان ایران دامن زده و آنان را به تکاپو و اقدامات تخریبی علیه تهران واداشته است. بی تردید، تحریم همزمان ایران و روسیه باعث نزدیک تر شدن این دو کشور تاثیرگذار خواهد شد که این موضوع به ضرر تحریم کنندگان تمام می شود.

** تاثیر تحریم های آمریکا بر معادلات مسکو و پیونگ یانگ
پس از انتشار خبر تصویب تحریم های تازه مجلس نمایندگان آمریکا، کره شمالی نیز به آن واکنش نشان داد. «پارک یونگ شیک» وزیر نیروهای مسلح کره شمالی به آمریکا اخطار داد که اگر واشنگتن به دنبال کردن تئوری وارد کردن ضربه پیشگیرانه ادامه داده و به قدرت پیونگ یانگ اعتنا نکند، خود مورد حمله هسته ای پیشگیرانه ناگهانی و بدون اعلام قبلی قرار گرفته و از صحنه زمین محو خواهد شد.

مقامات کره شمالی بارها اعلام کرده اند که برنامه موشکی و هسته ای این کشور با هدف مقابله با تهدیدات آمریکا و متحدان واشنگتن علیه پیونگ یانگ است اما با تحریم های جدید آمریکا علیه کره شمالی نه تنها این کشور به سمت رقبای آمریکا همچون چین و روسیه کشیده می شود بلکه به تهدید جدی تر علیه آمریکا تبدیل خواهد شد.

تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه اما تفاوت زیادی با کره شمالی دارد. سیاست های کره شمالی نزد جهان از مقبولیت برخوردار نیست و تاکنون شورای امنیت با ایجاد اجماع در این زمینه، دست کم شش قطعنامه تحریمی را علیه پیونگ یانگ به تصویب رسانده است.

بنابراین، شرایط روسیه به عنوان کشوری که نقش آشکار و تعیین کننده ای در تغییر معادلات منطقه ای دارد و از طرف دیگر قادر به تحریم همپیمانان آمریکا است، جای بحث و بررسی دارد.

یک روز پس از تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا در تحریم روسیه، کاخ کرملین آن را اقدامی تاسف بار برای آینده روابط دو کشور دانست و «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه اعلام کرد با توجه به اینکه موضوع تحریم های جدید آمریکا هنوز در حد لایحه است، روسیه قصد ندارد به زودی درباره آن قضاوت کند.

علاوه بر آن، «ولادیمیر جباروف» سناتور ارشد مجلس روسیه در این باره اظهار کرد که در صورت تصویب این طرح به وسیله سنا و امضای دونالد ترامپ، روسیه نیز اقدامات تلافی ‌جویانه‌ای را دنبال خواهد کرد. گزارش ها حاکی از آن است که مسکو یک بسته از اقدامات سیاسی و اقتصادی را تهیه و در دست اقدام دارد تا در مقابل قانون تحریمی احتمالی آمریکا، به آن پاسخ گوید.

** اروپا؛ مخالف بزرگ تحریم های آمریکا
شکل گیری چنین تنشی بین روسیه و آمریکا، اروپا را نگران کرده چرا که قاره سبز به دلیل وابستکی به انرژی روسیه بیش از هر بازیگری از این دعوا زیان خواهد دید. توقف طــرح بزرگ خــط لوله «نــورت اســتریم 2» کــه گاز روســیه را به آلمان انتقال می دهد از جمله این خطرات است؛ طرحی که گفته می شود قابلیت انتقال سالانه 55 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را به اروپا دارد و شرکت های بزرگ اروپایی از کشورهای آلمان، فرانســه، انگلیس، هلنــد و اتریش در توسعه آن مشارکت دارند.

از این رو، سران برخی کشورهای بزرگ اروپایی به اقدام کنگره واکنش نشان داده اند. به عنوان نمونه وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای نوشت که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، روسیه وکره شمالی به دلیل دامنه فراسرزمینی مغایر با حقوق بین الملل است.

همچنین «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اروپا، یک روز پس از تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کرد کمیسیون اروپا امروز به این نتیجه رسید که اگر نگرانی های ما در این زمینه به قدر کافی مورد توجه قرار نگیرد، آماده ایم ظرف چند روز اقدام مناسبی در پیش گیریم. وی یادآور شد که شعار «نخست آمریکا» به منزله این نیست که منافع اروپا باید در جایگاه دوم قرار گیرد.

به رغم محتمل بودن موافقت سنا با طرح تحریمی، تاکنون دونالد ترامپ در این باره اظهار نظر نکرده است. وی از یک سو متمایل به بهبود روابط با مسکو است و از طرف دیگر متهم به تبانی با روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و زیر فشار اتحادیه اروپا.

هر چند که امکان درج امضای ترامپ پای سند تحریم های تازه زیاد است اما باید منتظر ماند و دید که در آینده ای نزدیک، تحریم های سه گانه چه مسیری را خواهد پیمود.
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۹:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۱۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۰۸:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۰۸:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۷:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۰۸:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۶:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۰۷:۵۵
 
 
کلمات کلیدی : تحریم ایران+سنای آمریکا+آمریکا+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.