نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337495
«اسعد» دیگر مُد نیست
زنده یاد محمدعلی اینانلو، 18 اسفند 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۵
اسعد تقی‌زاده، محیط بانی که چندسال در انتظار بخشش بود، با تلاش های بسیار سازمان محیط زیست و فعالان این حوزه، دو روز پیش بخشیده شد و دیروز به خانه برگشت. زنده یاد محمدعلی اینانلو، آذرماه ۹۳ یادداشتی درباره اسعد تقی‌زاده نوشت. به مناسبت آزادی محیط بان دنا، این یادداشت را بازنشر می کنیم؛

«اسعد» دیگر مُد نیست
اسعد زنگ زده بود، از زندان، گاهی زنگ می زند، حرف می زند و من گوش می دهم، تعریف می کند، به یاد خاطرات جوانی اش می افتد که چقدر طبیعت را دوست داشته، بخشی از کتابش را برایم می خواند، «زیبایی های دنا» دارد در زندان کتاب می نویسد، از زیبائی های سرزمین اش می گوید، از دنا، از بلوط هایش از آبشارهایش از برف هایش، از گردنه بیژن :

- آقای اینانلو خودت که از گردنه بیژن گذشتی میدونی چی میگم.

و من می دانم که اسعد چه می گوید، اسعد را ندیده ام اما اسعدها را دیده ام در لباس شکاربان و شکارچی، جوانان این مملکت، با آن ها نشسته ام، در شب های سرد زمستانیِ کویر آتش تاق را برتافته ایم، با هم چای دودی خورده ایم، گپ زده ایم، شوخی کرده ایم، صبح تاریک در سوز کویری برخاسته ایم، صبحانه خورده نخورده به کوه زده ایم، برای شکاری یا تصویری، همان اسعدهائی که به لطف مدیران پردیسان به جان هم افتاده اند.

از عالم تخیل بر می گردم، نمی دانم چقدر طول کشیده است، حالا اسعد دارد گریه می کند، می دانم کجای حرفش او را به گریه انداخته است، به خدا نمی خواستم بزنم، خدا از من نگذره که بخوام آدم کش باشم، به خدا من هیچی نمی دیدیم، همه چی تار بود...

اسعد همچنان می گوید و می گرید، «اسعد تقی‌زاده» محیط بانی که شش سال پیش جوانی را که دانسته یا ندانسته قاطی شکارچیان غیرمجاز شده بود، کشته بود...

هق هق گریه کلماتش را می برند و یا کلمات هق هق گریه اش را

- به خدا ۱۰ روز نبود که عقد کرده بودم، این چه سرنوشتی بود، چرا اینطوری شد، به خدا دارم تو زندان می پوسم، جوونی ام رفت، هیچکس به فکر من نیست...

هیچ کس به فکر اسعد نیست اما زمانی همه به فکر اسعد بودند، زمانی که حکم اعدامش تأیید شد خبرنگاران در روزنامه ها مطلب نوشتند، جوانان احساساتی پشت کیبوردها نشستند، بارانی از پُست و کامنت و مطلب و مقاله و مصاحبه می بارد، همه احساساتی و جوگیر شده اند، من هم این وسط یکی دو مطلب می نویسم، «شهیدی فر» زنگ می زند :

- میخوام به برنامه «پارک ملت» دعوتتون کنم که راجع به محیط زیست، محیط بان ها و به خصوص محیط بانی که حکم اعدام دارد صحبت کنیم.

همیشه کلمات را کامل و صحیح ادا می کند، نصف سن مرا دارد اما همیشه مرا مجاب می کند، قبول می کنم، آقای محمدزاده رئیس محیط زیست (دولت دهم) هم خواهد آمد، جو فیس بوکی بالا می گیرد، این وسط یکی از مدیران پردیسان کولاک می کند، در مصاحبه ای می گوید:

- این ها یک مشت اراذل و اوباش اند!

خطابش به خانواده جوانی است که به دست اسعد کشته شده، همه در تکاپوی گرفتن رضایت اند، خانواده مقتول، خانواده ای فرهنگی اند، خانواده شهیدند، خطاب این استاد آن ها را برمی آشوبد، برنامه پارک ملت قرار است شروع شود، یک ساعت پیش از برنامه در استودیو هستم، رئیس محیط زیست هنوز نیامده، تلفن من زنگ می زند:

آقای اینانلو سلام، من از طرف خانواده رضائی - خانواده مقتول- زنگ می زنم، آقای رضائی پیغام داده اند که ما برای آقای اینانلو احترام قائلیم اما اگر در برنامه امشب حرفی از این موضوع بگویند، ما رضایت نمی دهیم.

نمی دانم از کجا فهمیده اند، مهم نیست، چیزی که مهم است اینکه بیش از این ایجاد حساسیت نکنیم، موضوع را با شهیدی فر و آقای محمدی زاده درمیان می گذارم، نیم ساعت مانده به شروع برنامه تعویض موضوع یک برنامه زنده تلویزیونی اگر غیر ممکن نباشد حتما بسیار مشکل است اما شهیدی فر با استادی تمام برنامه را اداره می کند، به خیر می گذرد، جو احساساتی کامنت ها و فیس بوکی ها ادامه دارد، فشار روانی دارم، طبق معمول به مزرعه پناه می برم اما آن جا هم در امان نیستم، خانمی از تلویزیون BBC زنگ می زند :

- آقای اینانلو سلام، در برنامه زنده امشب می خواهیم راجع به محیط زیست و محیط بان های اعدامی حرف بزنیم آیا حاضرید که به طور زنده در برنامه امشب شرکت کنید؟

این خانم هم خوب حرف می زند اما نمی تواند مرا مجاب کند، برایش توضیح دادم که بنا به دلایل شخصی مایل نیستم که در هیچ رادیو با تلویزیون خارجی صحبت کنم، می پذیرد اما پیش از خداحافظی می گویم که اگر توصیه مرا می پذیرید این برنامه را پخش نکنید و حساسیت خانواده مقتول را به حرف های رسانه ای توضیح می دهم و توصیه می کنم که برای حفظ جان این جوان هم که شده برنامه را پخش نکنید.

با تردید می گوید، نمی داند بتواند یا نه اما حرف مرا به رؤسایش منعکس می کند، BBC آن شب برنامه را پخش نمی کند اما جو احساساتی فضای اینترنتی ادامه دارد، باران فیس بوک و کامنت و قربان صدقه و فداکاری و فحش و ناسزا به شدت می بارد، کار به تظاهرات در پردیسان می انجامد، مهندس و حواریون از دژ پردیسان بیرون می آیند، قسم های محکم می خورند، قول های غلاظ و شداد می دهند، جوانان احساساتی آرام می شوند، مهندس و هیئت همراه از پردیسان می روند، گروه جدید می آیند با قول ها و قسم های جدید، باز هم خبری نمی شود، روزنامه ها ساکت اند، دنیای مجازی ساکت است، گویی هرگز نه اسعدی بوده و نه محیط بانی، گویی دوستان احساساتی سوژه های تازه ای برای سرگرمی پیدا کرده اند، سوژه محیط بان زیر اعدام - دیگه حال نمیده ! - اسعد دیگر مُد نیست...
 
کلمات کلیدی : اسعد تقی‌زاده+محیط بان
 
Estonia
۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۲۰:۳۱:۵۳
در زمان رژیم پهلوی مناطق حفاظت شده برای حیوانات، شکارگاه سلطنتی نامیده می شد که توسط سیم خاردار احاطه شده و توسط نیروهای ژاندارمری آن زمان از آنها حفاظت می شد.
چرا اکنون کار حفاظت از مناطق یاد شده توسط نیروی انتظامی انجام نمی شود؟ (3594546) (alef-11)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۵:۱۳:۰۹
واقعا آیا محیط بانی جرأت می کنه دیگه کاری کنه؟
فقط من بهتون اینو بگم که قاچاقچیان چوب یا شکارچیان غیر قانونی هیچ ترسی از شلیک و آزار رسانی به محیط بانی که باهاشون همکاری نکنه ندارند.
هییییییچ...... (3595926) (alef-11)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۲۰:۵۶:۴۶
مرحوم محمد علی اینانلو از جمله معدود انسان هایی بود که اکثر کارهایش مورد استقبال همه اقشار جامعه قرار داشت . (3594575) (alef-11)
 
بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۰:۲۰:۵۶
روحش شاد. (3595261) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۲۲:۱۳:۱۹
ایشون باید ازاد میشدن محیط بابنان باید مثل پلیس مسونیت کشتن داشته باشن نمیشه که کل طبیعت توسط این انسان منما های شکارچی بمیرن و حالا جان یک انسان مهم شود این انسان که کل کره زمین نابود کرد و از زندگی کردن فقط زاییدن و تولید نسل و خراب کردن یاد گرفت (3594648) (alef-11)
 
شبگیر
۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۲۳:۴۲:۳۸
به نظرم یکی از غم انگیزترین سرنوشت ها مربوط به این محیط بانان است. بیچاره ها نه راه پس دارند و نه راه پیش. نزنند اسیرند و بزنند اسیرترند. (3594750) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۰۰:۲۶:۲۷
روانش شاد محمدعلی اینانلو که نام و یادش تا زمانی که طبیعت زنده است ، زنده خواهد بود ؛
واقعیتش اینه که حفط گونه های در حال انقراض و یا اساسا مفاهیمی همچون محیط زیست ، حفظ حیات وحش و.....،آورده های وارداتی شیک و مدل بالا !!!!، از جامعۀ غربیست که مطابق معمول همیشگی وارداتی ما، یا فرهنگ و ساز- و- کار های لازمش، یا اصلا به همراهش وارد کشور ما نشده و یا اگر هم وارد شده باشه، چون ناقص و نیم بند وارد شده ، در عمل بگونه ای دست و پاگیر ، دردسر ساز و غیر قابل اجراء در اومده که در نهایت به روز شمار اجرای حکم اعدام برای مأمورین وظیفه-شناس و جان به کف شکاربانی منتهی شده است ؛
همان مأمورینی که هر چند دارای اسلحه اند ولی اجازۀ شلیک حتی در دفاع از خود !!!!، در مواجهه با شکارچیان و قاچاقچیان مسلح انسان-نما !!!! را ندارند ، زیرا پاسداری از زنده نگهداشتن حیات وحش و مثله نشدن موجودات در حال انقراض، هنوز در کشور ما جا نیفتاده و در واقع یک مأموریت شیک !!!! و بی معنا و مفهوم !!!! تلقی میشه ؛ (3594813) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۰۱:۱۰:۵۲
اگر محیط زیست دست ارتش باشه، هیچکس به خاطر دفاع از خود و کشتن شکارچی غیر مجاز اعدام نمیشه! هیچ شکارچی جرعت نمیکنه نزدیک جنگل بشه، هیچ حیوان بی گناهی هم کشته نمیشه!
محیط بانی که حق تیر نداره در حد مبصر سر کلاسه! بلکمم کمتر! (3594842) (alef-11)
 
نگین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۱۲:۳۲:۱۴
هر ارگانی وظیفه ای دارد .وظیفه ارتش کاملا روشنه. (3597473) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۰۸:۵۵:۵۵
یا به محیط بان اجازه شلیک بدید و بهش مصونیت بدید یا لااقل تفنگ های بیهوشی با گلوله هایی مخصوص انسان درست کنید که بتونید این شکارچی های به ظاهر انسان رو که به قانون احترام نمیذارند دقیقا همانند یک شیر ویا ببر و...بیهوش وزنده گیری بکنند نحویل زندان بدهند (3595110) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۲:۱۸:۲۴
این قوانین بدوی به درد ایران نمی خورد! از قاتلان محیط بانان چند نفر بازداشت و مجازات شده اند بجای اینکه رد گم کنید بنویسید چرا باید به محیط بان اسلحه داد و وقتی از خودش دفاع می کند باید در زندان بپوسد و هر روز در وحشت اعدام باشد! تازه از تلاش های فراوان کسانی تمجید شود که مجوز شکار می فروشند و بودجه را بالا می کشند و زمین های منابع طبیعی را بین خودشان تقسیم می کنند! (3595520) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۲:۳۵:۳۱
این چه قانونی که محیط بان که تیراندازی کرده در درگیری باید بره زندان سالها و حتی حکم اعدام بگیره! این جور افرادی از جان گذشته باید به راحتی حق تیر داشته باشند و هر شکارچی چون خلاف قانون شکار می کنه کاملا آماده مرگ باشه. اگر از کشته شدن بترسند شاید دیگه شکار رو بزار کنار این بی وجدان ها. درود بر تمامی محیط بانان گرامی (3595582) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۷:۰۱:۳۳
خدا رحمت کنه این مرحوم رو. چه قلم قشنگی داشته (3596141) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۷:۵۹:۴۶
خدا را شکر (3596221) (alef-11)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۲۲:۵۷:۰۰
خیلی عجیبه!به یک نفر تفنگ میدن میگویند از اینجا محافظت کن ولی تفنگ در دستش مثل چوب میماند و اجازه ندارد از آن در مقابل متخلفان استفاده کند!! خوب این تناقض یعنی چی؟خوب یک دفعه محیط زیست و وحوش آن را نابود کنند. تا چند نفر بی گناه پا سوز قوانین ناقص و عجیب در مورد محبط زیست نشوند.این سرمایه ملی جنگل و مراتع و صحرا بدون وحوش آن چه لطفی دارد؟جانداران هم حق حیات دارند و انسانها حق ندارند این حق طبیعی آنها را با بی رحمی بگیرند. (3596647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۴ ۲۱:۴۶:۳۱
با عرض تسلیت به خانواده مقتول و سپاس از عمل قهرمانانه ایشان در راستای بخشش جان محیط بان جوان
اما این قصه سری دراز دارد تا زمانیکه زیر ساخت فرهنگی در جامعه ما بطور رسشه ای در مورد کل امور مبتلا به اصلاح نشود این قبیل اتفاقات ناگریزند فرهنگ فرهنگ فرهنگ اگر دلسوزی در این مملکت هست بخواند ریشه را دریابییم قبل از انکه خیلی دیر شود هر چند اگر از فرذا عزم ملی در این راستا باشد چهل سال دیگر نتیجه میدهد ...... (3605033) (alef-11)
 
بازنشسته
Netherlands
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۲۳:۲۳:۲۴
......یک مشت آدم منفعت طلب که در زمان فراغت می توانند در هرزمان به میل و اراده خود به کوه و جنگل بزنند و شکار کنند خوب باید در محیط امن این کار را انجام دهند اگر قانون سفت و سخت باشد این کار نمی شود و روزهای خوش معنی ندارد این بی قانونی مخصوص .... آقازاده ها است
روزی در سازمان محل کارم تصمیم گرفتم از طریق مجاری اداری تفنگ شکاری با مجوز خریداری کنم در آخر گفتند تفنگ را به کسانی میدهیم که حتما مدیر عامل به بالا باشند و ووو قوانینی که مخصوص از ما بهتران بود اگر من می خواستم به آن شرایط برسم باید صد سال کار می کردم آنهم با تایید ....
خوب آن شخص نازنین که مشمول دریافت تفنگ شکاری می شود باید تمهیداتش هم مهیا بشود تا با فراغ بال به شکار برود اگرچه نسل یوز ایرانی یا پلنگ ایرانی یا گور ایرانی و یا .... از بین برود چه باک...
دولت برای طبیعت ذره ای ارزش قایل نیست چون برای بدست آوردن آن زحمت نکشیده اند خدا به داد چند گونه حیوان باقی مانده برسد با این قوانین باید فاتحه نسل حیوانات موجود در ایران را بخوانیم آن وقت تا قیام قیامت حسرت خوردن سودی ندارد اگر شیر ایرانی یا ببر مازنداران از بین رفت الان به یکباره ممکن است نسل دهها گونه حیوان از صفحه روزگار محو شود کو وجدان بیدار
حال یکی بگوید کی باید قانون بگدارد .... کل جمعیت ایران باید به حال حیوانات بی زبان و بی پناه شب و روز گریه کرد
اگر دولت دلش به حال طبیعت می سوخت این روزگال جنگلهای شمال نبود کافیست سری به آستارا بزنید جنگلهای سمت روسها را ببینید و سمت ایران را ببیند خداوکیلی مایه خجالت است در آنسوی خط مرزی جنگل جای سو.زن انداختن ندارد آنوقت سمت خودمان تا کیلومتر ها تبدیل به شهر و ویلا شده و آثاری از درخت نیست
جه باید کرد کی باید قانون بگذارد ......جنگل بانان جز مزاحمت کاری نمی توانند بکنند و جنگل بان فقط خون دل می خورد و حسرت قاچاقچی هم فراغ از همه موانع کارش را انجام می دهد و تیشه به ریشه سرزمین سر سبز می زند به خدا تمام مردم عادی مواقق برخورد شدید با خاینان به طبیعت و جنگل و دریا می باشند شما را بخدا این مجلسیان ب.....به دنبال یک خانه آخرت برای خود که همان تصویب قانون برخورد شدید با قاتلان حیوانات و جنگل ها و وو باشید (3606472) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۴:۵۱:۵۴
چه حرکت زشتی صورت گرفت.خانواده داغداری بنا به سنت حسنه بخشش اعلام بخش میکنند انوقت شما به گردن ایشان هنگام ازادی گل می اندازید؟ هیچ فکر اون خانواده داغدار را می کنید که با دیدن این صحنه چه می کشند؟ این چه رفتاری است؟ (3608758) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.