توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447719
رهبر انقلاب در کنفرانس انتفاضه فلسطین:
هر گروهی در مسیر مقاومت باشد با او همراهیم/اگر مقاومت نبود، صهیونیستها به سایر سرزمین‌ها دست‌اندازی می‌کردند
بخش خبری الف، 3 اسفند 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
حضرت آیت الله خامنه ای پیش از آغاز سخنان خود با اشاره به اینکه امروز سالروز شهادت مالکوم ایکس رهبر سیاه پوستان مسلمان امریکاست، از حضار خواستند، نثار روح او فاتحه ای قرائت کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله الحکیم فی کتاب المبین
"و لا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مومنین"

و قال عز من قال:
"قل اتهنوا و تدعوا الی السلم و انتم الاعلون و الله معکم و لن یترکم اعمالکم".

در آغاز لازم می دانم، به همه شما میهمانان عزیز، روسای محترم مجالس، رهبران گروه های مختلف فلسطینی، اندیشمندان، فرزانگان و شخصیت های برجسته ی جهان اسلام و دیگر شخصیت های آزادی خواه، خوشامد بگویم و حضورتان در این نشست ارزشمند را گرامی بدارم.

قصه ی پر غصه ی فلسطین و اندوه جان کاه مظلومیت این ملت صبور، بردبار و مقاومت، حقیقتا هر انسان آزادی خواه و حق طلب و عدالت جو را می آزارد و درد و رنجی انبوه بر دل می نشاند.

تاریخ فلسطین و اشغال ظالمانه آن و آواره کردن میلیون ها انسان و مقاومت دلیرانه ی این ملت قهرمان، پر فراز و نشیب است.

کاوشی هوشمندانه در تاریخ نشان می دهد که در هیچ برهه ای از تاریخ، هیچ یک از ملت های جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه مواجه نبوده اند که در یک توطئه ی فرا منطقه ای، کشوری به طور کامل اشغال شود و ملتی از خانه و کاشانه ی خود رانده شوند و به جای آنان، گروهی دیگر از جای جای جهان بدان جا گسیل شوند؛ موجودیتی حقیقی نادیده گرفته شود و موجودیتی جعلی بر جای آن بنشیند، اما این نیز یکی از صفحات ناپاک تاریخ است که همچون دیگر صفحات آلوده، با اذن خداوند متعال و یاری او بسته خواهد شد؛ چه آنکه: "ان الباطل کان زهوقا" و "ان الارض یرثها عبادی الصالحون".

کنفرانس شما در یکی از سخت ترین شرایط جهانی و منطقه ای برگزار می شود. منطقه ی ما که همواره پشتیبان ملت فلسطین در مبارزات آن علیه یک توطئه ی جهانی بوده است، این روزها دستخوش ناآرامی و بحران های متعدد است. بحران های موجود در چندین کشور اسلامی منطقه موجب شده است تا حمایت از مساله ی فلسطین و آرمان مقدس آزادی قدس کم رنگ شود. توجه به نتیجه ی این بحرانها، به ما تفهیم میکند که قدرت های سود برنده از آن کدامند. آنانی که رژیم صهیونیستی را در این منطقه به وجود آوردند تا از طریق تحمیل یک درگیری طولانی مدت، مانع از ثبات و استقرار و پیشرفت منطقه شوند، اینک نیز در پس فتنه های موجود قرار دارند، فتنه هایی که موجب شده است تا توانمندی های ملت های منطقه در درگیری های عبث و بیهوده به خنثی کردن یکدیگر مصروف شود و با فشل شدن همه، آنگاه فرصت برای قدرت گیری هر چه بیشتر رژیم غاصب صهیونیستی فراهم آید.

همچنان در این میان، شاهد تلاش خیرخواهان و عقلا و حکمای امت اسلامی هستیم که دلسوزانه در پی حل این اختلافات هستند؛ اما متاسفانه، توطئه های پیچیده دشمن، توانسته است با بهره گیری از غفلت برخی دولتها، جنگ های داخلی را بر ملتها تحمیل کند و آنها را به جان یکدیگر بیندازد و تلاش این خیرخواهان امت اسلامی را کم اثر کند. آنچه در این میان حائز اهمیت است، تضعیف جایگاه مساله ی فلسطین و تلاش برای خروج آن از اولویت است.

باوجود اختلافاتی که کشورهای اسلامی با یکدیگر دارند که برخی از آنان طبیعی و برخی دیگر توطئه دشمن و برخی دیگر ناشی از غفلت است، لیکن همچنان عنوان فلسطین می تواند و باید، محور وحدت همه ی آنان باشد.

یکی از دستاوردهای این نشست ارزشمند، مطرح کردن اولویت نخست جهان اسلام و آزادی خواهان جهان، یعنی موضوع فلسطین و ایجاد فضای همدلی برای تحقق هدف والای حمایت از مردم فلسطین و مبارزات حق طلبانه و عدالت جویانه ی آنان است.

هرگز نباید از اهمیت حمایت سیاسی از مردم فلسطین غافل بود که در جهان امروز از اولویت ویژه ای برخوردار است. ملتهای مسلمان و آزادی خواه با هر سلیقه و روش، اما میتوانند در یک هدف گرد هم آیند و آن فلسطین و ضرورت تلاش برای آزادی آن است.

با پدیدار شدن نشانه های افول رژیم صهیونیستی و ضعفی که بر متحدان اصلی آن بویژه ایالات متحده ی آمریکا حاکم شده است، مشاهده میشود که اندک اندک، فضای جهانی نیز به سمت مقابله با اقدامات خصمانه و غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی میل می کند، البته هنوز جامعه جهانی و کشورهای منطقه نتوانسته اند به مسئولیت خود در برابر این مساله ی انسانی عمل کنند.
سرکوب وحشیانه ی ملت فلسطین، دستگیری های گسترده، قتل و غارت، غصب سرزمین های این ملت و بنای شهرک در آنها، تلاش برای تغییر چهره و هویت شهر مقدس قدس و مسجد الاقصی و دیگر اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در آن، سلب حقوق اولیه ی شهروندان و بسیاری از مظالم دیگر همچنان ادامه دارد و از پشتیبانی همه جانبه ی ایالات متحده آمریکا و برخی دیگر از دولت های غربی برخوردار است و متأسفانه با عکس العمل شایسته ی جهان اسلام مواجه نیست.

ملت فلسطین مفتخر است که خدای متعال بر آنان منت گذارده و رسالت عظیم دفاع از این سرزمین مقدس و مسجد الاقصی را بر دوش آنان نهاده است.

این ملت راهی جز این ندارد که با اتکاء به پروردگار متعال و اتکاء به توانمندی های ذاتی خود، در صدد بر آید تا شعله مبارزه را همچنان فروزان نگاه دارد و الحق که تا کنون چنین کرده است.

انتفاضه ای که اینک در سرزمین های اشغالی برای سومین بار آغاز شده است، مظلوم تر از دو انتفاضه گذشته، اما درخشان و پر امید در حرکت است و به اذن الله خواهید دید که این انتفاضه، مرحله بسیار مهمی از تاریخ مبارزات را رقم خواهد زد و شکستی دیگر بر رژیم غاصب تحمیل خواهد کرد.

این غده ی سرطانی، از هنگام آغاز، مرحله ای رشد کرده و به بلای کنونی تبدیل شده و درمان آن نیز باید مرحله ای باشد، که چند انتفاضه و مقاومت پیگیر و مستمر توانسته است اهداف مرحله ای بسیار مهمی را محقق سازد و همچنان توفنده به پیش می تازد تا دیگر اهداف خود را، تا زمان آزادی کامل فلسطین محقق سازد.
            
ملت بزرگ فلسطین كه به تنهایی، بار سنگین مقابله با صهیونیسم جهانی و حامیان قلدر آن را به دوش می كشد، صبور و بردبار اما مستحكم و استوار به تمامی مدعیان فرصت داده است تا ادعای خود را به محك تجربه بسپارند. آن روز كه به ادعای نادرست واقع بینی و ضرورت پذیرش حداقل حقوق برای جلوگیری از ضایع شدن آن، طرح های سازش به طور جدی مطرح شد، ملت فلسطین و حتی همه جریان هایی كه نادرستی این دیدگاه برایشان از پیش اثبات شده بود، به آن فرصت دادند. البته جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا بر نادرستی این نوع روش های سازش كارانه تاكید كرد و آثار زیان بار و خسارت های سنگین آن را گوشزد نمود. فرصتی كه به روند سازش داده شد آثار مخربی در مسیر مقاومت و مبارزه ی ملت فلسطین به همراه داشت، اما تنها فایده آن اثبات نادرستی تصور واقع بینی در عمل بود. اساساً روش و طریقه ی شكل گیری رژیم صهیونیستی به گونه ای است كه نمی تواند از توسعه طلبی و سركوبگری و تضییع حقوق حقه ی فلسطینیان سر باز زند، زیرا موجودیت نامشروع رژیم صهیونیستی در صورتی قابلیت استمرار خواهد داشت كه بر ویرانه های هویت و موجودیت فلسطین بنا شود. به همین دلیل است كه حفاظت از هویت فلسطینی و پاسداری از همه نشانه های این هویت بر حق و طبیعی امری واجب، ضروری و یك جهاد مقدس است. تا وقتی كه نام فلسطین، یاد فلسطین و شعله فروزان مقاومت همه جانبه این ملت برافراشته بماند امكان ندارد كه پایه های این رژیم مستحكم گردد.

مشكل روند سازش فقط در این نیست كه با كوتاه آمدن از حق یك ملت به رژیم غاصب مشروعیت می دهد كه خود خطائی بزرگ و نابخشودنی است بلكه مشكل در آن است كه اساساً هیچ تناسبی باشرایط كنونی مسئله فلسطین ندارد و خصلت های توسعه طلبانه و سركوبگرانه و آزمندی صهیونیست ها را در نظر نمی گیرد اما این ملت با اغتنام فرصت توانسته است نادرستی ادعای مدعیان سازش را به اثبات برساند و در نتیجه نوعی اجماع ملی در مورد روش های درست مبارزه برای احقاق حقوق حقه ی ملت فلسطین شكل گرفته است.

اینك مردم فلسطین در كارنامه سه دهه گذشته خود دو الگوی متفتوت را تجربه ركده اند و میزان تناسب آن با شرایط خویش را دریافته اند. در مقابل روند سازش الگوی مقاومت قهرمانانه و  مستمر انتفاضه ی مقدس قرار دارد كه دستاوردهای عظیمی برای این ملت داشته است. بی دلیل نیست كه این روزها مشاهده می كنیم كه از سوی مراكز معلوم الحال "مقاومت" مورد هجوم و یا "انتفاضه" مورد سوال قرار می گیرد. از دشمن انتظاری جز این نیست،؛ زیرا به درستی این راه و ثمربخش بودن آن وقوف كتمل دارد اما گاه مشاهده می كنیم كه برخی از جریان ها و حتی كشورهایی كه در ظاهر ادعای همراهی با مسئله فلسطین را دارند ولی در حقیقت درصددند تا مسیر درست این ملت را منحرف كنند به مقاومت حمله می كنند. ادعای آنان این است كه مقاومت در پی چند دهه از عمر خود هنوز نتوانسته است آزادی فلسطین را محقق سازد پس این روش نیازمند بازنگری است! در پاسخ باید گفت: درست است كه مقاومت هنوز نتوانسته است به  هدف غایی خود یعنی آزادی كل فلسطین دست یابد، لیكن مقاومت توانسته است، مسئله فلسطین را زنده نگه دارد. باید دید اگر مقاومت نیود اینك در چه شرایطی به سر می بردیم؟ مهم ترین دستاورد مقاومت ایجاد مانع اساسی در برابر پروژه های صهیونیستی است. موفقیت مقاومت در تحمیل یك جنگ فرسایشی به دشمن است. یعنی توانسته برنامه اصلی رژیم صهیونیستی را كه سیطره بر كل منطقه بود به شكست بكشاند.

در این روند باید بحق از اصل مقاومت و سلحشورانی كه در دوره های مختلف و از همان ابتدای اجرای پرده ی تاسیس رژیم صهیونیستی به مقاومت پرداختند و با تقدیم جان خود پرچم مقاومت را برافراشته نگاه داشته و نسل به نسل آن را منتقل كردند تجلیل شود. نقش مقاومت در دوره های بعد از اشغال بر كسی پوشیده نیست و بقیناً نمی توان حتی نقش مقاومت را در پیروزی و لو مختصر جنگ سال 1352 (1973 میلادی) نادیده انگاشت. و از سال 1361 (1982 میلادی) كه عملا بار مقاومت بر دوش مردم داخل فلسطین قرار گرفت اما مقاومت اسلامی لبنان (حزب الله) از راه رسید تا بار یاریگر فلسطینیان در مسیر مبارزاتی شان باشد. اگر مقامت رژیم صهیونیستی را زمین گیر نكرده بود اینك شاهد دست اندازی آن به دیگر سرزمین های منطقه بودیم از مصر گرفته تا اردن و عراق و خلیج فارس و غیره، آری این دستاورد بسیار مهم است اما این تنها دستاورد مقاومت نیست و آزادی جنوب لبنان و آزادی غزه تحقق دو هدف مرحله ای مهم در روند آزادی فلسطین به شمار می رود كه توانسته است روند گسترش جغرافیایی رژیم صهیونیستی را معكوس گرداند. از اوایل دهه 60 هجری شمسی (دهه 80 میلادی) به بعد دیگر نه تنها رژیم صهیونیستی قادر نبوده است به سرزمین های جدیدی دست اندازی كند بلكه عقب گرد آن با خروج ذلت بار از جنوب لبنان آغاز شد و با خروج ذلت بار دیگر از غزه استمرار یافت. هیچ كس نمی تواند منكر نقش اساسی و تعیین كننده مقاومت در انتفاضه ای كه در نهایت، رژیم صهیونیستی را وادار كرد تا از غزه خارج شود جنگ 33 روزه لبنان و جنگ هایی 22 روزه، 12 روزه و 51 روزه در غزه، همگی صفحات درخشانی از كارنامه مقاومت است كه موچب افتخار تمام ملت های منطقه، جهان اسلام و همه انسان های آزادیخواه جهان است.

در جنگ 33 روزه عملا همه راه های امداد رسانی به ملت لبنان و مقاومان سلحشور حزب الله بسته شد اما به یاری خداوند و اتكاء به نیروی عظیم مردم مقاوم لبنان، رژیم صهیونیستی و حامی اصلی آن یعنی ایالات متحده آمریكا شكست مفتضحانه ای را متحمل شدند كه دیگر به آسانی جرئت حمله به آن دیار را نخواهند كرد. مقاومت های پی در پی غزه كه اینك به قلعه ی شكست ناپذیر مقاومت مبدل شده است در طی چند جنگ پیتپی نشان داد كه این رژیم ضعیف تر از آن است كه در مقابل اراده ی یك ملت توان ایستادگی داشته باشد. قهرمان اصلی جنگ های غزه ملت سلحشور و مقاومی است كه علی رغم تحمل چندین سال محاصره اقتصادی اما با اتكاء به قدرت ایمان همچنان از این قلعه دفاع می كند. جای آن دارد كه از همه ی گروه های مقاومت فلسطین، سرایا القدس(جهاداسلامی)، كتائب عز الدین قسام(حماس)، كتائب شهداء الاقصی(فتح) و كتائب ابوعلی مصطفی (جبهه خلق برای آزادی فلسطین) كه نقش ارزشمندی در این جنگها داشتند، تقدیر به عمل آید.

میهمانان و برادران!
خطرات ناشی از حضور رژیم صهیونیستی هرگز نباید مورد غفلت قرار گیرد و لذا مقاومت باید از همه ابزارهای لازم برای استمرار كار خود برخوردار باشد و در این مسیر، همه ملتها و دولتهای منطقه و همه آزادی خواهان جهان وظیفه دارند نیازهای اساسی این ملت مقاوم را تامین كنند كه بستر اصلی مقاومت، ایستادگی و پایداری ملت فلسطین است كه خود فرزندان غیور و مقاوم پرورش داده است. تامین نیازهای مردم فلسطین و مقاومت فلسطین، وظیفه ای مهم و حیاتی است كه همه باید به آن عمل كنیم. در این روند، نباید به نیازهای اساسی مقاومت در كرانه باختری بی توجه بود كه اینك بار اصلی انتفاضه مظلوم را بر دوش می كشد. مقاومت فلسطین نیز باید با عبرت گیری از گذشته خود به این نكته مهم توجه داشته باشد كه "مقاومت و فلسطین"، ارزشمندتر و والاتر از آن است كه در اختلافات میان كشورهای اسلامی و عربی و یا اختلافات داخلی كشورها و یا اختلافات قومی و مذهبی درگیر شود. فلسطینیان، بخصوص گروه های مقاومت باید قدر جایگاه ارزشمند خود را بدانند و به این اختلافات ورود نكنند. كشورهای اسلامی و عربی و همه جریان های اسلامی و ملی، موظفند در  خدمت آرمان فلسطین قرار گیرند و در مقابل، نباید از هیچ یك از گروه های فلسطینی انتظار داشته باشند كه در درگیریهای داخلی به طرفداری از آنان وارد شوند. حمایت از مقاومت، وظیفه همه ما است و هیچ كس حق ندارد در برابر كمك، از آنان انتظار ویژه ای داشته باشد. آری، تنها شرط كمك این است كه این كمكها در جهت تقویت بنیه مردم فلسطین و ساختار مقاومت هزینه شود. پایبندی به اندیشه ایستادگی در برابر دشمن و مقاومت در همه ابعاد آن، ضامن استمرار این كمكها است. موضع ما نسبت به مقاومت یك موضع اصولی است و ربطی به گروه خاصی ندارد. هر گروهی كه در این مسیر استوار باشد، با او همراه هستیم و هرگروهی كه از این مسیر خارج شود، از ما دور شده است. عمق رابطه ما با گروه های مقاومت اسلامی فقط به میزان پایبندی آنان به اصل مقاومت مرتبط است.

نكته دیگری كه باید به آن اشاره شود، اختلاف میان گروه های مختلف فلسطینی است. تفاوت دیدگاه به دلیل تنوع سلیقه در میان مجموعه ها امری طبیعی و قابل درك است و تا آنجا كه در همین محدوده باقی بماند، چه بسا موجب هم افزایی و غنای هرچه بیشتر مبارزات مردم فلسطین شود، لیكن مشكل از زمانی آغاز می شود كه  این اختلافات، به نزاع و خدای ناكرده درگیری بینجامد؛ كه در این صورت جریانهای مختلف، با خنثی كردن قدرت و توان یكدیگر، عملا در مسیری گام برمی دارند كه خواست دشمن مشترك همه آنها است. مدیریت اختلاف و تفاوت نگرش و سلیه، هنری است كه همه جریانهای اصلی باید آن را بكار گیرند و به گونه ای برنامه های مختلف مبارزاتی خود را برنامه ریزی كنند كه فقط به دشمن فشار آورد و موجب تقویت مبارزه شود. اتحاد ملی بر اساس برنامه جهادی، ضرورتی ملی برای فلسطین است كه انتظار می رود همه جریانهای مختلف در جهت عمل به خواست همه مردم فلسطین برای تحقق آن بكوشند.
مقاومت، این روزها با توطئه دیگری نیز دست به گریبان است و آن تلاش دوست نمایانی است كه می كوشند مقاومت و انتفاضه مردم فلسطین را از مسیر خود منحرف ساخته و آن را هزینه معاملات سرَی خود با دشمنان ملت فلسطین بنمایند. مقاومت هوشمندتر از آن است كه در این دام فروافتد؛ بویژه آنكه ملت فلسطین رهبر حقیقی مبارزات و مقاومت است و تجارب گذشته نشان می دهد كه این ملت با درك دقیق از شرایط، مانع از این گونه انحرافات می شود و اگر خدای ناكرده، جریانی از جریانهای مقاومت در این دام فروافتد، این ملت همچون گذشته می تواند نیاز خود را بازتولید كند. اگر گروهی پرچم مقاومت را بر زمین بگذارد، یقینا گروهی دیگر از دل ملت فلسطین برمی آید و آن پرچم را در دست خواهد گرفت.

مطمئنا شما حضار محترم، در این نشست، فقط به فلسطین خواهید پرداخت كه متاسفانه در چند سال اخیر، كوتاهی هایی در توجه لازم و ضروری نسبت به آن صورت پذیرفته است. یقینا بحرانهای موجود در جای جای منطقه و امت اسلامی شایسته توجه است، لیكن آنچه موجب این گردهمایی است، مساله فلسطین است. این اجلاس می تواند خود الگویی باشد تا با تأسّی به آن، رفته رفته همه مسلمانان و ملتهای منطقه بتوانند با تكیه بر اشتراكات خود، اختلافات را مهار كرده و با حل تك تك آنها، موجبات تقویت هرچه بیشتر امت محمدی(صلوات الله علیه) را فراهم آورند.

در پایان لازم می دانم بار دیگر از حضور ارزشمند همه شما مهمانان عالی قدر تشكر كنم. همچنین از رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و همكارانشان در مجلس یازدهم به دلیل زحمتی كه برای تشكیل این كنفرانس انجام دادند، تشكر می كنم. توفیق همه شما را در خدمت به مساله فلسطین به عنوان اصلی ترین مساله جهان اسلام و محور وحدت همه مسلمانان و آزادگان جهان از درگاه ایزد منَان مسئلت دارم.

درود و رحمت خداوند نثار روح پُرفتوح همه شهدای اسلام باد، بویژه شهدای والامقام مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و نیز همه رزمندگان صادق جبهه مقاومت و نیز روح مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی كه بیشترین اهتمام را به قضیه فلسطین مبذول داشت.

موفق و پیروز باشید.

والسلام علیكم و رحمت الله و وبركاته
 
کلمات کلیدی : حمایت از انتفاضه فلسطین+ رهبر انقلاب+ فلسطین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.