توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491423
سبزپوشی بورس با رشد اندک/ شاخص هفته‌ای مثبت را پشت سرگذاشت
بخش اقتصادی الف؛ 21 تیر 96
شاخص بورس روز پایانی کاری هفته را با رشد اندک 19 واحد مثبت به پایان برد در حالی که ارزش معاملات کاهش یافته بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۵
به گزارش الف؛ بورس تهران امروز چهارشنبه در پایان معاملات خود شاهد دادوستد 525میلیون و 906هزار سهم و حق‌تقدم به ارزش بیش از 134 میلیارد تومان در 40 هزار و 115نوبت مورد بود و شاخص کل با رشد 19.24واحدی در ارتفاع 79 هزار و 509 واحد قرار گرفت

در پایان معاملات امروز، شاخص کل هم ‌وزن با افزایش 0.69 واحد به 17 هزار و 344 واحد، شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 146 واحد به 87 هزار و 33 واحد، شاخص بازار اول با افزایش 71 واحد به 54 هزار و 951  واحد رسید، اما شاخص بازار دوم با کاهش 291 به 177 هزار و 512  واحد رسید.

در آخرین روز کاری هفته، نمادهای فملی با 20 واحد، پترول 16 واحد، فخوز 16 واحد، فولاد 9 واحد و وبملت 8.7 واحد تاثیر مثبت، به رشد کمک کردند  و در مقابل نمادهای شفارس با 76 واحد، کگل حدود 10 واحد تاثیر منفی مانغ رشد شاخص شدند.

بیشترین حجم معاملات امروز بورس به ذوب 92.5 میلیون سهم، چکاپا59.2 میلیون سهم، فملی 46.7 میلیون سهم، خزامیا 19.6 میلیون سهم، قثابت 17.3 میلیون سهم اختصاص یافت؛ همچنین فروس، حفارس، وملت، خموتور، پتایر، قشرین و شپارس بیشترین افزایش قیمت را داشتند، در طرف مقابل نمادهای لسرما، ددام، کدما، غشصفا، چکارن، غشهد و خوساز بیشترین افت قیمتی را تجربه کردند.

در گروه سرمایه گذاری نمادهای وملت، واتی و وگستر با رشد در آستانه مثبت کامل صف خرید بودند اما وبیمه با افت 5 درصدی و صف فروش 1.5 میلیونی مواجه بود، مابقی نمادها نیز متعادل منفی یا مثبت بودند.

در این روز گروه انبوه سازی و خودرویی اکثرا سرخ پوش بودند و جو منفی را پشت سر گذاشتند، در میان نمادهای فلزی فروس با حدود 5 درصد رشد با صف خرید 3 میلیونی خود بیشترین افزایش قیمت را داشت و فنوال و فجر در حاشیه منفی کامل بودند.

اکثر نمادهای گروه خودرویی امروز نیز معاملاتی متعادل و منفی را تجربه کردند و تنها نماد خموتور که با ادامه صف خرید همراه بود و نمادهای ختوقا، خاهن، خشرق، خمحرکه و خزر نوسانات مثبتی را تجربه کردند.

درگروه های ساختمانی و سیمانی شاهد معاملاتی اکثرا منفی بودیم که در این بین نمادهای ثاباد، ثتران، ساراب، وساخت، ثباغ، ثرود، ثاژن، ثنوسا، سفارس، سرود و سخزر از فشار فروش بالاتر و معاملاتی منفی تر و نمادهای ساروم، سکرما، سکرد و ثغرب از اقبال بیشتری و نوسانات مثبت تری نسبت به هم گروهی ها برخوردار می باشند.

قندیها اکثرا مثبت و صف خرید بودند در این میان می توان به رشد تا آستانه مثبت کامل نمادهای قزوین، قشرین، قصفها، قثابت، قنیشا و قمرو اشاره کرد.

درگروه های شیمیایی و روانکارها نماد شرانل پس از برگزاري مجمع عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود با رشد حدود 1.5 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت، نمادهای شفارس و شپارس با ادامه صف خرید، نمادهای شتوکا، شپاس، شسینا و شخارک با معاملاتی مثبت، نمادهای شپلی، ساینا، شپاکسا و شفن با معاملاتی منفی و سایر هم گروهی ها با معاملاتی متعادل بودند.

گروه کانی های غیر فلزی، دو نماد کفرا و کتوکا رشد مثبت کامل و صف خرید داشتند کخاک نیز در حاشیه 4 درصد مثبت  و کاذر رشد 1.5 درصدی داشت، مابقی نمادها همگی منفی بودند.

گروه رایانه نیز اکثرا جو منفی و فشار عرضه داشتند دو نماد رانفور و سیستم در حوالی صفر مثبت بودند، مرقام رشد 1 درصدی داشت و مابقی همگی متعادل و منفی به کار خود پایان دادند.

رفت و آمد ۱۸ نماد
در پایان معاملات تالار های بورس اوراق بهادار تهران چهارشنبه مورخ ۲۱ تیرماه تعداد ۹ نماد بازگشایی و ۹ نماد متوقف شد.
امرو نماد معاملاتی شرکت بیمه پارسیان، تکشا،دکوثر، کساوه، شلعاب، کرازی، دیران، غالبر، غبهنوش بازگشایی شدند و نماد معاملاتی خلنت، خزامیا، فنوال، ساراب، غشهد، کگل، کبافق، بورس، کبورس و نبورس متوقف شدند.
 
صعود آیفکس به ارتفاع 909 واحد
آخرین روز معاملاتی هفته جاری برای بازار فرابورس ایران با معامله 343 میلیون ورقه بهادار در بیش از 31 هزار دفعه به ارزش یک‌هزار و 155 میلیارد ریال پایان یافت.

در معاملات امروز چهارشنبه شاخص کل نیز با افزایش 4 واحدی خود را به ارتفاع 909 واحدی رساند تا برای چهارمین روز متوالی سبزپوشی را تجربه کند.

تاثیر مثبت از جانب برخی نمادهای شیمیایی، فلزات اساسی و محصولات کاغذی موجبات رشد امروز آیفکس را رقم زدند به طوری که به ترتیب نمادهای «زاگرس»، «بمپنا»، «ذوب»، «میدکو»، «شرانل»، «چکاپا» و «شپاس» تا سقف یک واحد تاثیر مثبت بر این نماگر فرابورسی داشتند. امروز برخی از نمادهای فرابورسی در فصل ترفیک مجامع متوقف شدند.

در معاملات روز جاری به ترتیب دو نماد «ذوب» و «چکاپا» بالاترین حجم و ارزش معاملات را در مجموع بازارهای اول و دوم در اختیار گرفتند. در نماد شرکت ذوب آهن بیش از 95 میلیون سهم به ارزش 68 میلیارد ریال و در نماد گروه صنایع کاغذ پارس تعداد 59 میلیون سهم به ارزش 212 میلیارد ریال در اختیار گرفتند.

تابلو معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نیز شاهد دادوستد این اوراق در بازه قیمتی 757 تا 784 هزار ریال بود. به این ترتیب 78 هزار ورقه به ارزش 60 میلیارد ریال در این تابلو معاملات شد که بالاترین قیمت مورد مبادله به تسه خرداد 95 اختصاص یافت و بیشترین حجم معامله تسه به اوراق تسهیلات مسکن خرداد 96 تعلق گرفت.
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.