توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439830
رهبر طالبان افغانستان ۲۴ مقام و والی خودخوانده‌اش را تغییر داد
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸
مقام‌های ارشد در طالبان گفتند رهبری این گروه شبه‌نظامی در افغانستان اخیرا به دنبال مستحکم کردن قدرت و نفوذش بر شبه نظامیان، والی‌های خودخوانده‌اش را در ۱۶ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور تغییر داده است.

به گزارش ایسنا، در لیستی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده و سخنگوی اصلی این گروه شبه نظامی نیز آن را تایید کرده است، نام هشت مقام ارشد خودخوانده دیگر نیز که برای ولایات افغانستان تعیین شده‌اند، دیده می‌شود که از جمله آنها فردی است که شغل وی تهیه تدارکات فنی برای حملات بزرگ در مناطق شهری است.

ملا هیبت‌الله آخوندزاده، مه سال گذشته میلادی پس از آنکه ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان در حمله موشکی یک پهپاد آمریکایی در جنوب غرب پاکستان کشته شد، رهبر این گروه را بر عهده گرفت.

طالبان افغانستان که به دلیل اختلافات داخلی و حضور گروه رقیبی همچون داعش ضعیف شده است، سعی دارد تا به گفته مقام‌های ارشد در این گروه با انتصاب‌های جدید رهبری آخوندزاده را تقویت کند با این حال تغییری در رهبری ولایت هلمند به وجود نیامده است.

این ولایت جنوبی افغانستان که بیشتر آن تحت کنترل طالبان است اکثر درآمد گروه را از کاشت خشخاش به دست می‌آورد. برخی منابع طالبان گفته‌اند که ملا هیبت‌الله آخوندزاده نمی‌تواند مانند ملا اختر منصور بر ولایت هلمند تاثیرگذاری داشته باشد.

یکی از اشخاص برجسته طالبان که در دوره حکومت آنها بر افغانستان وزیر بوده، می‌گوید: ملا هیبت‌الله آخوندزاده در تلاش است تا موقعیت و قدرت خود را تقویت کند اما در حال حاضر باید با احتیاط رفتار کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان این لیست ۲۴ نفره را تایید کرده است.
 
کلمات کلیدی : افغانستان + طالبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.