نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 286968
درخواست سیدحسن‌خمینی از دولت درباره معلمان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۲
حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در دیدار با مدیران و رؤسای آموزش‌وپرورش سراسر کشور در حرم امام‌خمینی با اشاره به اهمیت پرسشگری در محیط علمی از نگاه امام راحل، اظهار کرد: یکی از اموری که در درس فقه و اصول امام همه شاگردان ایشان بر آن متفق‌القول هستند این است که وقتی صحبت‌های امام طولانی می‌شد و کسی سخن نمی‌گفت، ایشان می‌گفتند مگر اینجا مجلس وعظ است؟ اینجا درس است؛ چرا کسی اشکال نمی‌کند و حرف نمی‌زند؟

به گزارش جماران، وی افزود: احتمالاً امام این خصلت را از استاد بزرگوارشان آیت‌الله‌العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدی گرفته‌اند، زیرا مشهور است که می‌گویند یکی از شاگردان مرحوم حائری درس ایشان را تقریر کرده و خدمتشان برده بود؛ آیت‌الله حائری به او گفته خیلی خوب نوشته‌ای، اما آیا هیچ نکته‌ای به ذهن خودت نرسید که در جایی اشکال، ان قلت یا حاشیه‌ای را مطرح کنی؟

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی با تأکید بر آموزش شجاعت در کلاس درس، گفت: دانش‌آموز، دانشجو و طلبه باید از استاد خود در مرحله اول آزاد اندیشی را فرا گیرد؛ زیرا درسی که در آن آزاداندیشی، توانمندی طرح سؤال و پرسشگری وجود نداشته باشد، درس نیست، بلکه صرفاً حفظ کردن مطالب است.

وی تأکید کرد: در حوزه علوم امر مقدس وجود ندارد و ما باید با سؤال و پیگیری مجدانه هم طلبه، هم دانشجو و خصوصاً دانش آموز -که اصول اساسی را در آن دوران فرا می‌گیرد- را به گونه ای تربیت کنیم که بتواند در مسیر خود پرسشگری کند، لذا فضای آموزش‌وپرورش و خصوصاً فضای کلاس‌های درس باید آمیخته به شجاعت باشد.

یادگار امام یادآور شد: یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که در دوره دبیرستان فرا گرفتم بُعد شجاعت و اجازه شجاعتی بود که بعضی معلم‌ها به دانش آموز می‌دادند؛ دانش آموز حتی اگر در موضوعی فکر می‌کند به درستی و بر خلاف نظم مقرر شده می‌اندیشد باید بتواند کار خود را در چارچوب ضوابط پیش ببرد، این امر البته مقدماتی لازم دارد و اولین مقدمه آن است که شجاعت در میان معلمان بیش از همه وجود داشته باشد.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی تصریح کرد: از نقاط مثبت آموزش و پرورش ما در طول تاریخ شجاعت معلمان در مقابل دستگاه مدیریتی بوده است، زیرا شاید در قیاس با سایر نهادهای دولتی معلم‌ها از استغنا و شجاعت بیشتری در بیان عقاید و بیان مطالبی که صحیح می پندارند، برخوردار بوده‌اند.

وی با ارزشمند خواندن روحیه شجاعت در معلمان گفت: اگر فضای مدیریتی آموزش و پرورش این روحیه را بارور کند تا معلمان بتوانند شجاعانه آنچه در حوزه اداری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌اندیشند را بیان کنند، آنگاه یک معلم شجاع توان تربیت نسل شجاع را دارد؛ نسلی که وقتی شجاع باشد در مقابل استکبار، استعمار و استحمار می‌ایستد و اتکاء امام بزرگوار ما نیز به همین عامل بود.

یادگار امام افزود: امام عزیز و بزرگوار ما یک معلم شجاع بود که توانست نسلی را شجاع پرورش دهد و با اتکاء به شجاعت آن نسل تصمیم بگیرد. امام شجاعت ایستادگی مقابل شاه، استبداد، استعمار و آمریکا، صدام و شجاعت ایستادگی مقابل حرف متحجرین را داشت؛ بعضی از ما شجاعت ایستادن مقابل خارجی را داریم اما ممکن است در مقابل تخلف دوستانمان آن شجاعت را نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: امام یک معلم شجاع بود که نسلی را شجاع پرورش داد، بارور کرد و با اتکاء به شجاعت آنان توانست مقابل سلطه داخلی و خارجی بایستد. لذا در فضای آموزش‌وپرورش، مدیریت این مجموعه از حیث اخلاقی و دینی موظف است این شجاعت را میان معلمان نهادینه کند؛ این ویژگی پیش از این هم میان معلمان بوده است و باید آن را پاس داشت و خود معلمان هم نسبت به این مسئله مسئولیت دارند.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در پایان تأکید کرد: یکی از اموری که دولت حتماً باید کمک کند و واقعاً در این حوزه نباید هیچ اجحافی صورت گیرد موضوع معیشت معلمان است، زیرا واقعاً معلمی که از حیث معیشتی دچار مشکل باشد توان تعلیم و تربیت یک فضای سالم را ندارد.
 
کلمات کلیدی : آموزش و پرورش+معلم+سیدحسن خمینی
 
۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۰۶:۰۷:۲۴
احسنت وانشاالله که دولت رسیدگی کند (3092304) (alef-3)