توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504391
کمیسیون اروپایی هم خواستار توقف مذاکرات عضویت ترکیه شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۹
کمیسر گسترش اتحادیه اروپا هم خود را در مناقشات روزافزون بین آلمان و ترکیه وارد کرده و خواستار توقف مذاکرات عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا به دلیل این گونه رفتارها شد.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، " یوهانس هان"، کمیسر گسترش اتحادیه اروپا هم خود را در مناقشات بین آلمان و ترکیه بر سر دخالت های آنکارا در مبارزات انتخاباتی آلمان دخالت داده و خواستار تغییر رویکرد اتحادیه اروپا در قبال مسئله نامزدی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شد.

وی در این باره گفت که رفتار ترکیه اتحادیه اروپا را مجبور به یک تغییر رویکرد درباره مسئله عضویت این کشور در اتحادیه اروپا می کند. من اعتقاد دارم که زمان آن رسیده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این باره بحث کنند که چه عواقب استراتژیکی باید برای این رفتار آنکارا مد نظر قرار داده شود.

هان که در گفتگو با روزنامه "زوددویچه سایتونگ" سخن می گفت همچنین به مسئله دستگیری یک نویسنده آلمانی در اسپانیا اشاره کرده و تاکید کرد که سازمان های بین المللی مانند اینترپل نباید برای تلاش در راستای دستگیری نویسندگان منتقد دولت مورد سوء استفاده قرار گیرند.

وی تاکید کرد که اخراج ها و دستگیری های بدون پایه و اساس قانونی از طرف ترکیه نشان می دهد که رهبری در آنکارا ظاهرا تمایلی ندارد رویکردی را که همیشه آن را از اتحادیه اروپا دورتر می کند کنار بگذارد.

مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا بر اساس تصمیم کشورهای عضو عملا فعلا متوقف شده است. هان در این باره گفت که حوادث هفته های اخیر این مسئله را تاید می کند که این تصمیم و همچنین موضع آشکار ما در قبال ترکیه موجه و درست بوده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه دسامبر این مسئله را آشکار کردند که تحت شرایط فعلی هیچ فصل جدیدی از مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نمی تواند گشوده شود.

"دیوید مک لیستر"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی در پارلمان اروپا نیز بر این عقیده است که من با توجه به تحولات منفی در ترکیه هیچ دلیل و مفهومی برای پیشبرد این مذاکرات نمی بینم. در ماه نوامبر با اکثریت قریب به اتفاق کشورهای اروپایی تعلیق این مذاکرات درخواست شد، اما یک تصمیم به اتفاق آراء در این باره از طرف کشورهای عضو ضروری است.

"آزلبورن"، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم در این باره گفت که اردوغان هیچ حد و مرزی را نمی شناسد. او می خواهد اقدامات تحریک آمیز برای توقف مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا را در پیش گیرد. ما باید خونسردی خود را حفظ کنیم و در این دام سقوط نکنیم. هنوز امید به نجات دموکراسی ترکیه وجود دارد.

"استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان نیز این طور گفت که این سوء ظن وجود دارد که اینترپل توسط مقامات دولت ترکیه برای دستگیری منتقدان مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد و اگر این خبر تایید شود باید با دیگر شرکا در اینترپل صحبت کنیم.

وی در این باره که منتقدان دولت ترکیه در اروپا هم از دست آنکارا در امان نیستند ابراز نگرانی کرد.

اخیرا دستگیری یک نویسنده آلمانی در اسپانیا با پی گیری های ترکیه و دخالت های اردوغان در روند مبارزات انتخاباتی آلمان روابط بین دو کشور را به شدت تیره و تار کرده است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه، اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.